lazerle halıların boyunu nasıl ölçeriz?

yaga

Üye
halı yıkama makinasında lazerle halıların boyunu ölçebilirmiyim veya nasıl yapılır.makimanın genişliği 3,5mt halıyı verinçe halının üzerinde gel git mantıkla fırcalar çalışıyor halının genişliği bittikten sonra kör alanda fırçaların çalışmasını yaptırmamak istiyorum yani halı genişliği 2mt ise o alandaçalışması yada 70cm se (ŞU AN ÖLÇÜLERİ BİLMEDİĞİM İÇİN ÖRNEK OLARAK YAZIYORUM) bu olayı başka çözümlerle yapabilirmiyim
mesafe ölçer metre olarak yapılabilirmi

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
dıyelımkı 3,5 mt bır halınız var ve sız peryodık hareket eden yıkama sıstemının fırcalar sadece halının uzerındeyken çalışmasını ıstıyorsunuz basıt bır yontem sısteme ayarlı ıkı adet sınır anahtarı konulabılır ve fırçaları calıstıran motorların kontaktorlerının kumanda fazları bu sınır anahtarlarının normalde kapalı kontaklarından geçırılırse fırcalarınız sadece halının uzerındeyken faal olur
bu sınır anahtarları halıyı tezgaha serdıgınızde halının genıslıgınde ray uzerınde acılır bı sekılde hareket edebılır ve ıstedıgınız noktalarda kolayca sabıtlenır sekılde monte edılmesı gerekecektır
mekanık bı cozum aklıma gelen en kolay cozum bu oldu

her halı ıcın mekanık sıvıçlerle yada sensorle ayrı ayrı ayar yapman gerekır basit bı sistem olur ama bunun ıcın motor redıktor belkı hız kontrol bunlarda gerekır.bıraz ugrasman gerekir.

Bak bu mesafe ölçümünü nasıl yaparsın biliyor musun?

Halıyı nasıl bir zemine koyuyorsan bilmiyorum ama halıyı koyduğun zemini ışığı yansıtacak, parlak bir zemin yaparsın(Mesela fosforlu kağıtla kaplayabilirsin, ama suyla sabunla uğraşacağın için kağıt bir süre sonra deforme olur). Sonra yıkama yaptığın fırçaların oraya bir adet fotosel sensör koyarsın. Fotosel sensör halının dışına çıkınca, sensörünün NC kontağını kumanda devresinde tersi istikamete yöneltecek şekilde ayarlarsın. (Mesela motor ileri gidiyorsa ve sensörün(yani fırçan) halının dışına çıkarsa, sensörünün NC kontağı açılır ve motorun durur, NO kontağı kapanır ve motor tersi istikamete çalışır gibi...)

Veya yine benzer şekilde, halılarını yıkadığın yerin zeminini elektriği ileten ucuz metalle kaplarsın(alüminyum olabilir) ve ona göre yukarda anlatılana benzer bir şekilde sistemini değiştirirsin.

Sistemin şuan nasıl çalıştığını tam olarak bilmediğim için çok kısıtlı bilgiyle ancak bu kadar anlatabildim.

Veya yine benzer şekilde, halılarını yıkadığın yerin zeminini elektriği ileten ucuz metalle kaplarsın(alüminyum olabilir) ve iletken metalin bir ucuna +24 Volt DC gerilim uygularsın ve halıyla arasındaki yalıtımı yaparsın. Daha sonra fırça bulunan yıkama platformuna metal bir iğne koyarsın. Fırçalı yıkama platformun halının yüzeyini aşınca metalik iğne +24 Volt DC gerilim alacağı için yapacağın kumanda sistemiyle tersi istikamette geri dönüşünü sağlarsın.

Yukarıda anlattığım sistem üzerinde uzun bir süre uğraşılmadıkça ve böyle farazi yaklaşımla yapılmaz. Üzerine basa basa tekrar söylüyorum yapılmaz.

Çünkü halıyı suyla yıkayacağın için ve su da iletken olduğu için +24 Volt halının yüzeyinde bulunacak ve iğnen halıya değdikçe motorun yön değiştirecektir. Bu anlattığım ancak üzerinde biraz düşünülürse geliştirilebilir. Maliyeti konusunda net olarak bir şey söyleyemem.

halı yıkama makinasında lazerle halıların boyunu ölçebilirmiyim veya nasıl yapılır.makimanın genişliği 3,5mt halıyı verinçe halının üzerinde gel git mantıkla fırcalar çalışıyor halının genişliği bittikten sonra kör alanda fırçaların çalışmasını yaptırmamak istiyorum yani halı genişliği 2mt ise o alandaçalışması yada 70cm se (ŞU AN ÖLÇÜLERİ BİLMEDİĞİM İÇİN ÖRNEK OLARAK YAZIYORUM) bu olayı başka çözümlerle yapabilirmiyim
mesafe ölçer metre olarak yapılabilirmi

Çözüm;

Makinede sadece halı var iken fırçaların çalışmasını istiyor isen fotosel kullan. Verici fotoseli halının geçiş yolu üzerine monte et reflektörü ise halının diğer tarafına yerleştir. Halının orta kısmına olacak şekilde makinanın girişine ve çıkışına 1' er adet fotosel koyarak bu işi halledebilirsin tabi mekanik olarak montajı uygun ise.

Teknik olarak nasıl yapacağına gelirsek 2 fotoselin kontaklarını paralel bağla ( paralel kontak bağlantısı; giriş fotoselinden geçen halı bittiğinde halının çıkış fotoselindende çıkmasını beklemesi içindir ki iki fotoselde kontak verdiğinde fırçaları durdursun). Halı fotosellerin arasından geçiyor iken fotosellerin NO kontaklarını kullan bu kontakları paralel bağla ve bu paralel bağlı NO kontaklarıda fırça sisteminin motor kontaktörüne, varsa inverterüne kontak olarak vererek fırçaları durdurabilirsin. Bu sayedede halı yokken fırçalarını durdurmuş olursun. Fotosellerin mekanik konumlarını ayarlayarak fırçaları istediğin gibi geçikmeli durdurabilirsin( geçikme yapmak istiyor isen zaman rölesi kullanma diye). Zaten iyi bir elektrikçi isen ne demek istediğimi anlamışsındır.

Saygılar...

Çözüm;

Makinede sadece halı var iken fırçaların çalışmasını istiyor isen fotosel kullan. Verici fotoseli halının geçiş yolu üzerine monte et reflektörü ise halının diğer tarafına yerleştir. Halının orta kısmına olacak şekilde makinanın girişine ve çıkışına 1' er adet fotosel koyarak bu işi halledebilirsin tabi mekanik olarak montajı uygun ise.

Teknik olarak nasıl yapacağına gelirsek 2 fotoselin kontaklarını paralel bağla ( paralel kontak bağlantısı; giriş fotoselinden geçen halı bittiğinde halının çıkış fotoselindende çıkmasını beklemesi içindir ki iki fotoselde kontak verdiğinde fırçaları durdursun). Halı fotosellerin arasından geçiyor iken fotosellerin NO kontaklarını kullan bu kontakları paralel bağla ve bu paralel bağlı NO kontaklarıda fırça sisteminin motor kontaktörüne, varsa inverterüne kontak olarak vererek fırçaları durdurabilirsin. Bu sayedede halı yokken fırçalarını durdurmuş olursun. Fotosellerin mekanik konumlarını ayarlayarak fırçaları istediğin gibi geçikmeli durdurabilirsin( geçikme yapmak istiyor isen zaman rölesi kullanma diye). Zaten iyi bir elektrikçi isen ne demek istediğimi anlamışsındır.

Saygılar...

Dediğiniz durumda halı boyu değiştiği için reflektörlerin de konumu sürekli olarak değişecek, bu yüzden tam otomasyon sistemi oluşmayacaktır. Reflektör yerine ışığı yansıtan bir yüzey sayesinde reflektöre gerek kalmadan istenen işlem rahatlıkla kurulabilir.

Dediğiniz durumda halı boyu değiştiği için reflektörlerin de konumu sürekli olarak değişecek, bu yüzden tam otomasyon sistemi oluşmayacaktır. Reflektör yerine ışığı yansıtan bir yüzey sayesinde reflektöre gerek kalmadan istenen işlem rahatlıkla kurulabilir.

Konuyu açan arkadaşlar bu gibi durumlarda makinalarının resimlerini çekip koysalar kesin çözüme ulaşırız ancak bunu yapmadıkları zamanda benim yaptığım gibi varsayımlarla çözüm üretmeye çalışıyoruz...

Sayın xismet muhtemelen sizin dediğiniz daha doğrudur çünkü hiç halı yıkama makinası görmedim...

öncelikle selam tüm yorumlarınız için teşekkür ederim. Daha önce halı yıkama makinasını bende görmedim o git gel fıcaların olduğu modülün üstüne ( sağ ve sol olarak) metalı gören fotosel koyarım o fotoseller arası gidip gelmeyi yaptırabilirim ayrıca halı boyuna göre sağda ve solda ki fotosellerin önüne gelen metalleri her halıya göre ayarda yaptırabilirim fakat burdaki sorun adam öyle istemiyor halıyı makinaya koyduğumda otomatik olarak ölçüm yasın ve o sınırlarda çalışsın istiyor o kısım bana karışık geldi. daha başka nasıl olur. bence 2 fotoselle daha ucuza maledebilirim ama istemiyor orasını çözemediğim için gerisini getiremedim. ilk giriş olayını çözsem sorun yok.
ayrıca sn genius bildiğim kadar formda bilgi paylaşımı oluyor kişi veya kişileri küçük düşürmek veya formda kayıtlı üyelerin bilgilerini ölçmek içinmidir bu formun sizce anlamı nedir?selamlar...

öncelikle selam tüm yorumlarınız için teşekkür ederim. Daha önce halı yıkama makinasını bende görmedim o git gel fıcaların olduğu modülün üstüne ( sağ ve sol olarak) metalı gören fotosel koyarım o fotoseller arası gidip gelmeyi yaptırabilirim ayrıca halı boyuna göre sağda ve solda ki fotosellerin önüne gelen metalleri her halıya göre ayarda yaptırabilirim fakat burdaki sorun adam öyle istemiyor halıyı makinaya koyduğumda otomatik olarak ölçüm yasın ve o sınırlarda çalışsın istiyor o kısım bana karışık geldi. daha başka nasıl olur. bence 2 fotoselle daha ucuza maledebilirim ama istemiyor orasını çözemediğim için gerisini getiremedim. ilk giriş olayını çözsem sorun yok.
ayrıca sn genius bildiğim kadar formda bilgi paylaşımı oluyor kişi veya kişileri küçük düşürmek veya formda kayıtlı üyelerin bilgilerini ölçmek içinmidir bu formun sizce anlamı nedir?selamlar...

Forumu hem bilgi almak hemde bilgi paylaşmak için kullanıyorum sayın yaga. Ama biz mühendis olarak ölçme işleri ile çok iç içeyiz bu mesleğimizin en temel konularından biri, o yüzen bilgide ölçülebilir bir parametre olduğu için zaman zaman insanların konuya olan ilgisini arttırmak için rekabet ortamı oluşturduğumuz oluyor. Sana göre yanlıştır sonuçta görüşüne saygı duyarım...

Ayrıca bu yazında sorununu biraz daha açık dile getirmişsin, konu daha anlaşılır olmuş. Makinanın resimlerinide paylaşır isen sana daha faydalı olabiliriz hemde bizde yeni birşey öğrenip beyin jimnastiği yapmış oluruz...

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri