Lazer Yapımı Hakkında Bir Fikir

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Lazer sistemler ayna ve mercekler ile kurulan bir sistem bildiğimiz gibi. Bizde aynı mantıkla piyasada satılan 200mW gibi küçük lazerlerden alıp gerçeğindeki gibi bir düzenek kurarak yani ayna ve mercek kısmını benzetmeye çalışarak hatta 1 lazer değilde 2-3 lazer kullanarak daha güçlü(1-2 W'lık lazer sistem yani) pleksi, kontraplak, balsa gibi malzemeleri işleyebilecek bir lazer elde edebilme şansımız olur mu ? (Gerçi pleksi için en az 40w lazer gerekir ama)

Forumu baya karıştırdım lazer için tüp CO2 gazı gibi şeylerde gerekli. Özellikle tüp kısmı lazer olayının can alıcı noktası anladığım kadarıyla.

Sizce saçma bir fikir mi oldu? Yabancı forumları falan araştırmaya çalıştım pek bir şey elde edemedim.

Faruk kardeşim birşeyler yapma hevesini anlıyorum ama sorularla yada her akla gelen değişik fikirlerle anca zaman kaybedersin. Umarımm bir sonraki sorun takım değiştirme nasıl yaparım olmaz :)

Dünyada üretilmiş çok sayıda lazer tipi var.

Bunlardan bazıları:

Flash Laser Ark lambaları ile üretilirler. içerisinde NdYag kristali bulunan bir lazer rod ve bu rod etrafında iki adet flash lamba sonucunda Nd Yag atomları harekete geçirilirler. Atomların bu şekilde alışverişi ve salınımları sonucunda lazer ışınımı oluşur. Lazer ışınımının oluşturulduğu üniteye kavitör adı verilir.

Diyod Lazer Solid State tabanlı özel üretim lazer diyotları ile üretilirler. Bunlar yarı iletken malzemelerdir ve yine içerisinde Nd-Yag (Neodymium doped Yttrium Aliminium Garnet) ya da Yb-Yag (Ytterbium Yttrium Aliminium Garnet) kristalleri bulunur. Bunlara Pumped laser adı verilir ve Disk adı verilen Prizma düzeneği ile güçlendirilirler. Disk çıkışında üretilen lazer ışığı optik aynalar ve fiber optik kablolar yardımı ile iş parçasına yönlendirilirler.

CO2 lazer Karbondioksit gazının elektrik yardımı ile lazer ışınımına yol açması ile elde edilir.

Tehlike sınıfı 4 olan(Kör eden, 1.derecede yanıklar oluşturan ve radyasyon tehlikesi olan) lazerlerin çoğu görünmezdir. Yani Kızıl ötesi dalga boyundadır.

Lazerin kullanımı için önemli olan tek faktör bilinenin aksine yalnızca gücü değildir. Önemli olan Güç ve dalga boyu eşitliğidir.
Aşağıda bir lazer ünitesinin resmi görülebilir.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    14.5 KB · Görüntüleme: 104
  • Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    17 KB · Görüntüleme: 90
Lazer oyuncak değildir. Bu çalışmaları yaparken kendine ve çevrene zarar verme ihtimalin var dikkat etmek lazım.

CO2 lazerleri yuksek cıkıs enerjısı ıstenen delme kaynak gıbı yerler ıcın gelıstırılmıstır.
bu lazer tıp ıcın 3 gaz kullanılır
karbındıoksıt helyum ve azot
3 karısım yaklasık 18000-28000 v dac gerılım ve degıstırılebılen cıkıs gucu ıcın 0*500ma sınyal ıle kontrol edılır
cam tuplerın ıcınde gaz dolastırılır cam tupler cıt cıdarlı olup ıkıncı cıdarda soguk su cıllerden elde edılır ve sogutma maksatlı sırkılasyon yapılır
son ayna cıkıs lensı yansıtma aynaları gıbı ısımler altında yuksek teknolojı ıle yapılmıs aynalarnan lazer yansıtılır
lensler omurludur ve mod olarak tabır edılen cıkıs tıplerı vardır.
,cam tuplerın ıcı vakum pompası ıle sureklı bosaltılır ve yerıne karısım oranları hassa sekılde ayarlanan gaz verılır ve florasan lamba gıbı dusunursen atesleme helyum ıle kolaylastırılır yuksek ısıda su ıle dengelenmeye calısılır.
yuksek teknolojı gerektıren bır urundur malıyetıde yuksektır.
basıt bır sey olarak algılamayın lenslerı bıle bulmak sorundur
moralınızı bozmayayım basarılar dılerım ozel soru olursa sorabılırsınız yardımcı olurum

Faruk kardeşim birşeyler yapma hevesini anlıyorum ama sorularla yada her akla gelen değişik fikirlerle anca zaman kaybedersin. Umarımm bir sonraki sorun takım değiştirme nasıl yaparım olmaz :)
Bizim Cnc'nin yapımına başladık çoktan :) Lazer olayı da aklıma takıldı farklı çözümler çıkar mı acaba diye uğraşıyorum sadece o kadar. Yoksa lazer sakat iş malum insan üzerindeki etkileri, verdiği zarar falan korkunç

Gecenlerde biraz da genel kultur olsun diye, kucuk, Cin mali bir lazer (kase yapimi icin satiliyor) satin aldim. Tup haricinde olabilecek en dandik sey ama 3-4 mm pleksiyi gayet rahat kesiyor. Hele yazilimi icler acisi, printer driveri yerine hangi mantikla bu derece manasiz bir program gelistirdikleri de biraz muamma. Ama cam tup eger insanlar tarafindan, ufleme cam teknigiyle yapiliyorsa ki bence son derece yuksek ihtimal, takdire sayan. Pek cok alternatif lazer uygulamasi gelistirmek mumkun, ulasilamayacak bir mertebe degil, elbette tum calisma guvenlik onlemlerini almak sarti ile. Ilgilenen herkese basarilar dilerim.

Gecenlerde biraz da genel kultur olsun diye, kucuk, Cin mali bir lazer (kase yapimi icin satiliyor) satin aldim. Tup haricinde olabilecek en dandik sey ama 3-4 mm pleksiyi gayet rahat kesiyor. Hele yazilimi icler acisi, printer driveri yerine hangi mantikla bu derece manasiz bir program gelistirdikleri de biraz muamma. Ama cam tup eger insanlar tarafindan, ufleme cam teknigiyle yapiliyorsa ki bence son derece yuksek ihtimal, takdire sayan. Pek cok alternatif lazer uygulamasi gelistirmek mumkun, ulasilamayacak bir mertebe degil, elbette tum calisma guvenlik onlemlerini almak sarti ile. Ilgilenen herkese basarilar dilerim.

Bu konuda sizden detaylı yardım alabilir miyim özelden mesaj atıyorum size

lazeri alıp kendi cncnize mi monte ettiniz.
nerden kaça aldınız ?

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri