Ledler Aşırı Isınıyor ve kablolar yanmaya başlıyor.

Gn35

Üye
Arkadaşlar merhaba aşağıda görsellerini yüklediğim şekilde elimde 4 Adet 12v 12w 1.1 amper led var toplam güç 48w ve 4.4A yapıyor ancak ledler Aşırı Isınıyor ve kablolardan duman çıkmaya başlıyor bunun için araya nasıl bir eleman eklemem gerekiyor ki aşırı akım çekmesin.
IMG_20220125_193705.jpg
IMG_20220125_195010.jpg
IMG_20220125_195025.jpg
16431341069912758825049862485458.jpg

Araya bçr ampermetre bağlayıp çekilen akımı teyit edin. Akım sabitse kablolar ince olabilir. Power ledlerde olduğu gibi ısındıkça akım artıyorsa araya bir uygun güçte led sürücü koymak gerekir.

Araya bçr ampermetre bağlayıp çekilen akımı teyit edin. Akım sabitse kablolar ince olabilir. Power ledlerde olduğu gibi ısındıkça akım artıyorsa araya bir uygun güçte led sürücü koymak gerekir.
Kabloların kesiti yeterli ısındıkça akım artıyor anladığım kadarıyla Görseldeki ürün işimi görürmü her led 1.1A çekiyor toplam 4.4A yapıyor ve trafo 5A
Screenshot_2022-01-25-21-45-51-079_com.android.chrome.jpg

Bu eleman anladığım kadar gerilim değişimine göre çalışıyor. Gerilim sabit olduğundan işe yarayacağını sanmıyorum. Akımın, ledler ısındıkça artıp artmadığının kontrol edilmesi üretilecek çözüm için ipucu verecektir.

Yerinizde olsaydım böyle güzel ürünleri böyle basit şekilde kullanmazdım. Hiç değilse bulabiliyorsanız piyasadan XL4015 gibi bir modül bulunuz, bu size hassas bir akım kontrolü sağlayacaktır böylece ledlerinizi daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Ek olarak ledlere küçükte olsa harici bir metal(alüminyum tercih edilir) bir plaka sabitleyin ve araya termal macun kullanınız. Soğuk çalışan bir led daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca o trafolar daha çok kamera ve şerit lerde kullanmak üzere üretilmişlerdir. Bu tür ledlerde kullanmak için yeterince doğru ve hassas değiller. Araya bir akım sınırlayıcı şart.

Trafonun amperini yükseltmeniz .
1.3 amper x 4 adet = 5.2 amper
8.5 amper kaliteli led trafo kullanmanız .
Her ürün led için trafo çıkışından uygun amper ayrı kablo ( 4 adet ) çekmeniz .
İki tarafdan 2 x 4 = 8 kablo ile besleme yapabilirsiniz .
Hem kablo kesitini küçültürsünüz , hemde ısınmayı
Oluklu alüminyum led soğutucu üzerine montaj yapmanız
Led Soğutucu Termal Macun

https://tr.aliexpress.com/item/32794492038.html

Son düzenleme:
Bu eleman anladığım kadar gerilim değişimine göre çalışıyor. Gerilim sabit olduğundan işe yarayacağını sanmıyorum. Akımın, ledler ısındıkça artıp artmadığının kontrol edilmesi üretilecek çözüm için ipucu verecektir.
Yarın akımı ölçüp bilgi vereceğim teşekkürler.
Yerinizde olsaydım böyle güzel ürünleri böyle basit şekilde kullanmazdım. Hiç değilse bulabiliyorsanız piyasadan XL4015 gibi bir modül bulunuz, bu size hassas bir akım kontrolü sağlayacaktır böylece ledlerinizi daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Ek olarak ledlere küçükte olsa harici bir metal(alüminyum tercih edilir) bir plaka sabitleyin ve araya termal macun kullanınız. Soğuk çalışan bir led daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca o trafolar daha çok kamera ve şerit lerde kullanmak üzere üretilmişlerdir. Bu tür ledlerde kullanmak için yeterince doğru ve hassas değiller. Araya bir akım sınırlayıcı şart.
Cevabınız için teşekkürler akım artışı varsa eğer bu ürünü kullanabilirim kesinlikle.
Trafonun amperini yükseltmeniz .
1.3 amper x 4 adet = 5.2 amper
8.5 amper kaliteli led trafo kullanmanız .
Her ürün led için trafo çıkışından uygun amper ayrı kablo ( 4 adet ) çekmeniz .
İki tarafdan 2 x 4 = 8 kablo ile besleme yapabilirsiniz .
Hem kablo kesitini küçültürsünüz , hemde ısınmayı
Oluklu alüminyum led soğutucu üzerine montaj yapmanız

https://tr.aliexpress.com/item/32794492038.html
Maalesef bu yöntemi denedim 7A bulamadığım için 8.5 A trafo ile bağlantı yaptım ve daha çabuk ısındı 5A daha uzun dayanmıştı sıcaklık konusunda o yüzden 5A kullanma kararı aldım satıcıda bana ledlerin 1.1 amper olduğunu söylemişti alırken ancak videoda 1.3 amper gözüküyor. 🤔

Son düzenleme:
Yarın akımı ölçüp bilgi vereceğim teşekkürler.

Cevabınız için teşekkürler akım artışı varsa eğer bu ürünü kullanabilirim kesinlikle.

Bu arada bu XL4015 modülünün iki çeşidi var, birisi sadece voltaj ayarlı, diğeri hem voltaj hem akım ayarlı. Üzerinde çift trimpod olanlardan almak lazım. Belirteyimde sonra yanlış yönlendirme olmasın.

IMG_20220126_122418.jpg

Yada daha uygun fiyatlı 48v 1A / 900mA bir led sürücü bulunabilirse seri bağlantıylada kullanılabilir.
Bir üst mesajdaki her led için ayrı sürücü olayına bende hak veriyorum ancak 4 tane ayrı sürücü koymak maliyeti oldukça yukarı çeker. ledler yeterince soğuk tutulursa tek sürücüylede gayet dengeli çalışabilir.

Son düzenleme:
Şimdi yaptığım ölçümde 4 led 2.50 Amperden 3.20 civarına kadar çıktı ve artmaya devam ediyor şuan 3.24 ısındıkça yükseliyor buradan sonra artık el değilemeyecek kadar sıcak oluyor.Benim için 3.Amper civarında tutmak yeterli olur ışık şiddeti ve led sıcaklıkları bu amperde gayet iyi gözüküyor.XL 4015 işimi görür sanırım
16431937752407246162709100459537.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri