LDR ile ışık ölçer

cnryvz7

Üye
İyi günler.
Arkadaşlar ldr üzerine düşen dirence göre ışık şiddetini ölçüp bunu lcd de göstermem gerekiyor. Fakat nasıl yapılacağını bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Daha doğrusu ben aşağıdaki gibi bir devre yapmak istiyorum. Ama çıkışta ledin yanıp sönmesini değil lcd de aydınlık düzeyini sayısal bir değerde görmek istiyorum.

ldr.jpg

Resimdeki gibi işlemcinin ADC'sine bağla.Sonra bir lux metre ya da iphone ya da android uygulaması lux meter indir.Oradaki değerlerle adc'ye gelen değerleri karşılaştır.Ekrana lux metre'lerden aldığın değerleri yaz.Örneğin adc 212 değerini göstermekte ama lux metre 50lux göstermekte ise sen adc 212'yi 50lux diye ekrana yazmalısın...

http://www.roninsynth.com/wp-content/uploads/2011/10/LDR.png

luxmetre kullanmadan direk ldr nin direncine göre yapamazmıyım ben bunu?
sonuçta ldr nin bir karakteristiği var. direncine göre üzerine ne kadar lüx düştüğü biliniyor.
Örneğin
  • If the resistance is 20kΩ, the light level is about 0.42 Lux.
  • If the resistance is 3kΩ, the light level is 20 lux.
  • If the light level is 3 lux, the resistance is 2.7kΩ.
  • If the light level is 600 lux, the resistance is about 10Ω which is close to zero.

Direk bu direnç değerlerini bu lüx değerlerine çevirerek ekranda göstermek istiyorum.
LDRLogGraph.gif

Bu ldr karakteristiği mi yoksa light Ambient Sensor mü...

ldr abi. hatta kaynakta bu: LDR - Wikileki .

Zaten ldr nin üzerine düşen dirençle lüx logaritmik olarak değişiyor.
Ben o yüzden diyorum dirence göre direk aydınlık düzeyini ekranda göstereyim lüxmetreyle kalibre etmeden diye.
Tolerans değerinin fazla olması falan çok önemli değil benim için.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri