Ledler Aşırı Isınıyor ve kablolar yanmaya başlıyor.

Merhabalar.
Trafo yetersiz kalıyor olabilir mi?
Akım sınırlama esnasında trafodan gelen o sesten dolayı bir problem yaşanmaz ama yinede kontrol edin trafoda aşırı ısınma oluyormu.
Gerekirse biraz daha yüksek amperli bir trafo ile deneme yapın.

Bu tür trafolar çoğunlukla ağır yüklendikleri zaman yani zorlandıkları zaman ses yaparlar. Modül trafoyu kısıtladığı için trafo yükteymiş gibi davranıyor olabilir. Belkide 7-8A bir trafo temin etmeniz daha uzun ömürlü olacaktır.

XL4016 kaç amper kaç watt ledlerin amperi ( 1.3 amper x 4 adet = 5.2 amper )
kablo kesiti desteği .led döşeme şekli
Ölçümleri voltaj ve amper vs bilgileri

Test :
Ledleri tek tek takın sonuça göre örneğin 2 adet XL4016 kullanmak .

Yapılan işlemleri video veya foto olarak görsek daha iyi olmaz mı açıklayıcı bilgilerle.

Kolay gelsin

Ledler 3.5 amper civarı çekiyor.
Kullandığım trafo 5A Ookay led trafosu.
Normalde araya akım sınırlayıcı koymadığım zaman herhangi bir sorun yok trafo gayet yeterli geliyor ama ısınmadan dolayı araya XL4016 10amper 300w akım sınırlayıcı koydum.Sınıra geldiğinde ötmeye başlıyor maalesef.
Konuyla alakasız olarak bir şey daha sormak istiyorum 5v telefon adaptörünü solid state röleye bağladım ancak elektriği kestikten sonra adaptörde bir miktar enerji kaldığı için röle devreden geç çıkıyor adaptörde kalan enerji için nasıl bir yol izlemem lazım.

Son düzenleme:
Ledler 3.5 amper civarı çekiyor.
Kullandığım trafo 5A Ookay led trafosu.
Normalde araya akım sınırlayıcı koymadığım zaman herhangi bir sorun yok trafo gayet yeterli geliyor ama ısınmadan dolayı araya XL4016 10amper 300w akım sınırlayıcı koydum.Sınıra geldiğinde ötmeye başlıyor maalesef.
Konuyla alakasız olarak bir şey daha sormak istiyorum 5v telefon adaptörünü solid state röleye bağladım ancak elektriği kestikten sonra adaptörde bir miktar enerji kaldığı için röle devreden geç çıkıyor adaptörde kalan enerji için nasıl bir yol izlemem lazım.

Adaptörün cikisina paralel deşarj için direnc takmanizi öneririm. Çalışma gerilimi ve içerideki deşarj edilecek kapasitore göre direnc değeri değişir. Denemek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri