Led ampul hakkında

Gece vakti 238volt ac ölçtüğüm ev şebekemde, daha önce en az yarım saat çalışmış olan sıcak ampuller den sonuçlar.
Oda sıcaklığı; 20C'
Ölçüm cihazı;Mastech ms8239c 10amper AC kademesinde ( Ölçümlerde dijital gösterge gayet stabil idi. Lakin cihaz sanırım true rms değildir. Bilginize.)
Not; Açıklamalarda ampul üzerindeki bilgileri yazdım.

■15 watt SilverSky tasarruflu ampul
0.057 amper çekti. Sonuç 13w

■2 adet osram 8.5w 85ma 6500k led ampul 0.031 amper çekti. Sonuç 7w

■2 adet baskı fligranı (biri dot ve diğeri düz)farklı 80ma 6400k ve 840 lümen BİM den alınan 9 watt PowerKey (özellikler aynı)
◆Biri 0.031 amper çekti. Sonuç 7w
◆Diğeri 0.056 amper çekti. Sonuç 13w

Son 2 denemede kullanılan 4 adet led lambaların ışık şiddetlerinde gözle yapılan son ölçümlerde bir fark yoktur.
Keşke daha çok sayıda deneme yapsaydım diyorum. Vakit hayli geç oldu. İyi geceler.

Şimdi Lumen'leri yanlıştır diyormuşum :D:D . Bu sefer gece gece Lumenölçer bulmaya gitmeyin:D:D. Şaka yapıyorum, takılayım dedim, iyi geceler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şimdi Lumen'leri yanlıştır diyormuşum :D:D . Bu sefer gece gece Lumenölçer bulmaya gitmeyin:D:D. Şaka yapıyorum, takılayım dedim, iyi geceler.
Bir pinpon topunun içine, frekans dataları beyaz tayfa uygun bir fototransistör yada fotosel koysam. Mültimetre ye ohm kademesinde probu ile sanırım yapılır.

İşin içine ışık tayfı, ışığın rengi, ölçümün logaritmik oluşu gibi faktörler de girer. Ama hallolur.

Lakin; Kalibre edeceğim bir lüxmetre lazım. Çevremde kimsede yok.

Bir pinpon topunun içine, frekans dataları beyaz tayfa uygun bir fototransistör yada fotosel koysam. Mültimetre ye ohm kademesinde probu ile sanırım yapılır.

İşin içine ışık tayfı, ışığın rengi, ölçümün logaritmik oluşu gibi faktörler de girer. Ama hallolur.

Valla bu saatte açık olsa olsa eczane vardır orada da en fazla tansiyonölçer buluruz, o da senin işini görmez:D.

Gaz vermek gibi olmasın :D;

https://makezine.com/projects/make-36-boards/how-to-use-leds-to-detect-light/

Arşivden fotoğraf buldum:). Daha önce bahsi geçen, beyan edilen Güç değeri 10W'ın altında olan Led Ampul'ün Wattmeter'da gerçekleri haykırışı:D.

P_20160411_104527.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri