Laptop adapterini tamir edtikden sonra test etmek için cihaz varmı?

Orxan

Üye
Selamlar. Laptop adapterini tamir edtikden sonra yüke salarak test etmek için cihaz varmı?
İnternetde araşdırdım bulamadım belki adını doğru bilmiyorumdur

Internette sunni yük olarak arayabilirsiniz.

Ancak bazi laptop adaptörleri cok uclu. Onlarda ise yaramaz. Iki uclu dc cikisli olanları sunni yükle test edebilirsiniz. Diğerlerinde direncle kandırma metodları oldugunu okumustum.

12-24 volt dc oto ampuluyle de test edebiliriz ama ne kadar doğru veri alırız bilemeyiz, hem adaptörün hem de ampulun amper değerini bilerek yapılabilir. %100 sağlıklı değildir sadece çalıştığını görürüz verimini değil.

12-24 volt dc oto ampuluyle de test edebiliriz ama ne kadar doğru veri alırız bilemeyiz, hem adaptörün hem de ampulun amper değerini bilerek yapılabilir. %100 sağlıklı değildir sadece çalıştığını görürüz verimini değil.
Verimden kastınız nedir Hocam?
Internette sunni yük olarak arayabilirsiniz.

Ancak bazi laptop adaptörleri cok uclu. Onlarda ise yaramaz. Iki uclu dc cikisli olanları sunni yükle test edebilirsiniz. Diğerlerinde direncle kandırma metodları oldugunu okumustum.
Yükü yapmak kolay. Hazır cihaz yokmu acaba?
Aklıma şöyle bir yöntem geldi.
Yüke baglayarak Osilaskopla pcden 10 dakika grafik kaydetmek sonra bu sürede oluşan dalgalari incelemek ki iniş çıkış varmı sabitmi.
Nasıl sizce?

kaç tane tamir ettin bilmiyorum, bazen adaptör çalışır ama boş voltaj verir. ölçü aletiyle baktığında 19 voltu görürsün ama amper basmaz makine çalışmaz ve şarj etmez. işte burada lamba kontrolü önemlidir. lamba yanıyorsa ve parlaklığı iyiyse adaptör çalışıyordur. benim için önemli olanda budur ne frekans bilirim ne de dalga, ben sadece tamirciyim.

Haziri var tabiki..

Biraz bakmaniz lazim. Mesela asagidaki cihaz gibi.

https://www.amazon.com/Constant-Electronic-Discharge-Discharging-Equipment/dp/B01MRZDI35

61Tb38sr1hL._AC_SL1500_.jpg

Hepinize teşekkür ederim ilginize göre. Sanırım kendim yapacağım yük cihazını. Sizce en kolay hangi devreyle yapabilirim

Opamp ve guc transistoru ile basit bir sunni yuk yapabilirsiniz. Opampin girisine sabit referans diger girisine de potansiyometre ile gerilim verip cikisinida guc transistorunu surerek temel basit bir sunni yuk yapabilirsiniz.

Opamp ve guc transistoru ile basit bir sunni yuk yapabilirsiniz. Opampin girisine sabit referans diger girisine de potansiyometre ile gerilim verip cikisinida guc transistorunu surerek temel basit bir sunni yuk yapabilirsiniz.
Teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri