Led aydınlatma

Maxim-1995

Üye
Led Aydınlatma
Arkadaşlar merhaba ben kendi odamda elektrik tasarrufu yapmak için şerit led kullandım bazı kısımlara ki az gelsin faturadaki ödeme miktarı diye fakat aklıma bişey takıldı ve danışmak istedim ;

- Normal bir adaptör örnek olarak 12V 800mA veya 12V 1,5A neyse işte dışarıdan çekilen yani istenilen güç kadar mı verir ? ( Trafolu )
Yoksa direk 12V 800mA güç verip 9,6Watt harcar ?(Boştayken )

-Demek istediğim benim taktığım led( 1m/4,8W ) değerinde buna göre direk 9,6Watt mı harcama yapacağım yoksa 4,8W mı harcama yapacağım ?

2.Sorum olarakta 12V 1,5A değerinde apatör e 3M şerit led ( 3m x 4,8 = 19.2 Watt ) bağladım , herhangi bi ışık kaybı yani yetersiz güç gibi parlaklıkta kayıp göremedim verilen değere göre daha fazla mı güç çekecek yoksa 18 Watt ta sabit mi kalacak ?
( Trafolu adaptör )

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
9.6w verebileceği maksimum güçtür ne kadar yük bağlarsanız o kadar güç verir 9.6 ya kadar tabi. Yani siz 4.8 w hesap edeceksiniz. Ikinci olarak ta 18 ile 19.2 arasında çok az fark olduğu için fark edemediniz bnce ama bundada hesabı 18 den yapmalısınız muhtemelen

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

1.sorunun cevabı verilmiş.
2.soru için adaptör gücünüz 12x1,5=18VA , belirttiğinize göre led gücü 19,2watt yani adaptör gücü yetersiz uzun vadede problem yaşamanız muhtemel.

Arkadaşlar merhaba ben kendi odamda elektrik tasarrufu yapmak için şerit led kullandım bazı kısımlara ki az gelsin faturadaki ödeme miktarı diye fakat aklıma bişey takıldı ve danışmak istedim ;

- Normal bir adaptör örnek olarak 12V 800mA veya 12V 1,5A neyse işte dışarıdan çekilen yani istenilen güç kadar mı verir ? ( Trafolu )
Yoksa direk 12V 800mA güç verip 9,6Watt harcar ?(Boştayken )

-Demek istediğim benim taktığım led( 1m/4,8W ) değerinde buna göre direk 9,6Watt mı harcama yapacağım yoksa 4,8W mı harcama yapacağım ?

2.Sorum olarakta 12V 1,5A değerinde apatör e 3M şerit led ( 3m x 4,8 = 19.2 Watt ) bağladım , herhangi bi ışık kaybı yani yetersiz güç gibi parlaklıkta kayıp göremedim verilen değere göre daha fazla mı güç çekecek yoksa 18 Watt ta sabit mi kalacak ?
( Trafolu adaptör )

Merhaba.Sevgili Maxim-1995;

Soru 1a: Normal bir adaptör örnek olarak 12V 800mA veya 12V 1,5A neyse işte dışarıdan çekilen yani istenilen güç kadar mı verir ? ( Trafolu )

Cevap 1a: Trafo akım verme sınırı (Regüleden sonraki volt * amper çıkışı) neyse tam olarak da onu alırsın,yok bağladığın tüketici kaynak (şerit led gibi) daha az güç çekiyorsa (Volt*amper) arta kalan güç bu trafoda hazırda da bekler,hiç kullanılmaz.Adaptör (trafolu) tam boşta kalsa bile trafo kayıpları+regülasyon kayıpları şeklinde içinde dc akımı hazırda tutmak isterken ve trafo fişteyken yine bazı küçük kayıplar olur,ama bunlar asıl yükün (Gücün) çekilmesine göre (Kıyaslanırsa eğer) oldukça düşük kalır.

Soru 1b: Demek istediğim benim taktığım led( 1m/4,8W ) değerinde buna göre direk 9,6Watt mı harcama yapacağım yoksa 4,8W mı harcama yapacağım ?

Cevap 1b: Sadece led gücü kadar harcama yapılır,geri kalan güç adaptörde hazırda da bekler,hiç harcanmaz.

Soru 2: 12V 1,5A değerinde apatör e 3M şerit led ( 3m x 4,8 = 19.2 Watt ) bağladım , herhangi bi ışık kaybı yani yetersiz güç gibi parlaklıkta kayıp göremedim verilen değere göre daha fazla mı güç çekecek yoksa 18 Watt ta sabit mi kalacak ? ( Trafolu adaptör )

Cevap 2 : Adaptör çıkış gücü max. Volt* amper olarak P=12*1.5=18 watt. değerdedir,senin bağladığın şerid led ise 3 mt. İçin 19.2 waat. değerindedir ve uygun değildir.Böyle durumlarda cihaz için adaptör seçerken bir emniyet payını (Artırımlı olarak) % 15-% 20 daha fazla artırımlı olarak seçmekte yarar vardır,eşit değerde bile seçilmesi pek uygun değildir.Yani adaptörün 22-25 watt. seçilmesi çok daha uygun olur.

Enerji tasarrufu trafo gücü düşük alınarak da değil,tüketici kaynağın (şerid led gibi) verimli,az elektrik (akımı) çekeni ile mümkün olur.Adaptör biraz büyük güçlü de seçilmiş bulunsa,boştaki kayıpları hiçbir zaman aşırı akım çekip de çok verimsiz çalışan bir tüketici kaynakla kıyaslanamaz.Yani burada tam olarak da adaptör gücü seçiminden daha da çok verimli ve az akımı çeken ve çok başarılı da çalışan tüketici ışık kaynaklarını seçmek gereklidir.Kolay gelsin.Başarılar.

Yanlış hesaplama yaptım 3 ile çarpmak yerine 4 ile çarpmışım ve tekrardan hesapladım , 290 cm kaba düz hesapla 3m yani 14,4W

Bu hesabı yaparken aklıma takılan bi soru var ben normalde 2m şerit led kullanırken 1 metre ilave yaptım ve adaptör öncekine göre çok daha ısınma yaptı bunun adaptöre herhangi bir zararı olur mu ? Ek adaptör takmak için musayit bir yer fakat uzun vadede bi etkisi olmucaksa bu sıcaklık ( 6 Ay gibi ) bu şekilde kullanabilirim , sizin fikriniz nedir ?

@binbaşı ;

- Son sölediğiniz paragraf a göre aklıma şuanda ben tasarruf yapıyor mu olacağım yoksa boş yere elektrik mi harcayacağım sözü geldi :D Benim amacım 50-60 TL gelen elektrik faturasını daha az enerji harcayarak ve yeteri kadar ışık kullanarak ( şerit led çok güçlü ışık vermiyor ama yetiyor ) 50-60 Tl gelen faturayı en azından 40 Tl ye kadar düşürmek ...

- Kendi odamda eskiden( 2 hafta öncesine kadar ) ufak aydınlatma için 20 Watt çalışan tasarruflu lamba vardı şimdi onun yerine Led kullanıyorum ve ana kaynak olarak 2X40 watt lık 2 lamba daha var , ben yeteri kadar ışıktan faydalanıp bu 3 lambadan yarı yarıya tasarruf etmek istiyorum

- Aile üyelerimin odasında eskiden normal eski tip 15W lık lamba vardı ( ufak aydınlatma ) şimdi onun yerine 0,5M şerit led taktım

-Mutfakta 40-50W lık tasarruflu lamba vardı ek ufak ışık yapıp 1,5M şerit led , 40-50W lığın kullanımı en az a indirip tasarruf etmek istedim

- Koridorda 20-30 W lık ampul un yerine 1,8 M şerit taktım ...

Kısacası ilk soruma gelirsek gerçektende bu şekilde bu hesapla tasarruf edecekmiyim :D

Son düzenleme:
Yanlış hesaplama yaptım 3 ile çarpmak yerine 4 ile çarpmışım ve tekrardan hesapladım , 290 cm kaba düz hesapla 3m yani 14,4W

Bu hesabı yaparken aklıma takılan bi soru var ben normalde 2m şerit led kullanırken 1 metre ilave yaptım ve adaptör öncekine göre çok daha ısınma yaptı bunun adaptöre herhangi bir zararı olur mu ? Ek adaptör takmak için musayit bir yer fakat uzun vadede bi etkisi olmucaksa bu sıcaklık ( 6 Ay gibi ) bu şekilde kullanabilirim , sizin fikriniz nedir ?

@binbaşı ;

- Son sölediğiniz paragraf a göre aklıma şuanda ben tasarruf yapıyor mu olacağım yoksa boş yere elektrik mi harcayacağım sözü geldi :D Benim amacım 50-60 TL gelen elektrik faturasını daha az enerji harcayarak ve yeteri kadar ışık kullanarak ( şerit led çok güçlü ışık vermiyor ama yetiyor ) 50-60 Tl gelen faturayı en azından 40 Tl ye kadar düşürmek ...

- Kendi odamda eskiden( 2 hafta öncesine kadar ) ufak aydınlatma için 20 Watt çalışan tasarruflu lamba vardı şimdi onun yerine Led kullanıyorum ve ana kaynak olarak 2X40 watt lık 2 lamba daha var , ben yeteri kadar ışıktan faydalanıp bu 3 lambadan yarı yarıya tasarruf etmek istiyorum

- Aile üyelerimin odasında eskiden normal eski tip 15W lık lamba vardı ( ufak aydınlatma ) şimdi onun yerine 0,5M şerit led taktım

-Mutfakta 40-50W lık tasarruflu lamba vardı ek ufak ışık yapıp 1,5M şerit led , 40-50W lığın kullanımı en az a indirip tasarruf etmek istedim

- Koridorda 20-30 W lık ampul un yerine 1,8 M şerit taktım ...

Kısacası ilk soruma gelirsek gerçektende bu şekilde bu hesapla tasarruf edecekmiyim :D

Evet,şerit ledli aydınlatma ile tabi ki daha fazla tasarruf yaparsınız,cfl (kompakt tasaruflu ampüle göre) çünkü tüm led aydınlatmalar (şerit ledli,power lwdli veya normal ledli) tasaruflu elektronik balastla kullanılan bu minyatür flüoresanla aydınlatmaya göre,enerji verimliliği açısından çok daha verimlidir.Çünkü ısı enerjisi kaybı çok az,ışık enerjisine çevrilim oranı ise daha fazladır tüm led armatürlerinde.Tüm lambaları kendi içinde kıyaslarsak eğer;

Akkor flamanlı lamba>halojen lamba> normal flüoresan
lamba>kompakt (cfl) füoresan lamba yani tasarruf ampülü>led lambalar (power,şerit veya normal led armatürleri) en az verimliden en çok verimliye doğru olan bu sıralama da çıkar karşımıza.

Benim söylemek istediğim tarfo gücünü azaltma ile ttafonun biraz zorlanacağı,ışık (aydınlatma) verimi düşmese de Şebeke voltajının belki çok düştüğü zamanlarda trafonun bu gücü karşılarken zorlanacağı üzerindendi sadece.Trafo gücü gereksiz çok fazla büyük de seçilirse tabi ki bu boştaki olan kayıpları yüzünden de yine gereksiz kayıplar artacaktır,(Tasarrufu ilk başta da düşündüğümüzde) en uygun lamba gücünden daha az güçte de seçmeden bu güç seçiminin (Biraz da watt olarak biraz daha üstünün) seçilmesi daha uygun olacağını (Şebekedeki gerilim değişmelerini de göz önüne alarak) kendi düşüncemle belirtmiştim.Kolay gelsin.

Evet,şerit ledli aydınlatma ile tabi ki daha fazla tasarruf yaparsınız,cfl (kompakt tasaruflu ampüle göre) çünkü tüm led aydınlatmalar (şerit ledli,power lwdli veya normal ledli) tasaruflu elektronik balastla kullanılan bu minyatür flüoresanla aydınlatmaya göre,enerji verimliliği açısından çok daha verimlidir.Çünkü ısı enerjisi kaybı çok az,ışık enerjisine çevrilim oranı ise daha fazladır tüm led armatürlerinde.Tüm lambaları kendi içinde kıyaslarsak eğer;

Akkor flamanlı lamba>halojen lamba> normal flüoresan
lamba>kompakt (cfl) füoresan lamba yani tasarruf ampülü>led lambalar (power,şerit veya normal led armatürleri) en az verimliden en çok verimliye doğru olan bu sıralama da çıkar karşımıza.

Benim söylemek istediğim tarfo gücünü azaltma ile ttafonun biraz zorlanacağı,ışık (aydınlatma) verimi düşmese de şebeke voltajının belki çok düştüğü zamanlarda trafonun bu gücü karşılarken zorlanacağı üzerindendi sadece.Trafo gücü gereksiz çok fazla büyük de seçilirse tabi ki bu boştaki olan kayıpları yüzünden de yine gereksiz kayıplar artacaktır,(Tasarrufu ilk başta da düşündüğümüzde) en uygun lamba gücünden daha az güçte de seçmeden bu güç seçiminin (Biraz da watt olarak biraz daha üstünün) seçilmesi daha uygun olacağını (Şebekedeki gerilim değişmelerini de göz önüne alarak) kendi düşüncemle belirtmiştim.Kolay gelsin.

Teşekkür ederim hocam
1-Başka bir soru soracaktım , Power Supply deki mantık aynı mıdır adaptör mantığı ile ? yani isim farklı işlev de farklımıdır nedir ?

2-Trafolu adaptör de kullanılmayan %10-20-30 güç hazırda beklendiğini söylediniz eğer tam kullanılmıyorsa , peki Trafosuz adaptör de de aynı mdır bu yoksa Trafosuz adaptör daha mı tasarruflu ? Sormamın sebebi trafosuz adaptör devresi yapmayı düşünmem veya trafosuz adaptör bulmam...

3-Kontrol cihazı voltmetre gibi alet ile anlık ne kadar harcadığını görme şansımız var mıdır ? değerleri yazılmamış bir adaptörü göz önünde bulundurursak

4-Normal bir akü 5 metrelik şerit led i 1 hafta yada haftalarca çalıştırabileceğini duydum , benim elimde 20-30Wattlık kullanılmayan güneş paneli var bunu değerlendirebileceğim proje devreler nerden bulabilirim ?

Smps etiketinde saatlik tüketim yazar giriş tüketimi ile çıkışı karıştırma! Anlamadıysan foto ekle üzerinden yorumlayalım.

Smps etiketinde saatlik tüketim yazar giriş tüketimi ile çıkışı karıştırma! Anlamadıysan foto ekle üzerinden yorumlayalım.
Baktım fakat etiketi bulamadım çünkü 3 adet almıştım 2 sini duvra monte ettim diğeri ise içinden kırılmıştı düzelttim ama etiketi attığımdan dolayı yalnızca değerlerini hatırlıyorum 12V 1,5A diye ... birkaç gündür bakıyorum

Elinden düşürmediğin cebin şarzına bak, söyledilerin çıkış gücü! Giriş ne diyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri