Laptop Bataryası Çıkışta Gerilim Yok

Loverms

Üye
Merhaba , elimde bir adet Asus N552VW laptop var bataryası problemli idi.
Batarya içinde bir adet BMS, 4 adet seri bağlı 18650 pil mevcut.

4. Seri pil 0.1v gerilime sahipti yani tamamen ölü ve bozuktu. Aynı tür bir sağlam 18650 ile değiştirdim.
Ancak BMS hiçbir şekilde çıkış vermiyor. 8 Adet pin mevcut ———————— olarak.
İlk 3 pin kırmızı +
Son 3 pin siyah -
Ortadaki iki ise NCV ve Data.
ilk 3 ve son 3 pin arasında hiçbir gerilim yok.
BMS öncesi kısımda ise piller %60 kadar dolu hepsi 3.80v.
Batarya neden hiç çıkış vermiyor olabilir ?
2071EA6D-39F6-48D0-844E-971D735FC2F3.jpeg

.

Son düzenleme:
genç adam hiç mi araştırma yapmadın, sitemizde bile onlarca örneği var, bataryanın epromunu sildin artık çöp oldu

Merhabalar bir konuda yardiminiza ihtiyacim var elimde philips sb500 model bir ses bombasi var sarj giris yerleri kopmus tamamen yok yani, ses bombasini acip icine 2 adet 18650 pili seri bir sekilde anakarttaki batarya girisinin oldugu yere bagladigimda calisiyor fakat bu pilleri sarj edebilmek icin internetten aldigim 2s 5amper degerindeki bms karti ile semasina uygun ses bombasina bagladigimda hic calismiyor bunun sebebi ne olabilir acaba yardimci olan arkadaslara cok tskler simdiden

Bms çıkış vermiyor. Pil gerilimi var ise.

Bazı bms ler bir sure şarjda tutmayınca çıkış vermiyorlar. Siz şarja takıp denediniz mi?

@serkan_48 ustam, laptop bataryalarında özel bir yazılım var epromda. var enerji bir saniye bile kesilse eprom kendini siliyor. sıfır 18650 taksan bile şarj % 100 olsa bile laptop bataryayı görmüyor ve görmezde. çok arıza bir durum adamlar kendilerini korumak için kendi malı satılsın için çok uğraşmış. daha % 100 çaılıan yapanı görmedim.

Merhabalar bir konuda yardiminiza ihtiyacim var elimde philips sb500 model bir ses bombasi var sarj giris yerleri kopmus tamamen yok yani, ses bombasini acip icine 2 adet 18650 pili seri bir sekilde anakarttaki batarya girisinin oldugu yere bagladigimda calisiyor fakat bu pilleri sarj edebilmek icin internetten aldigim 2s 5amper degerindeki bms karti ile semasina uygun ses bombasina bagladigimda hic calismiyor bunun sebebi ne olabilir acaba yardimci olan arkadaslara cok tskler simdiden

Abi ben @Muratgun mesajı için cevap yazmıştım.

notebook bataryaları dediğin gibi sıkıntılı.

genç adam hiç mi araştırma yapmadın, sitemizde bile onlarca örneği var, bataryanın epromunu sildin artık çöp oldu
Ops , yabancı kaynaklardan araştırma yaptım ama hiç böyle bir bilgiye durumla karşılaşmadım. Ancak garip olan şu ki daha önce hiç sökülmemiş bir bataryam da var. Pillerin gerilimi de olması gereken seviyede ancak muhtemelen bilgisayara takıldığında akım çekince piller yetmiyor 10 dakika içinde bilgisayar kapanıyor.

Aynı marka farklı model ancak içeriği tamamen aynı bir bataryada test ediyorum çıkışlarında yine hiç gerilim yok.

Ancak bilgisayara taktığım zaman 10 dakika da olsa çalışabiliyor.

Pillerini değiştirmeyi düşündüm ancak sağlam gözüken pilleri değiştirmek istemedim.
Bms çıkış vermiyor. Pil gerilimi var ise.

Bazı bms ler bir sure şarjda tutmayınca çıkış vermiyorlar. Siz şarja takıp denediniz mi?
Elbette denedim. Pil şarj oldu ancak çıkış vermedi.

Bu arada bu söküp hücresini değiştirdiğim pil bilgisayara bağlandığında %39 doluluk gösteriyor ancak hiç dolmuyor.

Ancak kendi bilgisayarımın olan daha önce hiçbir hücresi sökülmemiş ve her hücresinde en az 3.9v gerilim olan batarya da bilgisayar dışında gerilim vermiyor.
Fakat bilgisayara takınca da 20 saniyeden fazla çalışmıyor. Bu 20 saniyeden sonra bataryayı hiç şarj etmeden çıkartıp bakıyorum yine piller dolu hiç gerilimleri düşmemiş ancak bilgisayar kapanıyor...

Ayrıca pilin pozitif kutpuyla BMS çıkışının pozitif kutpunu bir süre birleştirmek her iki batarya için de işe yaramadı.

Merhaba , elimde bir adet Asus N552VW laptop var bataryası problemli idi.
Batarya içinde bir adet BMS, 4 adet seri bağlı 18650 pil mevcut.

4. Seri pil 0.1v gerilime sahipti yani tamamen ölü ve bozuktu. Aynı tür bir sağlam 18650 ile değiştirdim.
Ancak BMS hiçbir şekilde çıkış vermiyor. 8 Adet pin mevcut ———————— olarak.
İlk 3 pin kırmızı +
Son 3 pin siyah -
Ortadaki iki ise NCV ve Data.
ilk 3 ve son 3 pin arasında hiçbir gerilim yok.
BMS öncesi kısımda ise piller %60 kadar dolu hepsi 3.80v.
Batarya neden hiç çıkış vermiyor olabilir ?

Selamlar,
Ben de laptop BMS kartları satılıyor mu bir yerlerde diye aranırken bu forumu gördüm. Bu nedenle çok geçmiş olmasına rağmen bir bilgimi paylaşmak istedim.
Youtube'da izlediğim bir videoda* anlatılanı, 12-13 yıllık bir packard-bell laptop'un FAST Continious Power marka AS10D... model bir bataryasında denedim ve başarılı oldu.
BMS'in pin diyagramı sizinki gibi değil. Pin1 ve 2 (+), P3: NC, P4: ID, P5: C, P6: D, P7 ve8: (-). BMS'i eski pillerden ayırıp yeni pillerin uygun şekilde devresini kurduktan sonra BMS'e bağladım. 1-8 arası voltaj/Çıkış sıfırdı. Yine de, belki PC'den bir coldstart/reset vb. sinyali var olabilir diye bilgisayara takıp baktım; çalıştırmadı.
İzlediğim videoda belirtildiği gibi 3. pin (pin adı switch idi) ile (-) girişe şönt yaptım ve P(+) ile P(-) arasında voltaj okudum. Bilgisayara taktığımda da çalıştırdı.
Bu BMS kart pillerden ayrıldığı anda bu işlemi tekrar etmek gerekiyor (maalesef lehimleme konusunda acemi olduğumdan ya kablolarım kopuyor ya da temassızlık hataları). Farklı marka ve modeller için de benzerlikler olabilir; buna da dikkat edersiniz.
Sizin ASUS N552VW bataryasındaki pinout farklı; belki FAST'ın D notasyonu data'nın kısaltması ise son çare sizin Data pini ile (-) kutup arası bu şönt işlemi işe yarayabilir. Yine de son çareden önce bu şönt işlemi için başka yayın var mı araştırırsınız.

*:Youtube Video Taner Aydın'a ait.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri