Lambayı hem PIR Sensörle hem anahtarla kullanmak

Anladım. Eğer sensör ve anahtar, ikisi de lambayı yakabiliyorsa(Sensörü yanlış bağlarsanız yakmaz,mesela Faz-Nört ters bağlanırsa nötr anahtarlar,o zaman lambanız yanmaz.) diyot vs. kullanmanıza gerek yok. Burada hiçbir sorun olmaz, sensöre zarar vermez. Çünkü sensör röle çıkışı da bir anahtar gibi, fiziksel birşey yani.
Sigortayı attıran sizin sensör girişlerini ters bağlamanız olabilir.
Çünkü sensör girişlerden sadece birini anahtarlar . (Faz yada nötr)

Rölesi yapışanı konu dışına çıkarırsak, sağlam olanı bahsettiğim gibi takarsan sorun olmayacak.

Anladım. Eğer sensör ve anahtar, ikisi de lambayı yakabiliyorsa(Sensörü yanlış bağlarsanız yakmaz,mesela Faz-Nört ters bağlanırsa nötr anahtarlar,o zaman lambanız yanmaz.) diyot vs. kullanmanıza gerek yok. Burada hiçbir sorun olmaz, sensöre zarar vermez. Çünkü sensör röle çıkışı da bir anahtar gibi, fiziksel birşey yani.
Sigortayı attıran sizin sensör girişlerini ters bağlamanız olabilir.
Çünkü sensör girişlerden sadece birini anahtarlar . (Faz yada nötr)

Dün oruçlu oruçlu kabloları yanlış bağlamış olacağım ki sigortaları attırdım. Bugün daha sağlam kafa ile dikkat ederek fotoğraftaki devreleri kurdum. Bozuk sensörü fotoğraftan anlayabilirsiniz, diğer fotoğraf ise sağlam olana ait (bozuk olan sensörün devresi çıplak gözüküyor) Her iki durumda da sonuç olum. Lamba veranda ışığını temsil ediyor. Sigorta ise veranda anahtarını temsil ediyor. Bozuk sensörler yaptığım denemede sürekli lamba yanıyordu ki beklediğim o zaten. Sağlam sensörle deneyince sigortayı kaldırınca sürekli yanıyor, sigortayı kapatınca sensör gördükçe yanıyor. Tam istediğim devre. Sigortalarda atmadı. Sorunu çözdüm şimdi bozulan sensörün rölesini satın alıp onuda tamir edeceğim. Teşekkürler herkese.
IMG_6176.JPG
IMG_6178.JPG

Bu arada bozulan sensörün rölesini Türkiye'de nerden bulurum? Tam olarak şu linkteki röleyi arıyorum:
http://www.nbrelay.com/en/show.asp?id=717

LR3F-24VDC-A
10A/277VAC
15A/125VAC
LR3F-24V-A
10A/250VAC

yazıyor üstünde

Bir arkadaşım rölenin kafasına bir iki kez tornavida gibi sert bir şeyle vur dedi. Röleyi sökmüştüm parmağımla röleye vurdum bir iki kez, sonra çıkış kontağını enerji yokken kontrol etim sevreyi kesmişti. Tekrar oturdum lehimledim. Bozulan sensör de tamir oldu. Röle almama gerek kalmadı. Dayak gerçekten cennet çıkmış :)

Bir arkadaşım rölenin kafasına bir iki kez tornavida gibi sert bir şeyle vur dedi. Röleyi sökmüştüm parmağımla röleye vurdum bir iki kez, sonra çıkış kontağını enerji yokken kontrol etim sevreyi kesmişti. Tekrar oturdum lehimledim. Bozulan sensör de tamir oldu. Röle almama gerek kalmadı. Dayak gerçekten cennet çıkmış :)
Ben de, kapağını aç yapışan yeri ayır ve ince bir zımpara ile hafiften temizle diyecektim.;)
Kontak yapan yer zamanla kıvılcım ve şerare yaparak yapışabilir!

Ben de, kapağını aç yapışan yeri ayır ve ince bir zımpara ile hafiften temizle diyecektim.;)
Kontak yapan yer zamanla kıvılcım ve şerare yaparak yapışabilir!

Eğer öyle bir durum olursa sigortamı attırmaz değil mi? Solar panelle beslenecek bu sistem. Sürekli açık kalsın sorun değil zaten bir anahtar daha ekliyip PIR sensörü komple kapatabileceğim.

Dün oruçlu oruçlu kabloları yanlış bağlamış olacağım ki sigortaları attırdım. Bugün daha sağlam kafa ile dikkat ederek fotoğraftaki devreleri kurdum. Bozuk sensörü fotoğraftan anlayabilirsiniz, diğer fotoğraf ise sağlam olana ait (bozuk olan sensörün devresi çıplak gözüküyor) Her iki durumda da sonuç olum. Lamba veranda ışığını temsil ediyor. Sigorta ise veranda anahtarını temsil ediyor. Bozuk sensörler yaptığım denemede sürekli lamba yanıyordu ki beklediğim o zaten. Sağlam sensörle deneyince sigortayı kaldırınca sürekli yanıyor, sigortayı kapatınca sensör gördükçe yanıyor. Tam istediğim devre. Sigortalarda atmadı. Sorunu çözdüm şimdi bozulan sensörün rölesini satın alıp onuda tamir edeceğim. Teşekkürler herkese.Ekli dosyayı görüntüle 64243Ekli dosyayı görüntüle 64244

Bu arada bozulan sensörün rölesini Türkiye'de nerden bulurum? Tam olarak şu linkteki röleyi arıyorum:
http://www.nbrelay.com/en/show.asp?id=717

LR3F-24VDC-A
10A/277VAC
15A/125VAC
LR3F-24V-A
10A/250VAC

yazıyor üstünde

Sn. Mkaand yaptığınız çalışmanın devre çizimini de gönderirmisiniz? Tam da böyle bir sistem yapmaya çaılıyorum. Duvarda komitatör anahtarım var, lamba diplerine de iki devre gidiyor. Devrelerden birisini sürekli ışığın yanması için diğerini de hareket sensörünü devreye sokmak için kullanmak istiyorum. Haliyle komitatörün tüm butonları kapalı iken tamamen pasif kalmasını arzu ediyorum.

2020-06-13_16-24-26.png

Sn. Mkaand yaptığınız çalışmanın devre çizimini de gönderirmisiniz? Tam da böyle bir sistem yapmaya çaılıyorum. Duvarda komitatör anahtarım var, lamba diplerine de iki devre gidiyor. Devrelerden birisini sürekli ışığın yanması için diğerini de hareket sensörünü devreye sokmak için kullanmak istiyorum. Haliyle komitatörün tüm butonları kapalı iken tamamen pasif kalmasını arzu ediyorum.

Merhaba, Benim test edip başarılı sonuç aldığım devre bu. PIR Anahtarını PIR ı komple iptal edebilmek için koyuyorum. Lamba anahtarı ve mevcut lamba hali hazırda benim bahçe kulübemin verandasında olan ekipmanlar. PIR'ı bu şekilde bağlarsam, istersem sürekli açık tutabilirim lambayı. İstersem sadece PIR ile açıp kapatabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri