Led ampul ün voltaj değeri

Penken

Üye
Merhaba elimde olan bir led ampul yanmıyordu arızalıdır diye söküp baktım.. 12 volt verince bazıları yanıyordu ama sorun bu değil
Ledi atıp başka bir işime yarar diye düşündüm ve multimetre ile voltaj değerine baktım.. ancak çıkan sonuca şaşırdım.. hem ac hemde dc ölçüm yaptığımda voltaj gösteriyor bunun nasıl olduğunu anlamadım ve birde çok yüksek voltaj (dc300 ve ac 680 )değerleri çıkıyor bunun sebebi nedir ?
Bu değerler doğru ise bu ledler bu voltaja nasıl dayanıyor?
*Bu arada multimetre arızalı değil düzgün çalışıyor*

Ekli dosyalar

• 20180218_203121.jpg
    20180218_203121.jpg
    334.2 KB · Görüntüleme: 42
  • 20180218_203128.jpg
    20180218_203128.jpg
    347.2 KB · Görüntüleme: 37
  • 20180218_203115.jpg
    20180218_203115.jpg
    329.6 KB · Görüntüleme: 35
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba. Siz led sürücüden sonra ayırıp bir ölçüm yapmışsınız ve led pcb'sini bağlantısından tam olarak ayırmış olduğunuz için boşta kalan uçlardaki voltaj değerleridir bunlar. ledlerin birkaçı bozuk olmayıp bu yuvarlak led tablası tam bağlı olsaydı belki o zaman seri ledlerin çalıştığı asıl dc voltaj (ledler kesinlikle iyi doğrultulmuş dc ile çalışır, yoksa ömürleri iyice düşebilir) değeri sizin ölçümünüzden çok daha farklı olabilirdi şeklinde düşünüyorum.

Çünkü elektrolitik kondansatörler veya kutupsuz kondansatörler voltaj stabiliteleri boşta iken değişip artacağı hiç düşünülmeden bu tablaya tam bağlı kalacak şeliyle eğer düşünüldüyse eğer, boştaki dc gerilimleri bu nedenle 1.414 kat artma durumuna gelebilir. Daha yüksek dc.'leri ölçebilmenizi direk bu nedene bağladım.

220 volt dc.'deki devamlı dolan bir bir kondansatör (Cinsi kutuplu veya kutupsuz farketmez) boşta iken 311 volt dc.'ye kadar yükselebilir. Yanlış olarak AC kısmında ayrıca siz ölçerken bu avometre biraz sapıtmış, yani kafası çok karışmıştır. Çünkü SMPS'den gelen çok yüksek frekanslı dc doğrultma palsleri içine ulaşabildiği bir entegrede bu nedenle çok hatalı bir AC ölcümüne neden olabilmiştir, kendi kanımca. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Siz led sürücüden sonra ayırıp bir ölçüm yapmışsınız ve led pcb'sini bağlantısından tam olarak ayırmış olduğunuz için boşta kalan uçlardaki voltaj değerleridir bunlar. ledlerin birkaçı bozuk olmayıp bu yuvarlak led tablası tam bağlı olsaydı belki o zaman seri ledlerin çalıştığı asıl dc voltaj (ledler kesinlikle iyi doğrultulmuş dc ile çalışır, yoksa ömürleri iyice düşebilir) değeri sizin ölçümünüzden çok daha farklı olabilirdi şeklinde düşünüyorum.

Çünkü elektrolitik kondansatörler veya kutupsuz kondansatörler voltaj stabiliteleri boşta iken değişip artacağı hiç düşünülmeden bu tablaya tam bağlı kalacak şeliyle eğer düşünüldüyse eğer, boştaki dc gerilimleri bu nedenle 1.414 kat artma durumuna gelebilir. Daha yüksek dc.'leri ölçebilmenizi direk bu nedene bağladım.

220 volt dc.'deki devamlı dolan bir bir kondansatör (Cinsi kutuplu veya kutupsuz farketmez) boşta iken 311 volt dc.'ye kadar yükselebilir. Yanlış olarak AC kısmında ayrıca siz ölçerken bu avometre biraz sapıtmış, yani kafası çok karışmıştır. Çünkü SMPS'den gelen çok yüksek frekanslı dc doğrultma palsleri içine ulaşabildiği bir entegrede bu nedenle çok hatalı bir AC ölcümüne neden olabilmiştir, kendi kanımca. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim sağolun :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri