Laptop ve batarya problemi

tagsiz

Üye
Merhaba, laptop bataryada çalışmıyor. Bilgisayarı açtığımda sağ altta pil işaretinin üzerine geldiğimde "%0 kullanılabilir(prize takılı,dolmuyor) yazıyor.
Denediğim yöntemler
-Başka işletim sisteminde açtım.
-BIOS sıfırladım.
-Bataryayı açıp pilleri tek tek kontrol ettim. Hepsi sağlıklı ve toplam 15 v

Pilin pcyi beslediği soket yada yolunda sorun vardır. Hani pilin oturduğu yer var tırnaklı metal teller. Ordan bahsediyorum.

Bataryanın içinde birde elektronik bir devre olması lazım. O devre şarj işlemlerini yürütür eğer devrede arıza varsa pil ne kadar sağlam olursa olsun bir işe yaramaz.

Devre de arıza varsa bile tamir etmek ise ayrı bir sıkıntı.Devre üzerine yazılım bir eprom (bilgisayarlardaki RAM bellek gibi) vasıtası ile yükleniyor.Bu yüzden piller ile bağlantısı kesildiğinde yazılım siliniyor ve yeniden yüklemek diye bir şey söz konusu değil.

Hasılı devre hasar gördü ise yenisini almaktan başka seçenek gözükmüyor gibi.Eski bataryanın çıkan pillerini de artık başka yerde kullanırsınız (powerbank yapmak gibi)

Son düzenleme:
Bataryanın içinde birde elektronik bir devre olması lazım. O devre şarj işlemlerini yürütür eğer devrede arıza varsa pil ne kadar sağlam olursa olsun bir işe yaramaz.

Devreyi arıza varsa bile tamir etmek ise ayrı bir sıkıntı.Devre üzerine yazılım bir eprom (bilgisayarlardaki RAM bellek gibi) vasıtası ile yükleniyor.Bu yüzden piller ile bağlantısı kesildiğinde yazılım siliniyor ve yeniden yüklemek diye bir şey söz konusu değil.

Hasılı devre hasar gördü ise yenisini almaktan başka seçenek gözükmüyor gibi.Eski bataryanın çıkan pillerini de artık başka yerde kullanırsınız (powerbank yapmak gibi)

Böyle bir durum varsa yeni batarya yerine ups almak çok daha mantıklı.

Merhaba, laptop bataryada çalışmıyor. Bilgisayarı açtığımda sağ altta pil işaretinin üzerine geldiğimde "%0 kullanılabilir(prize takılı,dolmuyor) yazıyor.
Denediğim yöntemler
-Başka işletim sisteminde açtım.
-BIOS sıfırladım.
-Bataryayı açıp pilleri tek tek kontrol ettim. Hepsi sağlıklı ve toplam 15 v
Onunla bosa zaman kaybetmeyin. Yenisini alin.

Siparişini verdim ama nedenini öğrenmek istiyorum :) Sanırım laptop bataryalarında rom oluyormuş. Bu rom elektrik geçişine izin vermiyor. Bataryayı açtım direk pilden güç çektiğimde çalışıyor.

Evet nette birçok yazı var bu konuda.
Üretici böyle tasarlıyor.
Belli bir şarj deşarj sayısına ulaşınca ve veya
pillerin kapasitesi belli bir değerin altına düşünce,
bataryadaki devre artık bu batarya bir işi yaramaz kullanılmasın diye
kendini şarja kapatıyor ve laptop sorunca böyle cevap veriyor.

Laptop bataryalarının pahalı olduğu ve yan sanayilerinin bulunmadığı dömemde
bataryadaki bu sayac sistemini sıfırlayanlar vardı.
Artık tarihe karıştı.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri