LED trafo cam sigortası

aktanahmet

Üye
Merhabalar resimdeki LED trafosunun cam sigortasi patladı değişim yapacağım fakat kaç amper cam sigorta takacağımı bilmiyorum. 5 amper sigorta taksam sorun olur mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
20220720_201828.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sigorta atmışsa muhtemelen başka devre elemanları da yanmıştır. 1 amperlik bir sigorta ile deneyin. Ancak denerken 220 volt beslemeye seri bir lamba bağlayın ki sigortanın atmasına neden olan muhtemel kısa devre durumu devam ediyorsa devre daha fazla zarar görmesin. Seri lambayla beraber enerji verdiğinizde lamba yanarsa arızalı parçaları tespit edip değiştirin ve yeniden deneyin.

Multimetre ile diğer devre elemanlarının ölçümünü yaptım. Sorun görünmüyor. LED trafosunu mutfakta kullanıyordum, ocaktan su taşmış muhtemelen trafoda kısa devre yaptırıp sadece sigortaya zarar vermiş. Elimde 5 amper sigorta var, bu cihaza uyarmi? Ayrıca input 0.35 - output 2.1 amper. Sigorta takılırken input değeri mi output değeri mi baz alınır?

sigorta büyük ihtimal input tarafındadır. 0,35A yazmışlar giriş için. 500 mAlik yada 1 amperlik sigorta takabilirsin.

Son düzenleme:
Multimetre ile diğer devre elemanlarının ölçümünü yaptım. Sorun görünmüyor. LED trafosunu mutfakta kullanıyordum, ocaktan su taşmış muhtemelen trafoda kısa devre yaptırıp sadece sigortaya zarar vermiş. Elimde 5 amper sigorta var, bu cihaza uyarmi? Ayrıca input 0.35 - output 2.1 amper. Sigorta takılırken input değeri mi output değeri mi baz alınır?

pardon 1 amper yazacaktım. düzeltiyorum. klavye hatası

Sigorta yerine ~100W civarı akkor
flamanlı bir lamba bağlayın. Güvenli
bir şekilde enerji verin.

Lamba parlak şekilde devamlı yanarsa,
adaptör arızalı demek olur.

Bir an parlak yanıp sönerse sağlam olma
ihtimali olabilir. Ölçü aletiniz varsa, gerilim
ölçün. 12V. civarı ve sabit olduğuna emin olun.

Düzeni hiç bozmadan yük ile çalıştırın.
Seri lamba yanıp sönerse, lamba yerine
en fazla 500mA sigorta takın. Tavsiyem
350mA.
Zira;
220V x 0.35 = ~77W eder.
Sizin adaptör ise 25W.

Bilginiz yoksa veya az ise yazdıklarımı
yapmayın. Yeni bir adaptör almak
daha güvenli olur.

Forum istatistikleri

Konular