led devresi (led şerit yapımı)

anako

Üye
dergerli arkadaslar led şerit yapımı hakkın da yardımınıza ihtiyacım var evime yaptırmış olduğum gizli işik yerleri için kendim led şerit devresi kurmak istiyorum kullanacağım led in rengi mavi 20 mili amperle 30 mili amper arası cekiyor 3.50 volt gerilim le sorun suz ve net ışık veriyor 10 metre ve 19 metre iki tane odam var 5 er cm aralıklar la kablo muhafaza kutularına monte etmek istiyorum yalnız devreyi nasıl kuracagımı netleştiremedim 10 metrede 200 let yapar diyelim ben bu ledleri ne şekilde serimi paralel mi kaç volt kaç amper güç kaynağı ile kurmalıyım yardımcı olabılırmısınız lütfentecrubeli arkadaslardan yardım bekliyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence 12 voltla dörderli gurup hlinde monte etmelisin dört lü seri guruplar yapıp daha sonra bu gurupları paralel bağlarsın akım değeri ise 0,30a*ddötlü grup sayısı

peki 30 wolt kullanıp 8 erli bağlasam olurmu 3.50 voltla net ışık veriyor

3.5 volt ara bır deger oldugu ıcın power bulmakta sorun cekersınız. Her ledin artı beslemesine serı 510 ohm smd dırenc kullanın. ve 12 volt verın. butun ledler bırbırıne paralel baglı olacak. Dirençler fazla ısınma yaparsa wattlısını kullanın. Ledin wattını bılmedıgım ıcın direnç watt ı konusuna pek gıremedım.

Son düzenleme:
saolun arkadaslar besleme sorun deil sadece beslemenın trafosunun kaç waat olduğunu hesaplayamadım

P=U^2/R'dir. Gerilimin karesi bölü direnç. Bir led üzerine düşürmeyi planladığınız gerilim değerinin karesini alıp, bir ledin direncine bölerseniz, bir ledin gücünü bulmuş olursunuz.

Ayrıca; bildiğim kadarıyla bir led yaklaşık 1 W güç tüketiyor. Yaklaşık 600 adet led kullanacağınızı kabul edersek; 600*1=600 W eder. Trafonun gücü bu değerden yüksek seçilmelidir. Ayrıca doğrultma devresi de kullanmak ta fayda var. ( DC besleme yapın ) Bunun seri ve ya paralel bağlama ile alakası yoktur. Seri ve ya paralel bağlamadaki amaç, bir ledin üzerine düşen gerilimi sınırlamaktır.

Bir ledin harcadığı güç miktarı konusunda verdiğim değer ( 1 W ) yanlış olabilir, araştırmanızı tavsiye ederim. Ama trafo seçim mantığı budur. İyi çalışmalar..

Düzeltme: Hesapladığım değer çok yüksek çıktı. Bir ledin harcadığı değer sanırım daha küçük olmalı. Bir ledin 100 ohm direnci olduğu kabul edilirse; P=3,5^2/100=12,25 mW bir ledin harcayacağı güçtür.

600x12,25x10^-3= 73,5 ~ 75 W bir trafo yeterli sanırım.

cok teşekür ederiim arkadaşlar sağolun
yapım aşamasına girdim güzel bişiler cıkıçak sanırım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri