Led dimmer hakkında

buelent111

Üye
Selam arkadaşlar,
Resimlerde görmüş olduğunuz led panel tavan aydınlatmasına aliexpress sitesinden 2400mA led dimmer siparişi verdim fakat kullanmış olduğum led panel ortalama 820mA akım çekiyor. Birde şunu belirteyim led panelin kartonunun üzerinde 9x4=36 watt yazıyordu. Kafam biraz karıştığı için led dimmeri üreten firmaya email yazdım ve 2400mA versiyonun benim kullanmış olduğum led panel için akımın çok fazla olduğunu ve led leri bozabileceğini söylediler. Şimdi benim anlamadığım elektrikle çalışan aletler ne kadar ihtiyacı varsa o kadar akım çekerler yani normalde bu dimmer 2400mA e kadar destekliyor ve led panel sadece ihtiyacı olan 820mA i çekiyor diye düşünüyorum. Eğer durum tam tersi olsaydı diyelimki 1000mA e ihtiyaç duyan bi lambaya 300mA lik bir trafo yada dimmer bağlayasdık o zaman sıkıntı çıkarırdı. Durumu bi aydınlatırsanız sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Satın almış olduğum RF uzaktan kumandalı dimmer bu sitede:
€ 16,95 26%OFF | DC12V-48V 350mA/700mA/1050mA/2400mA Konstante Strom PWM LED Dimmer mit RF remote LED dimmer controller für led-panel licht
https://s.click.aliexpress.com/e/DZXGZyDE

57936
57937
57938

Ekli dosyalar

• IMG_20191003_005417.jpg
    IMG_20191003_005417.jpg
    231.9 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20191003_013407.jpg
    IMG_20191003_013407.jpg
    222.3 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20191003_010043.jpg
    IMG_20191003_010043.jpg
    264.5 KB · Görüntüleme: 15
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sizin led driver 2400ma sabit akım üretiyor , yükünüz 820ma istiyor fakat led driver iniz 2400 ma in hepsini yüke gönderiyor. dolayısıyla bu sizin led için fazla. çünkü sizin led driveriniz gerilim kaynağı değil akım kaynağı.
eğer aynı led panelden 2 tane daha bulup 3 ünüde paralel bağlarsanız sorununuz çözülür. bu şekilde her led panelden 800ma geçer toplamda 2400 ma geçmiş olur.

Kısa zamanda birşey olacağını düşünmüyorum.
Eski telefonlar mesela şarj cihazları 600 ma di.
Şimdi ben eski tip Samsung telefonu kendi şarj cihazı 600 ma iken,
2000 ma bir şarj cihazı ile şarj ediyorum.
Telefon bozulmuyor ama bu işlem uzun vadede belki sorun çıkarabilir.

Ledler öyle değil. Aşırı akım aşırı ısı demek. Kısa sürede bozulacaktır. anlık bir durum

Normal lambalar dirençtir. Bu sebeple uygulanan gerilimle doğru orantılı olarak çektikleri akım artar. LED lambalar direnç değil diyottur. Bütün diyotlar gibi üstlerinden geçen akımı sınırlamazlar. (kolay anlaşılsın diye öyle dedim aslında bir miktar sınırlarlar.) Nasıl ki diyotlar 3 amper 5 amper gibi değerlerle anılır üzelerinden bu akımdan fazla akım geçirilirlerse arızalanırlar. LED ler de diyot olduğu için akım değerleriyle tanımlanır. LED leri çalıştırmak için üretilen cihazlarda belirli akımı verecek şekilde tasarlanır. Siz 2000 mA led sürücüyü bir LED e bağladığınızda sürücü çıkış gerilimini o LED den 2000 mA geçirecek şekilde ayarlar. Siz bu sürücünün çıkışına 600 mA akımı olan bir LED bağlarsanız sürücü bu LED i 2000 mA geçirmeye zorlar. Bu durumda LED zarar görür.

LED in önüne akımı sınırlayacak bir direnç bağlarsanız. Sürücü olmadan LED lerinizi normal bir kaynakla da besleyebilirsiniz. Bu durumda sadece direnç değerlerini değiştirerek farklı akımlardaki LED leri (kaynağın gücünün yetmesi şartıyla) çalıştırmak mümkün olur.

Kolay gelsin...

Selam arkadaşlar,
Cevaplar için teşekkür ederim fakat konuda tam anlaşılmayan birşey var zannedersem. Şimdi ben bu resimde görmüş olduğunuz orijinal driveri çıkarmayacağım sadece almış olduğum dimmeri bu driverlerle ledlere giden kablonun arasına bağlayacağım, bu durumda dimmere en fazla driverden 1000mA girecek ve nasıl oluyorda 2400mA çıkış verecek? Bu dimmerin amperi yükseltme görevide mi var?

bu dimmerin girişi dc voltaj olması gerekiyor. sizin driver bir akım kaynağı. 2.4 amper akımı geçirmek için en yüksek volt değerine yani 48 volta kadar çıkışını yükseltecektir. kritik bir değer.
Ayrıca bu driver pwm ile çalıştığı için belki anlık olarak 2.4 amperden fazla akım çekecek. eğer böyle bir durum olursa led driver akımı kesebilir.
Eğer çalıştıramazsanız driverinizi voltaj kaynağı olarak seçin.

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, artık ürün gelince deneyip göreceğiz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri