LCD ekranlı devreler

bugüne kadar LCD ekranı olan bir çok devre uygulama yaptım hemen hemen hepsindede yaşadığım sorun LCD ekranda görüntü alamamak ekranda sürekli kesik kesik çizgiler çıkması. bu gün bir tane parmaktan nabız ölçen devre yaptım herşey tamam pice program attım kısa devre v.s şeyleri kontrol ettim kopukluk olan yolları telle düzelttim herşeyi kontrol ettim ama LCD ekranda hala görüntü alamıyorum neden LCD li devrelerde hep bu sorun oluyor ? geçen hafta d aynı devreden yaptım aynı sorun oldu trimpotta sorun vardı hassasiyet ayarı yaparken görüntü gidip geliyordu bakalım bu devreyi nasıl yapacaz ??? :( :(

arkadaşlar aramızda yardımcı olacak kimse yok mu ? LCD ekranın tek satırında kesik kesik çizgilerçıkıyor sizcebu nedemek ?? ne yapmak lazım birisi yardımcı olsa ??

Lcd nin 3.bacagina trimpot un orta bacagini bagla. Trimpotun diger bacaklarina 5v ve gnd ye bagla. Trimpot u cevirdigimde gnd tarafa daha yakin degerlerde goruntu gelmesi lazim. Devre dosyalarini paylasirsan uygun bi anda bakarim. Pcb dosyasida olursa daha iyi olur.

Lcd nin 3.bacagina trimpot un orta bacagini bagla. Trimpotun diger bacaklarina 5v ve gnd ye bagla. Trimpot u cevirdigimde gnd tarafa daha yakin degerlerde goruntu gelmesi lazim. Devre dosyalarini paylasirsan uygun bi anda bakarim. Pcb dosyasida olursa daha iyi olur.

eyvallah saol ...
devremiz ekte parmaktan nabız ölçen devre isis-ares tasarımı bir arkadaşla yaptık normalde çalışan bir devredir. ama son 2 -3 denemem de kesik kesik çizgilerden başka bir şey çıkmıyor devre burda birinceleyin bakalım ?

Ekli dosyalar

• Nabız ölçen devre.rar
    71.8 KB · Görüntüleme: 2
devreye gerilim uyguladığınızda bağlı ledlerden yanan oluyor mu? yani yazılımda IR ve BIRG ledlerinizin devre çalışınca yanması gerektiğini görüyorum. Fiziksel olarak gerçekte yanıyor mu?

devreye gerilim uyguladığınızda bağlı ledlerden yanan oluyor mu? yani yazılımda IR ve BIRG ledlerinizin devre çalışınca yanması gerektiğini görüyorum. Fiziksel olarak gerçekte yanıyor mu?

evet devrede br tane led var zaten parmağımızı ldr ve ır ledin arasın koyup ölçüm yaptığı zaman led yanıp sönüyor ama ölçüm yapmıyor...

sorun lcd'de o zaman. şimdi birşey önereceğim bunu uygulayın. Çizime göre söylüyorum. Lcd'nin 5. bacagini mikro işlemcinin 8.bacağına kısadevre edin. kucuk bir zil teliyle yada krokodil ile. bu işlemi yaparak tekrar çalıştırın ve kontrast ayarı yapın.

sorun lcd'de o zaman. şimdi birşey önereceğim bunu uygulayın. Çizime göre söylüyorum. Lcd'nin 5. bacagini mikro işlemcinin 8.bacağına kısadevre edin. kucuk bir zil teliyle yada krokodil ile. bu işlemi yaparak tekrar çalıştırın ve kontrast ayarı yapın.

:D LCD paneli değiştirdim ama durum yine aynı ...
ama diğer söylediğinizi yapamam maalesef çünkü elimde artık o devrede yoktur. uzun bir zamanda yapmıyacam herhalde ilginiz için teşekkür ederim ben size...

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri