Laptop anakartından kopan kondansatör hakkında

ozmencan55

Üye
Arkadaşlar merhabalar. Laptopumda aniden kapanma gibi bir sorun var. Laptopu açtığımda anakarttan bir parçanın koptuğunu gördüm (resimde). Üzerinde yazan değerler 2m2 vlps 330 2.5v. Bu parçanın kulakları koptuğu için yenisini almam gerekiyor ama nette bulamadım. Muadili olarak ne alabilirim? İşlemci çok kararsız
Çalışıyor sürekli %60, 70,80 lere çıkıp bir anda %5 e düşüyor. Laptopu stress testine soktuğumda beş dakika olmadan kapanıyor. Aynı işlemci den takıp denedim ama sorun devam ediyor. Düşen parça olmadan da çalışıyor ama dediğim gibi kapanma sorunu var. Bu kapasitörün aynısını nette bulamadım aynısını ya da muadili nerden bulabilirim?

Ekli dosyalar

• IMG_20210106_164215.jpg
    IMG_20210106_164215.jpg
    130.3 KB · Görüntüleme: 33
Öncelikle bilgisayarı çalıştırmayı hemen durdurun aksi takdirde çok daha büyük zararlar verebilirsiniz.

Daha düzgün bir görsel yüklerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
Parçası düşen kartın görüntüsünü de atın lütfen.

Büyük ihtimalle 330 Uf 3v işinizi görür ancak kondansatör lehimlemek biraz daha ustalık gerektirir işin ehline başvurabilirsiniz aksi takdirde karta zarar verme olasılığı yüksek.

Son düzenleme:
Öncelikle bilgisayarı çalıştırmayı hemen durdurun aksi takdirde çok daha büyük zararlar verebilirsiniz.

Daha düzgün bir görsel yüklerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.
Parçası düşen kartın görüntüsünü de atın lütfen.

Büyük ihtimalle 220 Uf 3v işinizi görür ancak kondansatör lehimlemek biraz daha ustalık gerektirir işin ehline başvurabilirsiniz aksi takdirde karta zarar verme olasılığı yüksek.
Hocam telefon netleyemiyor maalesef çok küçük başka foto atamıyorum. Dediğim gibi üstünde yazan değerler
2m2 vlps 330 2.5v
Ve 6.1 mm çapında

Dediğim gibi 330 Uf 2.5v işinizi görür.
Maalesef bu değerleri okumak arızayı gidermenin onda biri zorluğunda bile değildir.
Değerler biraz üstü (330 Uf yerine 380 Uf veya 2.5v yerine 4v gibi) olabilir zararı yok ama boyutları farklı olabilir en yakın değer en sağlıklı sonucu verir.
Bu katı kapasitörleri bulmak da zordur.
Çalıştırmaya devam ettiğiniz sürece kondansatörü taksanız bile bilgisayarınız eskisi gibi olmaz.
Belki kondansatörlere gelen elektrik sorunludur.

*En sağlıklı ve en garanti çözüm ustaya göstermektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri