LED Panel Arızası

1cihan8

Üye
IMG_20221107_132424.jpg

Merhaba, herkese iyi günler. Fotoğraftada gördüğünüz gibi LED panelde böyle bir sıkıntı var. İşin kötü tarafı bu paneli buraya montalayan usta hangi mantıkla montalamışsa tavana zarar vermeden LED paneli yerinden çıkaramıyorum. Onun için nokta atışı yapmam lazım ona göre hareket edeceğim.

Açıkçası LED'li sistemleri çok bilmiyorum. Benim tek istediğim LED driverın arızalı olmaması. Sorun driver kaynaklı mı yoksa şeritlerden birinin arızalı olması böyle bir sonuca sebebiyet olabilir mi? Umarım şeritlerden biri arızalıdır. Bu durumda elimden gelebilecek tek şey arızalı şeritli iptal etmek. Dördüncü şeritte yanmayan bir LED var.

Bu durumdayken driver çıkışını boşa alıp ya da boşa almadan sağlam olup olmadığını kontrol edebilmem mümkün mü? Şerit LED sağlamlık kontrolü hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tv ledlerden tavan aydınlatması yapmış gibi . ( foto netlik yok )
Led biliğisi ?
Silikonla yaptırmış olabilir .
Led Driver ? bilğisi ( fotosu )
Led arızalı . ( Özelliğini yitiyor )
Ledlerden biri bozulmuş ( kısa devre olmuş sanki )

Arkadaşların yorumlarını beklemeniz !!!

Son düzenleme:
gözlüklerim iyi göstermiyor (foto kalitesi çok kötü yani) ama bir yanık beş tane de ömrünü bitiren led görüyorum ben. sürücü çıkışı kaç volt? sadece bir tane mi? yoksa birden fazla ? yoksa sadece adaptör ile mi yanıyor? eksik yetersiz soru sorarsan. eksik ve yetersiz cevaplar alırsın. elektriği kesersin ledlerde mercek var mı? göremiyorum ama üç volt verip tek tek kontrol edebilirsin. tamiri belki çok kolay belki de çok zor. eğer bilgin ve gerekli alet edevatın yoksa işi bilen birini çağır.

Burada iki paralel kolda led dizisi var.

Bu iki paralel koldan birinde bile ariza olsa diğer kola fazla akim vermesi nedeni ile o koluda arizalanir.

Şu an bu resimde yanmayan led yok gibi. Bu durum sorunun surucude olduğuna işaret gibi.

Ben olsam. Led tipi belli ise ledler önümüzde olduğu için lambayı enerjisini kesip her lede ayrı ayrı kontrollü besleyip ledlerin sağlamlığına emin olurdum. Ledler sağlam ise sonuç sürücü arizasidir. İşiniz aslında basit. Cok fazla da led yok.

Tv ledlerden tavan aydınlatması yapmış gibi . ( foto netlik yok )
Led biliğisi ?
Silikonla yaptırmış olabilir .
Led Driver ? bilğisi ( fotosu )
Led arızalı . ( Özelliğini yitiyor )
Ledlerden biri bozulmuş ( kısa devre olmuş sanki )

Arkadaşların yorumlarını beklemeniz !!!
gözlüklerim iyi göstermiyor (foto kalitesi çok kötü yani) ama bir yanık beş tane de ömrünü bitiren led görüyorum ben. sürücü çıkışı kaç volt? sadece bir tane mi? yoksa birden fazla ? yoksa sadece adaptör ile mi yanıyor? eksik yetersiz soru sorarsan. eksik ve yetersiz cevaplar alırsın. elektriği kesersin ledlerde mercek var mı? göremiyorum ama üç volt verip tek tek kontrol edebilirsin. tamiri belki çok kolay belki de çok zor. eğer bilgin ve gerekli alet edevatın yoksa işi bilen birini çağır.
Burada iki paralel kolda led dizisi var.

Bu iki paralel koldan birinde bile ariza olsa diğer kola fazla akim vermesi nedeni ile o koluda arizalanir.

Şu an bu resimde yanmayan led yok gibi. Bu durum sorunun surucude olduğuna işaret gibi.

Ben olsam. Led tipi belli ise ledler önümüzde olduğu için lambayı enerjisini kesip her lede ayrı ayrı kontrollü besleyip ledlerin sağlamlığına emin olurdum. Ledler sağlam ise sonuç sürücü arizasidir. İşiniz aslında basit. Cok fazla da led yok.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. LED driverı ölçüp sağlam olduğunu gördükten sonra LED paneli tavana zarar vermeden bükerek çıkardım bir şekilde. Ofisin farklı bir kısmında da yanmayan bir panel vardı onuda ölçtüm çıkış voltajı göremeyince onuda bükerek çıkardım. O paneli bu taraf daha sık kullanıldığı için buraya taktım. Bu tarafın driverı sağlam gözüküyor taktığım panelde sorunsuz bir şekilde yanıyor ama kafama şu takıldı. LED driverın özelliklerinde Input 170-265 VAC Output ise 160-180 VDC.

Giren voltaj 250-260 VAC. Driverın çıkışını ölçtüğümde 205-210 VDC arası bir voltaj aldım. 180 DCV'dan yüksek. Yani LED driver öngörülenden 25 30 VDC daha fazla çıkış voltajı veriyor. Bu durum normal mi? Tekrar aynı problemle karşılaşmama sebep olur mu merak ediyorum.

Fotoğraftaki panelin akıbetine bakacağım sonra. Umarım sadece tek ledin yanmadığı şerit bozuktur.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim şimdiden.

Led driver üzerinde potansiyemetre varsa buradan yüksekme azalma olabilir düşüncesi

Led driver üzerinde potansiyemetre varsa buradan yüksekme azalma olabilir düşüncesi
IMG_20221107_223527.jpg

LED driverı bu. Taş çatlasa 30 TL falan bunlar. Diğeri için alacağım zaten. Fazladan 2 tane daha alırım yedek dursun kenarda. Yorumlara göre olmadı değiştiririm bunuda.

Bunlar sabit akım sürücüdür. Boşta çıkış gerilimi
etiket gerilimden fazla olabilir. Etiket akımına
ulaşana kadar çıkış gerilimi düşürür.
Ledler bağlı iken ölçmelisiniz.
Bence bu sürücü 120V civarında olmalı.

160 volt bence de çok yuksek. 36 led kabaca 3.2 volttan 110 - 120 volt gibi yapar.

Sürücüyü başladığınız çalışan lamba da bir lede düşen dc gerilimi ve driver çıkış gerilimini ölçer misiniz? Kac volt?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri