Laptop adaptörü gelirilimi düşüyor?

kaynakkod

Üye
Sa arkadaşlar elimde bir smps tipi güç kaynağı var laptop adapörü 19.5 V 4.62 A değer üreten. Problemim şu şekilde çıkışta 14 v alıyorum ve giderek azalıyor sıfır olana kadar iniyor. Optokuplorler frekans kapasitörü ve depo olarak kullanılan kapasitörleri kontrol ettim sağlam durumda. Devrede hangi bir kısa devre yok. Bu tarz bir problemle karşılaştınız mı bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim hayırlı iftarlar.

Son düzenleme:
Laptopa takıldığında çalışıyor olabilir, Takmadan çalışmiyordur belki

A. selam. Laptobun power (güç) kablosu içten kırık olabilir veya girişte cam sigortası varsa yuvasında gevşeme olabilir, tank (rezervuar) elektrolitik kond.' ünün bacaklarında soğuk lehimler olabilir, büyüteçle bakıp iyi görünmeyen noktaları yeniden lehimleyin. Ama ilk önce bir avometreyle kabloyu değişik yerlerinden ve değişik açılarla elle kıvırırken, avometredeki omajın bu anda kablonun başı ve sonundaki uçlarda sabit kaldığını teyit edin. Omaj değişip örneğin 0.3'den sonsuza doğru giderse kablo içten kırıktır, o zaman kabloyu yenisiyle değiştirin veya sıkıntılı yeri bulup buradan kesip lehimleyip üzerini bantlayarak tamir edin. Ben % 80 kablo kırığı üzerinden gidip düşünüyorum, ama olası soğuk lehim, içten cam sigorta gevşekliği, vb. olumsuzluklar muhtemelen olabilir, eleman iç arızası gibi pek görünmüyor. Kolay gelsin.

A. selam. Laptobun power (güç) kablosu içten kırık olabilir veya girişte cam sigortası varsa yuvasında gevşeme olabilir, tank (rezervuar) elektrolitik kond.' ünün bacaklarında soğuk lehimler olabilir, büyüteçle bakıp iyi görünmeyen noktaları yeniden lehimleyin. Ama ilk önce bir avometreyle kabloyu değişik yerlerinden ve değişik açılarla elle kıvırırken, avometredeki omajın bu anda kablonun başı ve sonundaki uçlarda sabit kaldığını teyit edin. Omaj değişip örneğin 0.3'den sonsuza doğru giderse kablo içten kırıktır, o zaman kabloyu yenisiyle değiştirin veya sıkıntılı yeri bulup buradan kesip lehimleyip üzerini bantlayarak tamir edin. Ben % 80 kablo kırığı üzerinden gidip düşünüyorum, ama olası soğuk lehim, içten cam sigorta gevşekliği, vb. olumsuzluklar muhtemelen olabilir, eleman iç arızası gibi pek görünmüyor. Kolay gelsin.
kabloyu kontrol ettimiştim sağlam durumda. Sigorta da sağlam. kondansatörlerde soğuk lehim de yok kontrol ettim bu problem 220v katında değil o kısım işini yapıyor. Dc voltaj (19.5v) katında problem var. Anahtarlama yapan elemanlarda veya dc denetleyiciden sonraki bir devre elemanında ağrıza var diye düşünüyorum. ilk enerji verildiğinde denetleyiciden sonraki bir devre elemanından dolayı enerji geçişini kesiyor ve depo kondansatörlerdeki enerji eksiliyor diye düşünüyorum.

Smps lerde büyük ihtimal arıza kondanstorlerde oluyor. Çıkış kondanstorlerini yenileyin bence.

kondasatörler sağlam dostum. 2 adet 1000uf kondansatör var paralel konulmuş 2088uf değer okuyorum.
o kondastörleri yerinde ölçüyorsan yaptığın ölçüm hatalı olabilir, kondastörü sök ve dışarıda ölç. veya değiştir gitsin kaç lira ki?

o kondastörleri yerinde ölçüyorsan yaptığın ölçüm hatalı olabilir, kondastörü sök ve dışarıda ölç. veya değiştir gitsin kaç lira ki?
evet dediğim komponentleri hepsini devreden bağımsız olarak ölçümünü yaptım sağlam durumdalar. Dediğinizi yaptım ne olur ne olmaz değiştirdim kondansatörleri malesef problem devam etmekte teşekkürler yinede.

Tl431 varmi devrede
Tl431 var ise bu kısmı bir kontrol edin tl431 değiştirilip denenebilir bacaklarındaki dirençler kontrol edilebilir eğer bu kısım sağlam ise 220v tarafındaki parçaları kontrol etmek gerekir bir kaç resim eklemeniz iyi olur fikir edinebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri