Led kısmak için dimmer/pot

salih...

Üye
Merhaba,

30 ledli bir sistem için (Ledler 5 erli olarak 82 ohm dirençle bağlı)
nasıl bir pot kullanabilirim? Besleme 12 v 5ah ile yapılıyor.

Yapacağım sistem servoya potu bağlayıp direk aç kapa yapmaktansa kısarak veya parlaklığı arttırarak aç kapa yaptırmak.

Bu kkonularda hicbirsey bilmiyorum. Led bağlantısını bile internetteki şemalara bakarak yaptım.

bu yüzden nasıl bir direnç veya pot gerekliyse resim / link ile yollarsanız çok iyi olur
Tesekkurler
(değerlerını bilmiyorum birkaç çıkma pot ile denedim elimde yandılar bana en az 2 saati kaldırabilecek birsey gerekli)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ledlerin mantar led sanırım veya power led mi
manyar heralde ledler 5erli oşarak 82ohm luk dirençle bağladığına göre 30 adet ledi pot ile dim yapmak biraz zor,pwm mantığıyla sürersen ledleri başarılı olursun.

Alıntı: Yavaş yavaş yanıp sönen led
Bu dersimizde bir ledi arduino ile yavaş yavaş yakıp yavaş yavaş söndüreceğiz. Kodlamadaki parametreleri değiştirerek ortaya çıkan animasyonu değiştirebilirsiniz.

Siz tek led yerine ledlerinizi sürecek bir güç transistörünü sürünüz. Transistör üzerinden de ledlerinizi sürerseniz isteğiniz olur.

arduino36.png

Fritzing şeması:
Fritzing dosyasını konu ekinden indirebilirsiniz.
led_bb.png

Arduino kodlarımız:
Kod:
int i = 0;
const int LED = 11; //define the pin we use for LED

void setup() {
  pinMode(LED, OUTPUT); //set pin 11 as OUTPUT
}

void loop() {
    for (int i = 0; i < 255; i++){ //if i is less than 255 then increase i with 1
    analogWrite(LED, i); //write the i value to pin 11
    delay(6); //wait 5 ms then do the for loop again
  }
  for (int i = 255; i > 0; i--){ //descrease i with 1
    analogWrite(LED, i);
    delay(6);
  }
}

Şuradaki konudaki uygulamada motor yerine led kullanabilirsiniz. Potla istenen şiddet verilebilir.

Müsrifliğin geldiği son nokta
led dimlemek için arduino kullanmak.

Aslında en iyisi, led ömrü açısındanda,
akım sınırlamalı akım kontrollü ayarlanabilir bir güç kaynağı kullanmak veya yapmak.

Alternatif olarak
yukarıdaki linkdeki devre ne555 ile yapılabilir.
Hatta arduinoya verilecek parayla yaptırıladabilir.

Ben size en ucuz çözümü söyleyeyim,
hatta istediğinizinde fazlası bir çözüm:
5-6 TL ye kumandalı rgb şerit led kontrol kartı alınır,
r g b farketmez istediğine kendi hazırlamış olduğun 12V ile çalışan led serisi bağlanır,
sol üstte gördüğünüz iki tane beyaz buton
ışığı arttır ışığı azalt butonları,
bu butonlara basılarak ışık arttırıp azaltılır.

173037997_tn30_0.jpg

İllaki potlu olacaksa ne555 ucuz bir çözüm olur.

Arduno kullanmamın zaten imkanı yok. Kumandalı sistemde suan için uygun durmuyor çünkü tetikleyici olarak 360 servo olacak. Dımmer bu servo ile uzaktan ayarlanacak. Benim aradığım sistem şu 20 liralık stereo hoparlör dıye piyasada Satılanlar gibi yapmanın bir yolu varmı? Ledler mantar led. 30 ledın çektiği toplam akım 0.3 amper

Dediğim gibi 555li bir devre işini görür.
Google a 555 dimmer yazman yeterli,
solda sarı renkli altında P1, üzerinde 50k yazan potansiyometre.
ne555-pwm-led-dimmer-circuit.gif

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri