lazer sensor ile photocel arasındaki fark

halhal

Üye
merhaba
lazer sensor ile photocel arasindaki fark n3dir
kullanım alanında farklılık var midir

farklı ışık frekanslarında çalışırlar, hangi frekansta ve kullanım alanlarını da sen bul bakalım..

isik_tayfi_1.jpg

ışık-spektrumu-ışık-tayfı[1].jpg

ne fayda sağlar anlayamadım

farklı frekanslarda çalışması demek sensör farklı şeyleri algılıyor demek..
sen ne araştırdın ne buldun onları anlat, sonrada ne anladın bulduklarından onları anlat?..

ikiside aynı yerde kullanilabiliyor. nasıl yani farklı şeyleri algılıyor?
cisimden yansımalı photocel ya da lazer sensor kullanım ı nerelerde farklılaşıyor. birinin algılayıp diğerinin algilamadigi bor yer mi var
çalışma mantığı nasıl ayrılıyor

Lazer doğrusal bir ışık kaynağıdır, fotosel ise daha dağınık ve ışık değişimlerine karşı duyarlıdır. Ayrıca ışık şiddetleri ve ışık frekansları da farklıdır. Kullanım alanları çok farklı, siz hangi amaç için düşündünüz?

Kullanım alanları çok farklı, siz hangi amaç için düşündünüz
benimkisi merak sadece hocam. proses her ikiside için uygun
ama teknik bir bilgim de olsun istiyorum hangisi hangi işlemde kullanılıyor
yukarda bahsettiniz farklılıklar hangisini hangi işlem için olanaksız kiliyor

Cisimden yansımali askeri sensörler üretiliyor Türkiyede bilginiz olsun, (fometron) adı ile arayın..

Lazer ışını dağınık olmayan uygun adım tektip giyinmiş asker gibidir. Fotonlar birbirine paralel ve kararlı bir şekilde aynı faz frekansında ilerler. Spektrum cetvelinde şurada veya burada kelvin seviyesinde demek çok doğru değil. Farklı kelvin değerinde ve çok dar bir spektrum bandında üretilebilir. Tabi lazer sensörüde haliyle çok dar bir aralıkta ve kararlı çalışır. Diğer fotocell dediğimiz sensörler ise görülebilir her haliyle çalışır. Dış ortama fotocelli kapıyı koydun. Eğer fotocelin karşısında veya uygun bir açıda bir ışık kaynağı varsa kararsız çalışacaktır. Lazerde böyle bir durum yoktur. Teknik bilgi istiyorsan lazer hakkında o kadar çok makale varki oku oku bitiremez dıyamazsın. İşin içine fotonlar girince işler değişiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri