Led tebela yapımı

sercanb

Üye
Merhaba arkadaşlar ben bir led tabela yapmak istiyorum.
ÖNCE https://www.google.com.tr/search?q=...etkinlik.com%2Fimg-harfler-s-3169.htm;700;700 bole bir harf koyucam sonra cizgilere led koyucam ama balanma şeması nasıl olmalıdır ledlerinin + yı - ye balaya balaya gıtsem yanarmı nasıl balamılıyım

Merhaba arkadaşlar ben bir led tabela yapmak istiyorum.
ÖNCE https://www.google.com.tr/search?q=...etkinlik.com%2Fimg-harfler-s-3169.htm;700;700 bole bir harf koyucam sonra cizgilere led koyucam ama balanma şeması nasıl olmalıdır ledlerinin + yı - ye balaya balaya gıtsem yanarmı nasıl balamılıyım

Dizgi led kullanacaksın anladığım kadarıyla. Ledleri paralel bağlaman lazım galiba. + ve - hat üzerine ledlerin + ları + ya - leri - ye bağlayacaksın hatırladığım kadarıyla. Tabi ledlerin amperini hesaplayıp trafonu ona göre seçmelisin yoksa düşük ışık verebilir

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

12v elektirik verilicek her led 3v 3 tane koyucam 9v olucak arayada 1k direnç koyucam daha iyi olur dimi.

12v elektirik verilicek her led 3v 3 tane koyucam 9v olucak arayada 1k direnç koyucam daha iyi olur dimi.

1 kohm.lu dirençle tek led ; I=12/1000 I=0.012 A yani,I=12 mA akım çeker. (1 adet led)
Bu ledlerin tipik 15-20 mA olan max. akım çekme değeri,en fazla akım çekme değeri bu olan bu 3 renkli olan tüm ledlerin (RGB) max. akım çekme değerlerinin yine de altındadır bu değer.Yani güvenle de 12 volt dc.'de, 1 k dirençle seri olarak da çalışır bu ledler.Ancak hepsi de 12 volta paralel şekilde bağlanacaktır,seri bağlanıp da 1 k'lık direnç seri bağlanırsa ya hiç ışık vermez ya da çok sönük ışık verir. Örneğin;
3 tane led için 1 kohm.'la kullanılınca en az I = 3 * 12 = 36 mA = 0.03 Amper,(Paralel bağlantıda)
10 tane led için 1 kohm.'la kullanılınca en az I = 10*12 = 120 mA = 0.12 Amper akım şiddetinin (Paralel bağlantıda),sabit 12 volt dc.'de sürekli veren regüleli bir adaptör gereklidir.Kolay gelsin.

tdpw3.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri