Led trafosu bağlama

asduskun

Üye
Merhaba arkadaşlar

Led trafosu ac girişinde nötr ve fazin yanındaki toprak işareti değil mi şimdiye kadar izlediğim videoların hiçbirinde adamlar toprak bağlantısı yapmıyor. Yoksa benim mi yanlışım var?

Herhangi bir görsel olmayınca genel olarak söyleyeyim. Öncelikle led trafosundan kastınız güç kaynağı herhalde. Güç kaynaklarının girişine ülkemiz için AC-220 V girer ve hangi voltajda ise o voltajda DC verir. Çoğunluk olarak şerit ledler için DC 12V diyelim. Toprak bağlantısının yapılması zaruri değil, güvenlik amaçlıdır. Çıkış akım ve gerilimi genelde düşük olduğu için girişi fazla zorlayıp ta zarar vermez düşüncesiyle toprak bağlantısını yapmamış olabilirler. Siz tedbir için bağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:
Metal kasalı her cihaz - aletin toprak bağlantısı olmalı ve yapılmalıdır. Büyüklerimiz der ki; Elektrik sizi topraklamadan siz onu topraklayın ;).

Ben güç kaynağı yapımında kullancam bir step down kartla birlikte de o yüzden sordum bahsettiğim güç kaynağı ya da trafo bu
IMG_5239.jpg

Guc kaynagi olqrak kullanacaksaniz ozellikle topraklamalisiniz. Nihayetinde elle hasir nesir olacaksiniz.

Hocam bir kutu yaptım ben ona içinde muhafaza etcem de dediğiniz gibi yapayım garanti olsun. Bu arada şu şekilde çıkışlar da bağlamak istiyorum bunlara ne tür Kablo bağlayıp elektrik vereceğimiz alete bagliyoruz?
IMG_5237.jpg

Bu uçlar cikis uclarimiz. Bu guc kaynagindan cekilen akima gore yorum yapmak lazim ama kutu icinde devreden bu terminale 2.5 mm2 lik kablo kullanarak baglamak kablo uzerindeki gerilim dusumunu az olmasini saglar. Standart 5 amper civari guc icin soyluyorum.

Bu uçlar cikis uclarimiz. Bu guc kaynagindan cekilen akima gore yorum yapmak lazim ama kutu icinde devreden bu terminale 2.5 mm2 lik kablo kullanarak baglamak kablo uzerindeki gerilim dusumunu az olmasini saglar. Standart 5 amper civari guc icin soyluyorum.

Yani 2.5 luk mu baglayayim

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri