Laptop Elektrik Çarpıyor

Emirxx58

Üye
Forumdaşlar merhaba. Laptobumda elektrik kaçağı var. Biliyorum forumda daha önce konusu açılmış hatta linki
" https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/laptop-elektrik-Çarpıyor.131941/ "
Bende de aynı problem var konuda prizlerin topraklamasindan bahsedilmiş
Prizlerin faz-nötr arası 220v, nötr-toprak arası 0v, faz-toprak arası. 220v
Kullandığım adaptör https://urun.n11.com/adaptor-ve-sar...X_gD1SL4FHsx5DHH46Beh1MTorntEPGAaAo58EALw_wcB
Bu adaptörün topraklaması yok açılan konuda adaptör biriken statik elektriğin boşaltılamayıp çarptığı söyleniyor. Orjinal adaptöründe sökme videosunda gördüğüm kadarıyla topraklama var. Sizce orjinal adaptör alıp kullanırsam sorun çözülür mü?
Buraya normal çözülür gibi geldi banada fakat laptopunu açtım ve multimetrenin kısa devre konumunda probun birini batarya soketinin eksi kutbuna diğerini şaseye değirdiğimde temas olduğunu gözlemledim belki de normal bir şeydir. Bilemiyorum tavsiyeye ihtiyacım var.
Bu arada laptop Asus N550JK

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bilgisayarı başka bir yere götürüp (toprak hattı düzgün çalışan) deneyin.Size fikir verecektir.

Ayrıca neredeyse 10 bin liralık bir bilgisayara o adaptörü takmak çok doğru değil.Orjinal adaptörü çok pahalı kabul (800 TL civarı) ama ikinci el olsa bile düzgün bir adaptör bulun. Giriş ucu volt ve amper değeri tutsun yeter.

Prizdeki değerler normal değil mi? Düzgün toprak hattı dediğiniz tam olarak nedir?

Güzel ülkemde toprak hatlarının durumunu benden çok daha iyi büyüklerimiz var aslında onlar yazsa göreceksin ki ortada dram var.

Memlekette sıfırlama yapan mı ararsın, Toprak hattı çekip ucunu boş bırakan mı, su veya gaz borusu üzerinden yapan mı ne ararsan var.

Sen toprak hattı olan bir yerde dene, problem topraksız olması nedeni ile hatta ise kaçak ortadan kalkacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri