Led paneli çalışmıyor

b787

Üye
Merhaba
Televizyon açıkken bir anda ekran gitti. Televizyonun ekranı kapkaranlıktı. Ekrana ışık yakınlaştırınca ekranın çalıştığı belli oluyordu. Aydınlatmasında bozukluk olduğunu düşündüm haliyle. İçindeki led kartı galiba elektrik vermiyor panele. Led kartının panele elektrik verdiği kısımda ölçüm yaptım ama multimetre ekranına bir şey düşmedi. Devrenin başka yerinde ise ölçüm sonuç veriyor yani elektrik var. Aynı devreden alsam taksam çalışır mı acaba? Bakmam gereken başka şeyler var mıdır?

1.jpg
2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Paneli söktüğünüze göre led sürücü Karttan önce panel led lerini tek tek ölçün muhtemelen LEDLERİN bİri veya birkaçı arızalıdır.Genelde arıza ledlerden çıkmaktadır.Ledlerde arıza yok ise led sürücü devresinde arıza ararsınız.Cihazınızın arka kapaktaki marka ve modele ait etiketin resmini koyarsanız daha kolay önerilerde bulunulabilir.Kolay gelsin.

Paneli söktüğünüze göre led sürücü Karttan önce panel led lerini tek tek ölçün muhtemelen LEDLERİN bİri veya birkaçı arızalıdır.Genelde arıza ledlerden çıkmaktadır.Ledlerde arıza yok ise led sürücü devresinde arıza ararsınız.Cihazınızın arka kapaktaki marka ve modele ait etiketin resmini koyarsanız daha kolay önerilerde bulunulabilir.Kolay gelsin.
Doğru dediğiniz gibi bozuk led varmış. 2 tane bozuk ledli panel var. Birinci bozuk ledli panelde 1 led çalışmıyor 2.bozuk ledli panelde 4 led çalışmıyor. Bar panel üzerinde SVS320AD7_7LED_REV.1_120621 yazıyor. İnternette buldum. Bozuk 2 panel yerine alsam taksam düzelir herhalde?
Bir de smd led varmış galiba. Led bar yerine onu alıp tek tek bozuk ledleri düzeltmek için. Ama hangi smd ledi almam gerektiğini bilmiyorum. Biraz uğraşmak istiyorum da.
Bir de ledlerin dış kısmını çıkarttım onları neyle yapıştırmak gerekiyor tekrar biliyor musunuz :)

Doğru dediğiniz gibi bozuk led varmış. 2 tane bozuk ledli panel var. Birinci bozuk ledli panelde 1 led çalışmıyor 2.bozuk ledli panelde 4 led çalışmıyor. Bar panel üzerinde SVS320AD7_7LED_REV.1_120621 yazıyor. İnternette buldum. Bozuk 2 panel yerine alsam taksam düzelir herhalde?
Bir de smd led varmış galiba. Led bar yerine onu alıp tek tek bozuk ledleri düzeltmek için. Ama hangi smd ledi almam gerektiğini bilmiyorum. Biraz uğraşmak istiyorum da.
Bir de ledlerin dış kısmını çıkarttım onları neyle yapıştırmak gerekiyor tekrar biliyor musunuz :)
Bozuk olan led leri tek tek değişmeni tavsiye etmem.Bir müddet sonra diğer ledlerde de sorun olacaktır.Önerim kaç şerit (Gurup) led varsa hepsini değişin.Değişim yapınca led şeritlerinin bağlantı soketlerindeki terminalleri(ayakları) tel ile atlama yaparak sağlamlaştırın.şerit led siparişi verirrken Tv marka ve modeli ile panel nosunuda bildirin veya şeritlerin resminide gönderin.Paneli takar iken çok dikkat etmek gerek,ilk defa panel sökmüş iseniz nette bu konuda epey videolar var izlemenizi öneririm.
Led lerin sadece bozuk olanlarını değiştirmek isterseniz yönlerine dikkat ederek değişebilirsiniz ancak söküp takmak deneyim ister.Ledlerin sökülen yansıtıcı şapka dediğimiz kısmlarını hızlı yapıştırıcı ile sabitleyebilirsiniz.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri