Led flaşör devresi sorunu

Gökhan21

Üye
Merhaba ben elektronikte acemiyim aşağıdaki devreyi internette gördüm ve çok basit olduğu için denemek istedim.
Devre ledi 2 saniye gibi aralıklarla yakıp söndürüyo. Breadboard ile devreyi kurdum fakat led sadece sabit olarak yanıyo. Bende sizlere sormak istedim acaba devre mi yanlış benim devre elemanlarımmı arızalı ?

T1= bc547
R1= 10k
R2= 100R
C1= 1000uf

One-Transistor-LED-Flasher-Circuit-Diagram-Image.jpg

T1 tetikleme ucuna bir gerilim vermez iseniz iletime gecemez

Devre hatalı değil sorununuz tam nedir? Ayrıca devre sahte oto alarmı olarak kullanılmaktadır sürekli ledi yakıp söndürür.

Devre hatalı değil sorununuz tam nedir? Ayrıca devre sahte oto alarmı olarak kullanılmaktadır sürekli ledi yakıp söndürür.
Devreyi kendim de yaptım ama led yanıp sönmedi sadece sabit olarak yanmaya devam etti sorayım dedim bende devremi sahte yoksa benim kullandığım devre elemanlarımı bozuk

kond kutuplarına dikkat et tr beyz ucu boşta kalacak.

buyuk ihtimal transistorun bacaklarini karistirmis olabilirsiniz.

yaptiginiz devreyi resimleyip eklermisiniz bakalim bir kac acidan parçalar gorunur sekilde olmasi devreyi takip ve kontrol acisindan iyi olacaktir.

Son düzenleme:

yaptiginiz devreyi resimleyip eklermisiniz bakalim bir kac acidan parçalar gorunur sekilde olmasi devreyi takip ve kontrol acisindan iyi olacaktir.
r2kvOV.jpg

Transistörün bacaklarını da değiştirip denedim ama olmuyo. Ayrıca bc 547 yi çıkarıp yerine bc 237 kullandım bu kezde transistörün bacaklarına parmağımla temas ettiğimde led yanıp sönüyo ama elimi çekince devre çalışmıyo.

bu devrenin çalışma prensibini ve yanma süresinin nasıl hesaplandığını açıklayabilir misiniz? Beyz tetiklenmediği halde transistör nasıl iletime geçiyor?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri