Laptop adaptörü karmaşası

erenccc

Üye
uzun yillardir kullandigim dizüstü bilgisayarim artik calismiyor. fakat batarya ile çalışıyor. adaptörü bagladigimda guc isigi yaniyor, power tusuna bastigimda isiklar bir kez yaniyor fakat bilgisayar acilmiyor. sorunun adaptörden olduğunu düşünüp adaptörü söktüm. gerilimi olcmek istiyorum fakat hangi kablonun arti eksi veya topraklama oldugunu anlayamadim. adaptor üstünde ki VBATT, gnd, RATİNG& İD semboller ne anlama geliyor
adaptörün cikis ucundan mavi siyah ve beyaz olmak uzere 3 kablo cikiyor. beyaz olan kablo hasarliydi ve birlestirip uzerine siyah makaron gecirdim
adaptörün cikis ucundan mavi siyah ve beyaz olmak uzere 3 kablo cikiyor. beyaz olan kablo hasarliydi ve birlestirip uzerine siyah makaron gecirdim.
adaptörün cikis ucundan mavi siyah ve beyaz olmak uzere 3 kablo cikiyor. beyaz olan kablo hasarliydi ve birlestirip uzerine siyah makaron gecirdim. yaptigim kisa devre testine gore kablo renklerini resimdeki gibi buldum

Ekli dosyalar

• IMG_20200523_181418.jpg
    IMG_20200523_181418.jpg
    857.1 KB · Görüntüleme: 95
  • IMG_20200523_182546.jpg
    IMG_20200523_182546.jpg
    754.3 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20200523_182436.jpg
    IMG_20200523_182436.jpg
    831.6 KB · Görüntüleme: 87
  • IMG_20200523_182915.jpg
    IMG_20200523_182915.jpg
    152.2 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_20200523_183346.jpg
    IMG_20200523_183346.jpg
    572.6 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleme:
Ölçümü dc voltaj kademesinde sizin şemaya gore siyah ve beyaz kablo baglantilarindan yapmalisiniz.

Merkezdeki ince pin pc ile tanisiyor sanirim tam emim degilim.

Bir sure once bende bir problem yasadim. Pc adaptoru takinca calisiyor. Pc pili cikarttigimda sadece adaptorle yine calisiyor. Pc pili takip adaptoru takinca yine calisiyor ama batarya sarj olmuyordu. Ben sorunun batarya oldugunu dusunmustum ancak sorun adaptorde cikti. Tum gerilimleri saglam idi ama malesef bataryayi sarj etmiyordu.

Merhaba. Bu anlatımınıza göre asıl sıkıntı mutlaka laptop adaptörüyle ilgili görünüyor. Yine de tam emin olabilmek için adaptörün + ve - uçlarını avometrenin kırmızı/siyah kabloları ile basit testle bulup, bu adaptörün DC çıkışındaki volatjını mutlaka ölçün. Voltaj örneğin 18.5-19 volt olduğu halde amper değeri çıkışı çok düşük kalabilir, örneğin doğrultmadan sonraki tank elektrolitik kond.'ü içten elektroliti kurumuş, SMPS'in amperini sınırlayan seri bağlı bir direnç değer (omaj) değiştirmiş veya diğer başka nedenlerden dolayı vermesi gereken amper çıkışını vermiyor olabilir. Bu durumda daha zayıf şarj akımıyla batarya daha uzun sürelerde yine şarj olup bu laptopu çalıştırmış olabilir, belirttiğiniz gibi. Ancak laptopa bataryasız olarak veya batarya takılı olarak daha fazla amperler gerektiğinden çalıştırmaması bu yüzdendir, sizin bu detaylı anlatımınıza göre. Adaptörü tamir ettirir veya yenisini alırsanız bu sıkıntı mutlaka çözülecektir.

Yani bu bataryayı şarj edecek kadar düşük volt veya amperde şarj akımının bataryaya geçip onu şarj edecek, fakat laptopu direk çalıştıracak kadar daha amperli akımın bu adaptörden üretilip çıkamadığı şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.

Merhaba. Bu anlatımınıza göre asıl sıkıntı mutlaka laptop adaptörüyle ilgili görünüyor. Yine de tam emin olabilmek için adaptörün + ve - uçlarını avometrenin kırmızı/siyah kabloları ile basit testle bulup, bu adaptörün DC çıkışındaki volatjını mutlaka ölçün. Voltaj örneğin 18.5-19 volt olduğu halde amper değeri çıkışı çok düşük kalabilir, örneğin doğrultmadan sonraki tank elektrolitik kond.'ü içten elektroliti kurumuş, SMPS'in amperini sınırlayan seri bağlı bir direnç değer (omaj) değiştirmiş veya diğer başka nedenlerden dolayı vermesi gereken amper çıkışını vermiyor olabilir. Bu durumda daha zayıf şarj akımıyla batarya daha uzun sürelerde yine şarj olup bu laptopu çalıştırmış olabilir, belirttiğiniz gibi. Ancak laptopa bataryasız olarak veya batarya takılı olarak daha fazla amperler gerektiğinden çalıştırmaması bu yüzdendir, sizin bu detaylı anlatımınıza göre. Adaptörü tamir ettirir veya yenisini alırsanız bu sıkıntı mutlaka çözülecektir.

Yani bu bataryayı şarj edecek kadar düşük volt veya amperde şarj akımının bataryaya geçip onu şarj edecek, fakat laptopu direk çalıştıracak kadar daha amperli akımın bu adaptörden üretilip çıkamadığı şeklinde düşünüyorum. Kolay gelsin.
cevap icin teşekkür ederim. çıkış voltajini ölçtüm ve 19.5 volt olarak gördüm. adaptörün bataryayi sarj edip etmediğini bilmiyorum çünkü batarya ile kullanmiyorum. ayrica bataryaya zarar verme ihtimalini goz önünde bulundurdugumdan sarj denemesi yapmadim. Akım ile ilgili ölçüm yapmadim. elimdeki multimetre basit ve tehlikeli olabilecegini düşündüm

Merhaba. Adaptörün üzerindeki etikette yazan DC voltaj çıkış değeri de 19.5 volt mu yoksa 18-18.5 volt gibi daha düşük değerde mi, yani çıkış değerindeki voltajda bir sapma var mı yok mu onu da çok merak ettim. Adaptör takılıyken laptopa geçip giden amperi ölçebilmek için, bu jakın kablolarındaki + kablosunu sıyırıp içinden ayırıp varsa bir DC pensampermetreyle bu kablo üzerinden pensleyerek veya 10 ampere kadar DC ölçüm yapabilen bir avometrelerin, DC amper ölçüm kısmından + kablosunu bu avometrenin DC amper ölçüm kısımına seri bağlayarak bu ölçümler yapılabilir, yani DC/AC ölçen bir pensampermetreniz varsa bu ölçüm daha kolay yapılabilır. Pensampermetre ile ölçümde jak ucundan paralel olarak giden + kablosunu ayırmak, avometre ile DC amper ölçümünde ise jaktan önce bu + kabloyu bir noktasından kesip avometreyle ölçüm yapıp yeniden yerine lehimlemek şeklinde (biraz daha zahmetli, dikkat edilmezse biraz daha tehlikeli) bu ölçümler yapılabilir. Kolay gelsin.

Merhaba. Adaptörün üzerindeki etikette yazan DC voltaj çıkış değeri de 19.5 volt mu yoksa 18-18.5 volt gibi daha düşük değerde mi, yani çıkış değerindeki voltajda bir sapma var mı yok mu onu da çok merak ettim. Adaptör takılıyken laptopa geçip giden amperi ölçebilmek için, bu jakın kablolarındaki + kablosunu sıyırıp içinden ayırıp varsa bir DC pensampermetreyle bu kablo üzerinden pensleyerek veya 10 ampere kadar DC ölçüm yapabilen bir avometrelerin, DC amper ölçüm kısmından + kablosunu bu avometrenin DC amper ölçüm kısımına seri bağlayarak bu ölçümler yapılabilir, yani DC pensampermetreniz varsa bu ölçüm daha kolay yapılabilır. Pensampermetre ile ölçümde jak ucundan paralel olarak giden + kablosunu ayırmak, avometre ile DC amper ölçümünde ise jaktan önce bu + kabloyu bir noktasından kesip avometreyle ölçüm yapıp yeniden yerine lehimlemek şeklinde (biraz daha zahmetli, dikkat edilmezse biraz daha tehlikeli) bu ölçümler yapılabilir. Kolay gelsin.
voltaj degeri 19.5 bazen 20 de oluyor. 19.5 in altina hic düşmüyor. voltmetre bagli iken power tusuna bastigimda bir iki saniyeligine 17 -16 volt civarlarına düşüyor sonra tekrar 19 a cikiyor. Bu sebeple akimin çok düşük oldugunu düşünuyorum. Yeni adaptör alip denemeyi düşünüyorum

voltaj degeri 19.5 bazen 20 de oluyor. 19.5 in altina hic düşmüyor. voltmetre bagli iken power tusuna bastigimda bir iki saniyeligine 17 -16 volt civarlarına düşüyor sonra tekrar 19 a cikiyor. Bu sebeple akimin çok düşük oldugunu düşünuyorum. Yeni adaptör alip denemeyi düşünüyorum

Siz bu laptop'un power tuşuna bastığınızda voltajı yeterli ancak amper değeri laptopun istediği değerden çok daha düşük olabileceği için anlık voltaj düşmesi bir güç yetmezliğiyle oluşuyor görünüyor, sizin düşündüğünüz gibi. Bir güç yetmezliğinde, akımı alıcı bir cihaz, eğer akımı verici bir adaptörden daha güçlü amper çeker, diiğeri bunu tam sağlayamazsa bu voltajda aşağıya düşmeler çok daha fazla olur, ayni bu adaptörde olduğu gibi Adaptör normal amper etiket değerini tam verebiseydi bu dalgalanma çok daha az (çok az da olsa bu voltajdaki düşme ilk anahtara basılınca yine olacaktır) olup laptop hiç kapanmadan açılacaktı, örneğin. Yine de sadece adaptöre bu sıkıntıyı mal etmek %100 doğro olmayabilir. Orijinal (sıfır) adaptörle serviste veya elektronikçide çalıştığını deneyerek görebilmeniz de gereklidir. Çünkü laptop güç elektroniğinde olası bir iç sıkıntı olduğunda sıfır ve orijinal başka adaptörle de ayni neticeyi (sıkıntıyı) verebilir, içteki dc-dc güç elektroniğinde, adaptör jakı girişinden sonraki olan laptop iç devreleriyle. Bunu da mutlaka göz önüne alıp o şekliyle de düşünebilmek ve kesin arıza tespiti için böyle hareket edebilmek lazımdır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Siz bu laptop'un power tuşuna bastığınızda voltajı yeterli ancak amper değeri laptopun istediği değerden çok daha düşük olabileceği için anlık voltaj düşmesi bir güç yetmezliğiyle oluşuyor görünüyor, sizin düşündüğünüz gibi. Bir güç yetmezliğinde, akımı alıcı bir cihaz, eğer akımı verici bir adaptörden daha güçlü amper çeker, diiğeri bunu tam sağlayamazsa bu voltajda aşağıya düşmeler çok daha fazla olur, ayni bu adaptörde olduğu gibi Adaptör normal amper etiket değerini tam verebiseydi bu dalgalanma çok daha az (çok az da olsa bu voltajdaki düşme ilk anahtara basılınca yine olacaktır) olup laptop hiç kapanmadan açılacaktı, örneğin. Yine de sadece adaptöre bu sıkıntıyı mal etmek %100 doğro olmayabilir. Orijinal (sıfır) adaptörle serviste veya elektronikçide çalıştığını deneyerek görebilmeniz de gereklidir. Çünkü laptop güç elektroniğinde olası bir iç sıkıntı olduğunda sıfır ve orijinal başka adaptörle de ayni neticeyi (sıkıntıyı) verebilir, içteki dc-dc güç elektroniğinde, adaptör jakı girişinden sonraki olan laptop iç devreleriyle. Bunu da mutlaka göz önüne alıp o şekliyle de düşünebilmek ve kesin arıza tespiti için böyle hareket edebilmek lazımdır. Kolay gelsin.
dediginiz gibi en yakin zamanda yeni bir adaptörle deneme yapacagim, umarim sorun sadece adaptörden kaynaklidir

Dell modellerinde var ID chipi, çakma adaptör kullanmayı önleme amaçlı yine de sorun çıkarıyormus. Nette aratın bulursunuz elbet. Yine ifone larda da benzer kimlik çipli şarj cihazı mevcuttur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri