ldr omaj olurmu?

merhabalar ldr de omaj olurmu alırken ne diyecez şöyle birşey var

adaptörün - kutubunu led e girdim artısının bir bacağını ldr ye ldr den ledin atrısına girdim karanlıkta sönüyor aydınlıkta çok az yanıyor neden fazla yanmıyor biliyorum devreyle olacak ama şunu bilmek istiyorum ldr nin bir omajı varmı mesala 100 ohm 1k ohm alırken böylemi alacaz büyüklüğü küçüklüğü fark edermi.

8012528853_c957595835.jpg

Elindeki ldr yi bu şemalardan biriyle dene. R2 direncini değiştirerek istediğin gibi led ışığı sağlayabilirsin.

Şamada sıkıntı yok ben diyorumki ldr yi seri bağladığında mesela şerit led i sönük yakıyor yani led i ölçtüğümde 12 volt falan geleceğine 1 volt falan geliyor yani direnç gösteriyor benimde merak ettiğim ldr ohm oluyormu mesela 100 ohm 150 ohm yada boyundan farkmı ediyor. Teşekkür ederim

Ldr lerden miliamper mertebelerinde akim gecirebilirsiniz.

Siz ldr ye seri olarak 12 voltta şerit led baglarsaniz uzerinden ciddi akim gecirmek istemiş oluyorsunuz.

Bu durumda ldr arizalanacaktir.

Yukarıda sayin kesmez inde onerdigi gibi ldr ile transistor tetikleyip yuku transistor uzerinden brslemelisiniz.

Tmm mili amper şimdi anladım benim asıl amacım ldr ile röle tetikleme elimde çift kontak 12 volt röle var ldr ile neden açmıyor diyordum yani mili amper olduğundan yetiştirmiyor teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri