Led el feneri devre arızası

Sabit akım demek akü fazla akım çekmek istesede ayarladığınız akımdan fazlasına müsade edilmemesi anlamına geliyor. Siz modülü 14.4 V 3,5 A e ayarladığınızda akü şarj olmak için ayarladığınız akımdan daha fazla akım çekmek istesede modül buna izin vermeyecek, ayarladığınız voltajda düşüş meydana gelecektir. Akü şarj olmak için ne zamanki sizin ayarladığınız 3,5A akım seviyelerinde akım çekmeye başlayacak işte o zaman ayarladığınız 14.4V çıkış gerilimi yavaş yavaş yerine oturacaktır. Modül hiçbir zaman aküye 3,5A den fazla akım gitmesine müsade etmeyecektir.

Sabit akım demek akü fazla akım çekmek istesede ayarladığınız akımdan fazlasına müsade edilmemesi anlamına geliyor. Siz modülü 14.4 V 3,5 A e ayarladığınızda akü şarj olmak için ayarladığınız akımdan daha fazla akım çekmek istesede modül buna izin vermeyecek, ayarladığınız voltajda düşüş meydana gelecektir. Akü şarj olmak için ne zamanki sizin ayarladığınız 3,5A akım seviyelerinde akım çekmeye başlayacak işte o zaman ayarladığınız 14.4V çıkış gerilimi yavaş yavaş yerine oturacaktır. Modül hiçbir zaman aküye 3,5A den fazla akım gitmesine müsade etmeyecektir.
Ayarladığım voltaj neden sabit kalmıyor?

Ayarladığım voltaj neden sabit kalmıyor?
Modül sabit akım verebilmek için voltajı değiştiriyor. Ne zamanki beslediğiniz cihaz ayarladığınız sabit akım değerinden az akım çeker o zaman voltaj ayarı yapabilirsiniz.

14.4 volta ayarlayıp aküye bağlayınca akü de diyelim 12 volt ise şarj başlayınca devreye paralel bir multimetre ile ölçerseniz 12 gösterir şarj oldukça 14.4'e yaklaşır, problem yok burada. Akımı dışarıda ayarlamanız pek sağlıklı ve mümkün değil şarj olurken devreye seri bir multimetre ile akımı ölçerken istediğiniz değere getirebilirsiniz.

Pil dolunca şarjı keser kırmızı led söner mavi led yanar. Pil voltajı belli bir değerin altına düşüncede pil aşırı deşarj olup bozulmasın diye çıkışı keser. Piyasada 2 tür modül var. Çıkışı kesen tip fotoğrafını paylaştığımdır. Diğer model çıkışı kesmez. Alırken dikkat edin.
Merhaba Otohat. Epey zaman odu. Memlekete gideceğim için elfenerini tamir etmeye ancak 1 yıl sonra fırsat bulabildim. Dediğiniz devreyi aldım. 18650 pil elimde yok. Ele fenerinin bataryası da sağlam gibi gözüküyor. Bana gösterdiğiniz şekilde devreye led lambayı(3V Power Led aldım) ve ışıldağın bataryasını bağladım. Usb den enerjiyi kestiğimde devre kartının out çıkışında voltaj göremiyorum. USB yi taktığımda ise çıkışda 4V görüyorum. Anahtraı açtığımda led yanıyor. Ancak USB yi çekince led sönüyor. Batarya 2.05V veriyor. Çıkışda voltaj göremememin sebebi nedir? Voltaj düşük bile olsa led en azından zayıf yanar diye düşünmüştüm.

Merhaba Otohat. Epey zaman odu. Memlekete gideceğim için elfenerini tamir etmeye ancak 1 yıl sonra fırsat bulabildim. Dediğiniz devreyi aldım. 18650 pil elimde yok. Ele fenerinin bataryası da sağlam gibi gözüküyor. Bana gösterdiğiniz şekilde devreye led lambayı(3V Power Led aldım) ve ışıldağın bataryasını bağladım. Usb den enerjiyi kestiğimde devre kartının out çıkışında voltaj göremiyorum. USB yi taktığımda ise çıkışda 4V görüyorum. Anahtraı açtığımda led yanıyor. Ancak USB yi çekince led sönüyor. Batarya 2.05V veriyor. Çıkışda voltaj göremememin sebebi nedir? Voltaj düşük bile olsa led en azından zayıf yanar diye düşünmüştüm.
Tp4056 nın B+ ve B- uçlarına ışıldağınızın aküsünü bağladınız doğru mu anladım? Eğer doğru anladıysam öncelikle o modülün lityum pilleri şarj etmek için tasarlandığından akünüz ile kullanılmasının çok doğru bir yol olmadığını belirtmek isterim. Büyük ihtimalle akünüzde ölmüştür. Hele 1 yıldır hiç şarj yapılmadıysa hiç şansı yok. Power led belli bir gerilim seviyesine kadar hiç yanmaz. Ayrıca modülün pil aşırı deşarj olupta ölmesin diye koruma özelliği bulunuyor. Pil 2.05V gösteriyorsa modül çıkışı keser.

Son düzenleme:
Tp4056 nın B+ ve B- uçlarına ışıldağınızın aküsünü bağladınız doğru mu anladım? Eğer doğru anladıysam öncelikle o modülün lityum pilleri şarj etmek için tasarlandığından akünüz ile kullanılmasının çok doğru bir yol olmadığını belirtmek isterim. Büyük ihtimalle akünüzde ölmüştür. Hele 1 yıldır hiç şarj yapılmadıysa hiç şansı yok. Power led belli bir gerilim seviyesine kadar hiç yanmaz. Ayrıca modülün pil aşırı deşarj olupta ölmesin diye koruma özelliği bulunuyor. Pil 2.05V gösteriyorsa modül çıkışı keser.
Evet doğrudur. Fotoları eklemeyi unutmuşum. Şimdi ekliyorum. Yazdıklarınızı okuyunca majör hata yaptığımı anladım. 4V 1.2 amper camelyaf asit emdirilmiş kuru akü ama sonuçda sulu akü kategorisinde. bu arada 3V lede anlattığınız direnci atmayı unutmuşum.

Ekli dosyalar

• 20220528_200750.jpg
    20220528_200750.jpg
    230.5 KB · Görüntüleme: 7
  • 20220528_200810.jpg
    20220528_200810.jpg
    229.7 KB · Görüntüleme: 6
  • 20220528_201404.jpg
    20220528_201404.jpg
    272.9 KB · Görüntüleme: 5
  • 20220528_201422.jpg
    20220528_201422.jpg
    251.3 KB · Görüntüleme: 7
Arkadaşlar 4056 korumalı devre aldım eski laptop bataryasından üzerinde 11865 yazan pilleri söktüm el fenerine takmak istiyorum. Deneme yaptım el feneri 2 pil seri bağlı olunca daha güzel ışık veriyor 4650 devre 2 pil seri bağlı şekilde şarj eder mi ?

Son düzenleme:
TP-4056 modüller tek bir lityum 18650 pil şarjı içindir. Dikkat edin bunların bir kaç çeşidi var. Üzerinde BMS koruma devresi olandan alın. Feneriniz kaç voltla çalışıyorsa ona göre lityum pil kullanabilirsiniz. 18650 pil nominal 3.7 volt tam şarjda 4.20 volt ve boş halde de yani şarj sonu da 2.60 volt gerilim gösterirler.
imla;

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri