Led projektör ışık dağılım eğrisi ?

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhaba herkese,
Resimdeki projektör ışık dağılım eğrisini nasıl yorumlamamız gerekli yanı ışığı dağıtarakmı yoksa belli bir açıdamı verir bunun mantığını öğrenmek istiyorum fabrikanın cephesindeki logo aydınlatmasında kullanmak için projektör araştırıyorum.

Logodaki yazı uzunluğu15m yüksekliği 2m , logonun yerden yüksekliği 30-35m
https://www.pelsan.com.tr/Uploads/Document/8e721cda-99c4-47a8-8b54-4a177675f806.pdf
1672503544588.png

https://www.pelsan.com.tr/Uploads/Document/1d7819a3-baa2-4330-b9b0-fa1cf3624e33.pdf

1672503744430.png

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tekli, 3lü 6lı led yaparken mercek takardık 45 derece bize uyardı bunlarda (linke baktım pek bir şey anlamadım ama en kafama basan konik diagram kafama en fazla yatan. ama asla o değerlerin gerçek olduğunu düşünmeyin. (zaten bunu size söylemem bile hataya, siz benden daha iyi bilirsiniz) konik diagrama göre 2 tanesi 14 metre aydınlatır ama 3 tanesini açılı olarak yerleştirirseniz verim alabilirsiniz diye düşünüyorum. kendime dizayn ettiğim led projektörler de bile ışık çok dağılıyor. gerçi duvara mavi ışık veren projektör yapmak hiçte zor değil. royal blue

Merhaba herkese,
Resimdeki projektör ışık dağılım eğrisini nasıl yorumlamamız gerekli yanı ışığı dağıtarakmı yoksa belli bir açıdamı verir bunun mantığını öğrenmek istiyorum fabrikanın cephesindeki logo aydınlatmasında kullanmak için projektör araştırıyorum.

Logodaki yazı uzunluğu15m yüksekliği 2m , logonun yerden yüksekliği 30-35m
https://www.pelsan.com.tr/Uploads/Document/8e721cda-99c4-47a8-8b54-4a177675f806.pdf
Ekli dosyayı görüntüle 94145
https://www.pelsan.com.tr/Uploads/Document/1d7819a3-baa2-4330-b9b0-fa1cf3624e33.pdf

Ekli dosyayı görüntüle 94146
linke baktığımda anladığımı söyle sözlere dökeyim sanırım sizin aydınlatma mesafenize göre açı tercihinde bulunmanız gerekecek link'de konik olarak gösterilen şekil bunu açıklar nitelikde.Asimetrik pek de tercih edilecek birşey değil gibi ama bana göre f/p olarak 60 derece işinizi görür.

güzel insanlar @Ebubekir9742 ve @nukleersantral , hani bana laf düşmez de ampulden değil mercekten değil projektörden bahseder ustamız. bu gün ayık kafayla bir daha linklere baktım, ikinci linkte pmma lens demiş ama ne markası ne modeli ne kodu ne de açısı var yani benim için yalan. 15 metreye 2 metre bir tabelayı iki türlü aydınlatırsın, ya üstte kol çıkıp dirseklerle en az 2 en fazla 4 projektör büyüklüğü ve gücünü en iyi tabelacılar söyler. yada alttan yukarı doğru yönlendirme yaparak mesafe ayarıyla en az 3 tane projektör lazım. yaptığım hata varsa lütfen düzeltiniz. ve beni uyarınız.

güzel insanlar @Ebubekir9742 ve @nukleersantral , hani bana laf düşmez de ampulden değil mercekten değil projektörden bahseder ustamız. bu gün ayık kafayla bir daha linklere baktım, ikinci linkte pmma lens demiş ama ne markası ne modeli ne kodu ne de açısı var yani benim için yalan. 15 metreye 2 metre bir tabelayı iki türlü aydınlatırsın, ya üstte kol çıkıp dirseklerle en az 2 en fazla 4 projektör büyüklüğü ve gücünü en iyi tabelacılar söyler. yada alttan yukarı doğru yönlendirme yaparak mesafe ayarıyla en az 3 tane projektör lazım. yaptığım hata varsa lütfen düzeltiniz. ve beni uyarınız.
Ustam evet tabela aydınlatması için doğru söylüyorsunuz ben direk üstü aydınlatmayı baz alarak söylemişim haklısınız.Ama abeyimizin logosu hayli büyük kol mesafesi de bir hayli büyük olacak.Tercih ona kalır elbette ama içten aydınlatmalı şekilde yaptırma imkanı varsa hem daha temiz olur hem de kolay olur tercih ona kalmış

Ustam evet tabela aydınlatması için doğru söylüyorsunuz ben direk üstü aydınlatmayı baz alarak söylemişim haklısınız.Ama abeyimizin logosu hayli büyük kol mesafesi de bir hayli büyük olacak.Tercih ona kalır elbette ama içten aydınlatmalı şekilde yaptırma imkanı varsa hem daha temiz olur hem de kolay olur tercih ona kalmış
"fabrikanın cephesindeki logo aydınlatmasında" ilk postta yazan bu

İçten aydınlatma yapılamıyorsa tabiki iş biraz ilginçleşiyor ancak mercekli projektörlerin sayesinde uzun bir kol olmadan gerekli aydınlatma sağlanabilir.

Fikrin daha iyi anlaşılması için benzer bir görsel buldum internetten.

led_pano_aydinlatma.jpg

Bahsettiğim şeye photometric deniliyor. Mercekli merceksiz herhangi bir ışık kaynağı üzerinde geçerli.

Günümüzde mercekli aydınlatma sayesinde daha az güç ile daha bölgesel bir aydınlatma sağlanabilir. Yani tüm duvarı aydınlatmak yerine sadece logonun olduğu sınır aydınlatılabilir. Hatta tam olarak ismi standartlaşmamış olsada kimi zaman lazer projektör olarak belirtilen ürünler var. Örneğin 100mt. uzaktan nokta atışıyla belli bir bölge aydınlatılabilir.

IMG_20230101_192652.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri