Led test cıhaz yapımı

Merhaba iyi akşamlar ustalarım ben bir tane led test cihazı yapmak istiyorum sizlerde biliyorsunuz ki bu cihazların vvoltajları 230 -300 volt arası yüksek ama amperi 300 ma gibi düşük amperli ben böyle bir elektronik devre yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz şema olarak şimdiden teşekkür ederim

ayarlı güç kaynağı yeterli, birde ben bile aklımda tutamıyorum hangi ledin kaç voltta çalıştığını yazan bir liste

Ustam ayarlı olmasına gerek yok ki bu 220 volt ve daha fazla bir voltajla çalışabiliyor burda önemli olan yüksek voltaj da olmasindan ziyade amperinin çok düşük plmasindan dolayı led de zarar vermiyor patlatmiyor onun için ayarlı güç kaynağına gerek yok ayrıca ledlerin kaç yoltla çalıştığını bilmenize gerek yok sonuç olarak led dest cihazları dediğim gibi amperleri düşük olduğu için bir tane led bile zarar vermiyor patlatmiyor

sen ledi nasıl test etmek istiyorsun onu anlatmayı dene, sürücüyü mü ledi mi bir karar ver,

Evet ustam o attığınız linke benzer bir link test cihazı yapmak istiyorum
Led de kullanmak için sürücüde kullanmayacağım paskomya ustam

220 volt ac gerilime seri bir armut ampul bağlayarak test edebilirsiniz.

Olmaz ki ledler dc akım dogru akım ile çalışıyor bu dediğin alternatif akım oluyor ledleri öyle çalışmaz ayrıca farzedelim ki oldu amper yüksek olduğu için ledleri patlatır bana 220 volt dc doğru voltaj olup 300 miliamper akım geçecek bir devre gerek

lambadan önce veya sonra köprü diyot bağlayıp dc ye çevirirsin.
60 watt ampul takarsan kısa devre bile yapsan 300 ma den fazla vemez.

Bu konuda @Öğretmen27 hocam bildigim kadarıyla seri dusuk degerli kondansator direnc ile direkt 220 volt ve cikisinda kopru diyotla tv backlight ledlerini test icin devre yapmisti.

Belki bizimle paylasir forumda ise.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri