Led ve direnç seçimi

Melatonin

Üye
Merhaba,

Evdeki elektrik anahtalarının içerisindeki ledleri çalışmadıkları i.,n değiştirmek istiyordum ve bir tanesini söktükten sonra led lambanın bacaklarında ufak dirençler olduğunu farkettim. Acaba yenilerini almak için resimde görünen bu çok küçük dirençlerin değerini nasıl öğrenebilirim. Not: Viko Karre serisi ışıklı anahtar içersindeki led.

Sevgiler, saygılar.

Select.jpg

dirençlerin değerlerini ya üzerlerindeki renk kodlarından yada avometre ile ölçerek bulabiliriz. ne kadar doğru gördüm bilemiyorum. mor-yeşil-turuncu toleransı sıfır kabul edelim çünkü görmüyorum 75 kiloohm

Üzerindeki renklere göre "direnç renk kodu okuma" yöntemi ile bulabilirsin.

Veya 220V (tepe değeri 320V) ile çalışacak, 3 - 5 mA yeterli olacağından:
320V / 3mA ~= 100kOhm bir direnç yeterli.

(DC için) Güç = Gerilim x Akım
P = V x I
P = 220Volt x 3 miliamper
P = 0.66 Watt
Yani 3 mA çekecek şekilde direnç seçersen bu direnç minimum 1 Wattlık olmalı.

1 miliamper çekecek şekilde direnç seçsen P = 0.22 Watt
genel kural iki katı alınır oda yarım Watt lık direnç gerekir.
Ama devrede iki tane 1/8 Wattlık direnç ile yetinilmiş.

Temel elektrik kavramlarının uygulamalı güzel bir örneği olduğundan güzel bir konu oldu.

İşin detaylarına girsek bu tasarım tam bir çöptür.
Ani gerilim yükselmelerine karşı bir önlem yoktur.
Devrede dirençte boşa harcanan enerji led ile ışığa dönüştürülen enerjinin onlarca katı,
düşük enerjili bir devrede olsa aşırı verimsiz.
Ledlerin akım ile sürülmesi gerekir,
bu devre tabiki yanından bile geçmiyor.

Neyse, basit düşünerek başlayıp birçok şey öğrenme fırsatı sağlayabilecek güzel bir örnek.

Kontrol kalemini boz içinden neon ampulü al kullan

Arkadaşlar herkese çok teşekkürler, tüm yazılanları okuyunca açıkçası biraz gözüm korktu :)

Hiç alanım değil elektrik işi ama yine de bir deneyeceğim, havya ile aram fena değildir. Bu arada multimetre ile ölçmeye çalıştım yanlış yapmadı isem 75K ya yakın 73-74 degerler aldım. Direnclerin ufaklıgınıda düşününce 1/8 olduklarına kanaat getirdim.

Bu arada oturdugumuz ev neredeyse 10 yıllık ve halen bu lambalardan takılı ve çalışan halde olan anahtarlarda var, sanırım biraz şans işi ömrünün kısalığı.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri