LED'lerin ev aydınlatmasında kullanılması

emrefba

Üye
Merhabalar.
Evimin tüm odalarının aydınlatmasında LED kullanarak tasarruf sağlamak istiyorum, bu sebeple de tek lamba halinde olan LED'lerin yeteri derece aydınlatmadığını düşünerek şerit led kullanıp, göz almasını engellemek için de üstüne flexi kaplamayı düşünüyorum.
Birkaç sorum olacak.
Acaba şerit ledlerde, ledlerin wattı kaçtır genelde ? 3 watt olan var mı ?
Bir de ben 3 renk çekeceğim yanyana ve hepsinin aynı kontrol (dim) potansı olması gerekiyor. Çünkü renkleri dimleyerek ara renk de elde etmek istiyorum. Dim devresini nasıl bulabilirim bana yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler.

LED ampuller şuan aydınlatma için yeterli...

Merhabalar.
Evimin tüm odalarının aydınlatmasında LED kullanarak tasarruf sağlamak istiyorum, bu sebeple de tek lamba halinde olan LED'lerin yeteri derece aydınlatmadığını düşünerek şerit led kullanıp, göz almasını engellemek için de üstüne flexi kaplamayı düşünüyorum.
Birkaç sorum olacak.
Bir de ben 3 renk çekeceğim yanyana ve hepsinin aynı kontrol (dim) potansı olması gerekiyor. Çünkü renkleri dimleyerek ara renk de elde etmek istiyorum. Dim devresini nasıl bulabilirim bana yardımcı olabilir misiniz ? Teşekkürler.

Merhaba

Öncelikle 3 farklı renk şerit led çekmek yerine Rgb Şerit smd 3528 veya smd 5050 kullanabilirsiniz. bunların kumandaları istediginiz renk tonlarını elde etmenizi saglıyacaktır zaten :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok göz alıyorlar mı ayrıca beyazı yok mu ?

- - - Updated - - -

Merhaba

Öncelikle 3 farklı renk şerit led çekmek yerine Rgb Şerit smd 3528 veya smd 5050 kullanabilirsiniz. bunların kumandaları istediginiz renk tonlarını elde etmenizi saglıyacaktır zaten :)

Hocam pahalı ya

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar.
Birkaç sorum olacak.

Normal ledlerin veya smd şerit ledlerin ışık (Aydınlatma) şiddeti lümen değeri olarak oldukça düşüktür.Sayı olarak (Veya metraj olarak) çok fazla kullanımı yerine,daha güçlü led seçeneğini veya power ledleri seçmelisiniz.Yani aydınlatma için ya tasarruf lambalarını (CFL) veya yüksek güçlü led armatürlerini,fiyatı biraz daha yüksek olabilen power led armatürlerini tercih etmeniz ekonomik açıdan da,kullanım açısından da çok yerinde olacaktır.Aydınlatma şiddeti lümen olarak zaten bu ürünlerin ambalaj kutularında yazılıdır.Evin duvarlarının açık ve koyuluğu,badananın yeni veya eskiliği de göz önüne alınarak,bu aydınlatma hesabını kestirme olarak yapıp (Veya deneme-yanılma yolu ile) lümen değerini sadece seçilen bu oda özelliği (Işığı yansıtma veya emme durumuna göre) ayarlamanız gereklidir.

Şerit ledler beyaz veya üç renk (RGB) olarak sedece ve sadece süsleme yapmak,dekoratif aydınlatma sağlamak,vitrinlerde görsel olarak da dikkat çekmek maksatlı kullanılıyor.Aydınlatma değerleri lümen olarak çok yüksek değerlere karşılık gelemediği,normal ampüllerin lümen seviyesine gelebilmesi için de,çok fazla (Metre hesabı ile) kullanılması halinde (Fazla metrelerde de ayni devre yolunda fazla akımın geçmesi ısınmaya veya yolun yanmasına neden olabilecek durumundan dolayı) bu yolların da takviye ile arttırılması gerekir.

Günümüzde power ledlerin kullanımı sürekli yaygın hale gelip,sürekli geliştirilmeye de açık olduğundan,uygun ışık dağıtıcıları (difüzör,armatürlerle) göze bir rahatsızlık vermeden kullanımları, tasarruf lambaları ile kombine olarak veya tekil olarak da tercihen kulanılabilir.Çıplak olarak kullanımlarında (Filtreden geçmeden) gözü alması veya göze rahatsızlık verebilmesi kaçınılmazdır.Aslında çok yüksek renk sıcaklığında (Kelvin,K) çalışan tasarruf lambaları da armatürsüz kullanımla gözle okuma yapılmasına ve gözle özel çalışma yapılan mekanlarda kullanımına pek uygun değildir.Bunların da armatürlerle,uygun filtreli ışık dağıtıcılarıyla,belirli bir mesafeden daha az olmamak kaydıyla kullanılması da göz sağlığı açısından daha uygundur.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri