Lazer Kazıyıcı ve Kesici Router (co2 tüplü)

bilgim yok

çinden aldığım self aligned fl08 numaralı rulmanlarda takıldım.
x ekseni zaten bitti de y ekseninin kayış dişlilerini tutacak rulmanlar self aligned olduğu için (sarhoş rulman gibi) eksende durmuyor. yandan delip setscrew ile sabitlerim dedim ama maalesef olmadı.
artık yarın elimdeki 10mm pleksi parçalarıyla cnc de rulman sabitleme bloğu kesicem. ya da sanayiye gidip bunun hareketsizi var mı diye soracam..
muhtemelen sipariş veririz gelir falan dicek. hadi bunu geçtim çinden tanesi 5 liraya denk gelen rulmanı burada 20 dolardan satmaya kalkacak bende fıttırıcam sanayiciyle kavga edicem...
takipte kalın..

evet sanayiye gittim geldim :D

sonuç sıfır..
istediğim şekilde yataklı rulman yok (yerçekimsiz ortamda çilek yiyim ama tadı muz gibi gelsin)

neyse mecburen eldeki parçalardan bir rulman yatağı tasarlayıp kesecez. bakalım neler olacak.
pleksiden yapsam acaba zamanla kırılır, aşınır, esner mi acaba ??

Moderatör tarafında düzenlendi:
evet sanayiye gittim geldim :D

sonuç sıfır..
istediğim şekilde yataklı rulman yok (yerçekimsiz ortamda çilek yiyim ama tadı muz gibi gelsin)

neyse mecburen eldeki parçalardan bir rulman yatağı tasarlayıp kesecez. bakalım neler olacak.
pleksiden yapsam acaba zamanla kırılır, aşınır, esner mi acaba ??
rulmancı sağlam dimi abi bir olay çıkmadı:rolleyes:

ya olay çıkmadı da benim istediğim rulman daha yapılmamış piyasada öyle bir rulman ve yatağı yokmuş..

internette araştırsam kesin çıkar da..
klasik bizim sanayici esnafımız

Rulman için direkt dişlerin arasına delik açıp set kur vida ile sabitle. Lazer bmp yakmaya geçtiğinde sabit hıza gelip odaklanması gerekiyor. Örnek videodaki hızlanma normal değil. Yakarken farkedersin zaten. Kafa hızlanma mesafesi kadar sağa sola kayar.

Çerçeve dikliklerini iyi ayarlamalısın. Ön ayarların tam olmazsa aynaları ayarlarken çok fazla zorlanırsın. Işın demeti farklı bölgelerde kafa içine çarparak kafayı aşındırır, kesim kaliten düşer. Çerçeve tam dik olmalı, raylar tam oturmalı. Ayna ayarı acemisinin en fazla zorlanacağı yer zaten.

Metal kesimi:
Metal kesimi için en az 150W CO2 gerekiyor, oksijen beslemeli olacak. Oksijen kafa memesinden metale püskürtülerek metalin yanması hızlandırılacak.150W ile düz ışın demeti oluşturacak bir lens seti kullanarak 1mm civarı düz çelik levha kesebilirsin. Parlak yüzeyli olan metallerde, paslanmaz, alüminyum gibi geri dönüş akısı sebebiyle su soğutmalı kafa şart, yoksa lensler patlıyor. Mübarekler pahalıda. Zaten parlak metallerde bu yansıma sebebiyle kesim kalınlığı epey düşüyor. Normal kesimde ışıma konik ayarlanırken bunda mümkün olduğunca silindirik ve ince ayarlanmalı. Akı yoğunluğu yükseltilmeli. Uygun fiyatlı metal kesim yapmak istersen ışın odak birleştirmeli, çoklu tüp yapıları var. Onlar için metal kutu lazerler kullanılabilir. Para varsa yakut lazer rahat olur.

sanayiden beklediğimizi bulamayınca tasarımı bu şekilde değiştirmek zorunda kaldım.
nasıl olsa rulmanın kendisi elimde mevcut. sadece yapısal olarak biraz elips şeklinde ama sorun teşkil etmiyor.
yarın icraata geçiyorum..
Ekran Alıntısı.PNG

Vida ile rulman tutturma işini sevmiyorum. Başka kullanılan yöntem var mı?

valla birazdan parçaları kesicem.
zaten sıkı geçme olarak rulman yerini ayarladım bakalım hiç geçmezse artık rulmanı buzlukta biraz soğuturuz :D

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri