Laptop işlemciden cızırtı

Vedatklncc

Üye
Merhaba arkadaşlar Hp Pavilion Gaming Notebook - 15-ak002nt model laptobum var ve son zamanlarda bi cızırtı sesi geliyor içinden termallerini yeniliyim diye söktüm yeniledim kapagı açık vaziyette sesi takip ettüm işlemci veya çevresinden geliyor cızırtı sesi fandan kaynakkı degil fansesini ayrıca ayırt edebiliyorum. Performansında fln bi sorun yok ama yinede endişelendiriyor beni bu cızırtı ne olabilir video çektim ama atamıyorum buraya sanırım o yüzden bikaç fotograf attım şimdiden teşekkürler iyi bayramlar herkese Ekli dosyayı görüntüle 64892
DSC_0016.JPG

Şu gri R36a adlandırılan 2 parca ve alttaki gri parçalar bobin. Muhtemelen bu parçalar titreşiyor olabilir. İşlemciden cızırtı gelmesi pek mümkün değil. Cızırtı geldiğinde yalıtkan bir malzeme bir plastik çubukla bu bobinlere dokunup seste değişim olup olmadığını kotrol edebilirsiniz.

Sesin kaynağını bulmanızda yardımcı olur.

İki fotoyuda aynı atmışım kusura bakmayın işlemci fotosu bu parçaların oynaması gibi bi ses degil obların hrpsine hepsine baktım aşırı ısınan var mı diye ama aşırı ısınma yok ve şöyle ifade edeyim sesi size dandik bi telefon adaptörü bi süre sonra pirize takılıyken öter ya vızır vızır bi ses öyle bi ses geliyor

DSC_0017.JPG

Biraz daha detaylı foto buda

Screenshot_20200523-180031.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu cızırtı halk dilinde COIL WHINE diye geçer.
SMPS güç kaynaklarının parazitleri sebebi ile özelliğini yitirmiş kondansatörlerin görevini tam yapmamasıyla oluşmaktadır.
Zaman zaman bazı bobinlerin kötü yapılmasından da kaynaklanabilmektedir.
Arızalı kondansatörün tespiti oldukça zordur.
Tecrübeli tamirciler çalışma esnasında kondansatörleri sırasıyla, 85-100'C ye kadar ısıtarak cızırtının yok olduğu kondansatörü tespit etmeye çalışırlar.
Bu işlem için çok kaliteli sıcak hava tabancaları gerekmektedir.
Ayrıca ısı ayarlı olması gerektiği için de fiyatları son derece pahalıdır.
Zaman içerisinde kondansatör kısa devre yaparsa daha ciddi sorunlara da sebep olabilecektir.

Peki bu bobinleri nerden temin edebilirim acaba oldu ki cızırdayanı buldum nerden bulucam degiştiriyim

Bu bobinlere müdahale etmeyin üretici kaynaklı teknik hatalardan kaynaklanıyor bunlar tamiri zor yada imkansız ve kartın genelinden geliyor bunlar Nvidia nin bazı modelleri hatalı sıfır makinalarda bile bu ses olabiliyor ve çözüm bulamiyoruz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri