LED; Yüksek frekans ile az enerji harcamak

hlyahkan

Paylaşımcı üye
LED lerde uğraşırken aklıma şöyle bir fikir geldi insan gözü 25hz sonrası ışığı göremediğine göre aşağıdaki devredeki gibi ledleri teker teker yaksak giriş frekansını 250 hz yapınca her led ayrı ayrı 25 hz frekansta yanacak ve hepsi yanıyor gibi gözüktüğü için az güçle fazla ışık alacağız ve 1 led gücüyle 10 led çalıştıracağız, gördüğünüz gibi aşağıdaki devreyi 250 hz ile çalıştırdım 13.8 ma akım çekti ledler teker teker değilde hepsi bir yansaydı 138ma akım çekecekti

bu fikir uygulanabilirmi diye görüşünüzü almak için sizlerle paylaştım görüşlerinizi bekliyorum :)

h95wf.png

4017nin çıkışı güçlendirilip şerit led bağlasak ? :) led ömrü kısalabilir mi ? yada cok az bir parıltı yapabilir mi ? 220vac ye bağlanan şerit ledler şehir frekansında çok belli bir şekilde titriyor ve bu beni rahatsız etti :) belki gerilimden dolayıdır bilemedim ..

Daha yüksek frekansta çalıştırıp ledlerin her birine o arayı tamamlayacak kondansatör bağlanabilir

denenmeli :)

daha önce bu tarz bir uygulama için deneme yapmıştım.Fakat aldığım sonuç iç açıcı değildi.Frekans arttıkça ledin sönme süreside haliyle artıyor uygulanan duty cycle %99 bile olsa bir sönme süresi oluşmakta ve ledlere uygulanan gerilim haliyle düşüyor,buna bağlı olarak da ledlerin parlaklığı azalıyor.Voltaj artırma yoluna gittiğimizde ise zaten p=i.v olduğu için direktmen güç eski haline geliyor.Bunlar benim gözlemlerim tabi kesin olmamakla birlikte bence bu yöntem uygun değil.

Bu fikir led küplerle uğraşırken aklıma geldi küp yukarıdan aşağı taranarak uygulanıyor ledlerin tamamı yanarken 1.20 civarı akım çekiyor eğer taranmayıpta her led tek kontrol edilseydi 512 led yaklaşık 10 amper çeker ama bu tarama yöntemiyle 1.20 lere kadar düşüyor yani bir satırdaki 64 led kadar güç harcıyor demek istediğimi anladınız umarım, led küpün videosunuda ekleyeyim ışık şiddetinde düşüş varmı bakın

[video=youtube;6mXM-oGggrM]http://www.youtube.com/watch?v=6mXM-oGggrM[/video]

kayan yazı uygulamaları yapıyorum zaman zaman fakat belirttiğim gibi aynı olay küpte de vardır.Ledi sabit akım yada voltaj ile sürer iken muhtemelen bir direnç kullanıyorsunuzdur.Fakat bu lede örneğin 12mhz yada 6mhz ile bir led paneli tarattığınızda frekans yüksek olduğu için sabit akımda yada gerilimde sürerken kullandığınız direnci kullanamazsınız.Ledlerin parlaklığı çok aşırı düşük olacaktır ve hatta genelde yanmaz.Frekans arttıkça lede giden gerilim az olacaktır yani ledin yanma süresi kısalacaktır.bu nedenle gerilimi arttırma yolunu izlemek gerekir.bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi p=i.v olduğu için aynı yola çıkılacaktır.(Anlattığım olay aydınlatma için denenmiştir)
Bu tarz kayan yazı uygulamaları yada ne bileyim led küp uygulamalarında tarama olduğu zaman bir bütün halde akım çekmediği için,sadece bir satır yada sütun yandığı için totalde çekilen akım az olur haliyle dediğiniz bu tür uygulamalarda mantıklı.İnsan yanan ledleri bütün şekilde görüyor.Aydınlatmada kullanılan ledler high power led serileri özellikle projektör tarzındaki uygulamalar için testlerini yaptım benim görmüş olduğum (şahsi fikrim) mantıksız.

küp 5 voltla çalışıyor ve her kanalda 100 ohm direnç var ledler kat kat sürülüyor ayrıca ledlerin hepsi yanıyorken 1.20 amper akım çekiyor demiştim hemde parlaklıkta hiç bir düşüş yok neyse sınavlarım bitsin denemeler yaparım gözümle görmüş olurum sonuçlarımıda burda paylaşırım. kolay gelsin

Olaya birkaç açıdan bakmak lazım hem bir tasarruf yoktur denebilir hemde evet tasarruf sağlanabilir denebilir. 1. açı şu örneğin bir ledin parlaklığını değiştirmek için ne yaparsınız? Söylediğiniz gibi insan gözü 23 küsür frame per second- saniye başı kare (görüntü) nün üzerindeki frekansları algılamaz, aslında tüm ekranlar bu mantıkla çalışıyor tarama yapıyorlar ve ekrandaki herhangibir noktanın en az saniyede 25 defa yanıyor vaziyette olmasını sağlıyorlar neyse bunu zaten hepimiz biliyoruz biraz dağıttım şimdi toplayayım peki biz bir ledi bir saniyede ardarda 25 defa yakıp söndürsek (eşit yanma sönme süreleriyle ) ne olur tamam gözümüz bunu farketmez sürekli yanıyor gibi görür ama verdiği ışıkta yarıya düşer, hatta frekansı arttırıp sönük kalma sürelerini uzatırsak yani duty cycle ı azaltırsak ledin parlaklığının azaldığını görürüz zaten buda pwm ile dimmer devrelerinde kullanılmaktadır bu açıdan bakınca bir tasarruf yapılmadığı söylenebilir. 2. açı şu neden insan gözü 25 Hz den sonrasını algılayamıyor ben net olmamakla beraber şöyle hatırlıyorum retina üzerine düşen ışık 1/25 saniye süresince iz olarak orada kalıyor veya öyle birşeydi, o zaman gözün bu yanılsamasını kullanarak ışığa bakan insan için 1 saniye süresince sürekli yanan bir ışık ile 25 Hz de %50 duty cycle da çalışan bir ışık arasındaki fark algılanamaz ikiside aynı parlaklıkta gözükür diyebiliriz bunun araştırılması lazım sadece bir tahmin bir bakış açısıdır. Bunların yanında taramalı çalışan herşey gözü yorar saatlerce karanlık bir ortamda bilgisayar başında film izleyip başımın ağrıdığı pek sık rastladığım bir durumdur, bilgisayarı kapatıp karanlık boşluğa baktığımda yukarıdan aşağıya sıralanmış tarama çizgilerini halen görüyor olmamda başağrılarımın ve bilgisayar ekranımın tarama mantığının cevabıdır diye düşünüyorum.

- - - Updated - - -

Olaya birkaç açıdan bakmak lazım hem bir tasarruf yoktur denebilir hemde evet tasarruf sağlanabilir denebilir. 1. açı şu örneğin bir ledin parlaklığını değiştirmek için ne yaparsınız? Söylediğiniz gibi insan gözü 23 küsür frame per second- saniye başı kare (görüntü) nün üzerindeki frekansları algılamaz, aslında tüm ekranlar bu mantıkla çalışıyor tarama yapıyorlar ve ekrandaki herhangibir noktanın en az saniyede 25 defa yanıyor vaziyette olmasını sağlıyorlar neyse bunu zaten hepimiz biliyoruz biraz dağıttım şimdi toplayayım peki biz bir ledi bir saniyede ardarda 25 defa yakıp söndürsek (eşit yanma sönme süreleriyle ) ne olur tamam gözümüz bunu farketmez sürekli yanıyor gibi görür ama verdiği ışıkta yarıya düşer, hatta frekansı arttırıp sönük kalma sürelerini uzatırsak yani duty cycle ı azaltırsak ledin parlaklığının azaldığını görürüz zaten buda pwm ile dimmer devrelerinde kullanılmaktadır bu açıdan bakınca bir tasarruf yapılmadığı söylenebilir. 2. açı şu neden insan gözü 25 Hz den sonrasını algılayamıyor ben net olmamakla beraber şöyle hatırlıyorum retina üzerine düşen ışık 1/25 saniye süresince iz olarak orada kalıyor veya öyle birşeydi, o zaman gözün bu yanılsamasını kullanarak ışığa bakan insan için 1 saniye süresince sürekli yanan bir ışık ile 25 Hz de %50 duty cycle da çalışan bir ışık arasındaki fark algılanamaz ikiside aynı parlaklıkta gözükür diyebiliriz bunun araştırılması lazım sadece bir tahmin bir bakış açısıdır. Bunların yanında taramalı çalışan herşey gözü yorar saatlerce karanlık bir ortamda bilgisayar başında film izleyip başımın ağrıdığı pek sık rastladığım bir durumdur, bilgisayarı kapatıp karanlık boşluğa baktığımda yukarıdan aşağıya sıralanmış tarama çizgilerini halen görüyor olmamda başağrılarımın ve bilgisayar ekranımın tarama mantığının cevabıdır diye düşünüyorum.

Peki bana açıklarmısınız led küpte 512 ledin hepsi bir yanarken tam parlaklıkta nasıl 1.20 amper akım çeker, ledler direk bağlandığında ise 10 amper çeker ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri