Led lamba sorunu

nhatilgan

Üye
Selamın aleyküm arkadaşlar ben elektrkciyim elektroniğe biraz uzağım. Elimde 40 w Led lamba bundan 3 4 koli sattık maalesef partinin biri arızalı çıktı lambalar kısık yanıyor müşterilerde geri getirdi. Müşterilerin çoğu arkadaşım arızalı malları aldığım yere gönderdim geri iade ettiler lambalar elimde kaldı bende içini açtım içinden oynarken birden tekrar yanmaya başlıyor o parçayla oynayınca bütün lambalar çalışmaya başladı bu parça nasıl bi şey be nerden bulabiliriz bana yardımcı olabilirmisiniz

Ekli dosyalar

• 55AA7FD4-5D96-497D-9D5B-CB26CAFC8178.jpeg
    55AA7FD4-5D96-497D-9D5B-CB26CAFC8178.jpeg
    265.5 KB · Görüntüleme: 77
  • 42B5E1E8-E8BD-4ED2-B442-C69490476BED.jpeg
    42B5E1E8-E8BD-4ED2-B442-C69490476BED.jpeg
    303.1 KB · Görüntüleme: 57
  • E6F667CD-64E1-4493-A0D0-92A869D5BDC2.jpeg
    E6F667CD-64E1-4493-A0D0-92A869D5BDC2.jpeg
    368.4 KB · Görüntüleme: 62
  • 32C63FE0-3271-4DE3-A859-B224EB7636AC.jpeg
    32C63FE0-3271-4DE3-A859-B224EB7636AC.jpeg
    209.4 KB · Görüntüleme: 62
1 mikrohenry' lik bobindir gibi görünüyor 1. resimden. Ama indüktans değerini teyit etmek ve çok doğru parçayı satın almak için LCR metrenin (Hem omaj, hem kondansatör kapasitesini ölçer hem de bobin indüktansını ölçen 3'lü bir multimetredir) bobin ölçüm uçlarına, bunun 2 çıkış ucunu takarak kaç mikrohenry'lik indüktans değerinde bobin olduğunu teyit ederek emin olmalısınız. Bu ayni parça ( 2 bacaklı olanı) tasarruflu ampülllerin (CFL lambalarının) pcb 'sinde yine mevcuttur, onlarda kullanılanlar örneğin 24 watt.lık simit tasarruflardan birinde yer alan pcb'deki bir bobinin değeri (Şu anda elimdedir, okudum) 1.7 mH'dir, size bir fikir vermesi açısından. Ama 4 bacak varsa bu parça bobin olmayabilir. 2 bacağı varsa ve mikrohenry (mH) üzerinde yazıyorsa kesin bobin (indüktör) parçasıdır, çok kesin olarak. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
1 milihenry'ilk bobindir gibi görünüyor 1. resimden. Ama indüktans değerini teyit etmek ve çok doğru parçayı satın almak için LCR metrenin (Hem omaj, hem kondansatör kapasitesini ölçer hem de bobin indüktansını ölçen 3'lü bir multimetredir) bobin ölçüm uçlarına, bunun 2 çıkış ucunu takarak kaç miliihenry'lik indüktans değerinde bobin olduğunu teyit ederek emin olmalısınız. Bu ayni parça ( 2 bacaklı olanı) tasarruflu ampülllerin (CFL lambalarının) pcb 'sinde yine mevcuttur, onlarda kullanılanlar örneğin 24 watt.lık simit tasarruflardan birinde yer pcb'deki bu bobinin değeri (Şu anda elimdedir, okudum) 1.7 mH'dir, bir fikir vermesi açısından. 4 bacak varsa bu parça bobin olmayabilir. 2 bacağı varsa ve milihenry (mH) üzerinde yazıyorsa kesin bobin (indüktör) parçasıdır, çok kesin olarak. Kolay gelsin.
3 bacaklı bi bobin nasıl bi yol izlemem gerek

Bu konuda çok kesin bir şeyi söyleyemiyorum, çünkü led sürücü pcb'siyle hiç uğraşamadım şimdiye kadar. Ancak 3. bacağın boşta olma ihtimali de olabilir, çünkü mikrohenry yazdığına göre 2 bacaklı bir bobinin olması gerekiyor bana göre. Bunu basit bir avometre ile omaj kısmından 2 bacağında sayısal bir düşük omajı görüp diğer 3. bacakla ilgili omaj ölçümünü hiç yapamadığınızda (Sonsuz omajda) sadece 2 bacağın bu devrede tam aktif olduğunu, bu 3. cünün ise montaj veya yerleştirilme kolaylığı ,vb. için konabildiğini kendiniz de kolayca anlayabilirsiniz aslında. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
ilginç, neresine dokunuyorsun, birde pcb ön taraf resmini de ekler misin..

Siz lehim makinesi (havya) ucuyla değdiğinizde o noktadan topraklama alıp o anda led parlaklığı da değişebilir, ama bunun kalıcı bir çözüm olduğunu hiç düşünmeyin, başka parçalarla da ilgili olabilir, eğer tüm lehimler bu bobinler için soğuk lehim olarak yapılmışsa sizin sıcak ucu değdirmenizle de çalışmış olabilir, bunu iyice de araştırmanız lazım. Hepsini bir büyüteçle, özellikle o lehim yerlerini soğuk lehim veya bir temassızlık problemi yönünden ilk başta incelemenizde büyük yarar vardır. Kolay gelsin.

Dokunma ile dwgisim bir kac neden olasiligi olabilir.

Sayin binbasi'ninda dedigi gibi topramlama aliyor olabilir.

Lehim noktasinda soguk lehim yada catlak olabilir lehimleri tazelemekte fayda var.

Devre karti enerjili iken sagdan sondan egip bukun değişme varmi kontrol edin pcbcde catlak olabilir.

Trafo konusuna gelirsek nuveyi oynatinca birseyler degisiyorsa nüvelerde catlak olabilir manyetik aki tam akamayinca lediniz dusuk parlaklikta yanabilit yada hic yanmayabilir. Bunu devre enerjili iken yalitkan bir malzeme ile trafoyu oynatin sagdan soldan bastirin durum degismesine bakin.

Yaptigim bir kac incelemede genelde bu trafolar kolay kolay bozulmuyor nuve kirilmadikca genelde yan elemanlarda ariza durumu gerceklesiyor.

Kolay gelsin.

Dokunma ile dwgisim bir kac neden olasiligi olabilir.

Sayin binbasi'ninda dedigi gibi topramlama aliyor olabilir.

Lehim noktasinda soguk lehim yada catlak olabilir lehimleri tazelemekte fayda var.

Devre karti enerjili iken sagdan sondan egip bukun değişme varmi kontrol edin pcbcde catlak olabilir.

Trafo konusuna gelirsek nuveyi oynatinca birseyler degisiyorsa nüvelerde catlak olabilir manyetik aki tam akamayinca lediniz dusuk parlaklikta yanabilit yada hic yanmayabilir. Bunu devre enerjili iken yalitkan bir malzeme ile trafoyu oynatin sagdan soldan bastirin durum degismesine bakin.

Yaptigim bir kac incelemede genelde bu trafolar kolay kolay bozulmuyor nuve kirilmadikca genelde yan elemanlarda ariza durumu gerceklesiyor.

Kolay gelsin.
Oynatma ve yalıtkan malzeme ile temas ettim değişme olmadı fakat üç ayaklı parçaya Leh’im ucuyla müdahale edince parlak yanmaya başlıyor nasıl bi arıza anlam veremedim

Oynatma ve yalıtkan malzeme ile temas ettim değişme olmadı fakat üç ayaklı parçaya Leh’im ucuyla müdahale edince parlak yanmaya başlıyor nasıl bi arıza anlam veremedim
Şunu da ekleyim yanıyor elektriği kesiyorum bi süre tekrar yakıyorum yine kısık yanmaya başlıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri