Lamba yakma için yardım lütfen

alixxxxxx

Üye
Herkese iyi günler arkadaşlar bu işleri hobi amaçlı yapıyorum, yeni başladım o yüzden size basit gelebilir kusura bakmayın.
4 lambalı 3 butonlu bir devre yapmak istiyorum.
Her butona basıldığında 4 lambadan 3 ü sönecek bir tanesi yanacak. Fakat her buton farklı bir lambanın yanmasını sağlayacak. Yani ayrı ayrı 1. butona basıldığında 1. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak, 2. butona basıldığında 2. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak ve 3. lambaya basıldığında 3. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak. 4. lamba her butona basıldığında sönecek.
Böyle bir devre için bana yardım edebilir misiniz acaba

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bende aynı şekilde pic programlama ile yapılacağı kanaatindeyim.. yada plc simülatör programları ile devreyi tasarlayabilirsin...

bende aynı şekilde pic programlama ile yapılacağı kanaatindeyim.. yada plc simülatör programları ile devreyi tasarlayabilirsin...

Cevaplar icin tesekkurler ama ne pic programlamayı ne de plc simülasyonu kullanmayı bilmiyorum. Veteriner hekimim ve böyle bir kumanda gerekiyor bana keske hazır bir devre olsa. Baskı devre ve elemanlardan anlıyorum ancak. Cok acemimin bu konuda fakat cevap yazan arkadaslara cok teşekkür ederim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

krgjl.jpg

Herkese iyi günler arkadaşlar bu işleri hobi amaçlı yapıyorum, yeni başladım o yüzden size basit gelebilir kusura bakmayın.
4 lambalı 3 butonlu bir devre yapmak istiyorum.
Her butona basıldığında 4 lambadan 3 ü sönecek bir tanesi yanacak. Fakat her buton farklı bir lambanın yanmasını sağlayacak. Yani ayrı ayrı 1. butona basıldığında 1. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak, 2. butona basıldığında 2. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak ve 3. lambaya basıldığında 3. lamba yanık kalacak buton bırakılınca 4 lamba tekrar yanacak. 4. lamba her butona basıldığında sönecek.
Böyle bir devre için bana yardım edebilir misiniz acaba
böyle bir soru olmaz arkadaşım soru kendi içinde çelişkili zaten
HER BUTONA BASILDIĞINDA 4 LAMBADAN 3Ü SÖNECEK!!!
diyorsunuz bu dediğiniz normalde hiçbir işlem yapmıyorken tüm lambaların yanık olması mantığına dayanır yani her şekilde lambalarda enerji var
Yani ayrı ayrı 1. butona basıldığında 1. lamba yanık kalacak!!!
demişsiniz bu şekildede devrede ilk start anında hiçbir lambanın yanık olmaması mantığını çıkartıyor ortaya
karar verin önce hiçbir işlem yapmazken lambalar sürekli yanıkmı olacak yoksa kapalı mı olacak :)
bu soruda garanti veriyorum en az 5 tane çelişki bulurum bu yazdığım sadece bir tanesi hatalı sorunun cevabı olmaz kusura bakmayın bu devre ne pic ne plc nede otomatik kumanda ile yapılabilir :)
bence siz veterinerliğe devam edin bu benim nacizane fikrim hobi amaclı elektrik ile uğraşılmaz daha doğrusu elektrik kendiyle hobi amaçlı uğraşanları pek sevmez ortaya kötü sonuçlar çıkabilir allah korusun
burdaki mesleğinde uzman olan yeterli dereceye ulaşmış olan usta,teknisyen,tekniker,mühendisler bir bedel ödeyip yıllarca emek verip gelmişler buraya teker teker hepsine sorsanız hobi olarak elektrikle uğraşılmaz cevabı alırsınız
hobi olarak +5 volt 12 v ile uğraşın gidin çiçek sulayın balık tutmam tekniklerini öğrenin genel kültür çalışın dünyanın EN lerini araştırın mesela size iyi bir fikir vereyim 24 saat lik zaman diliminde akrep ile yelkovan kaç kez üst üste gelir onu hesaplayın:) ama kuvvetli akım ile uğraşmayın benden küçük bir tavsiye sadece SAYGILAR.

böyle bir soru olmaz arkadaşım soru kendi içinde çelişkili zaten
HER BUTONA BASILDIĞINDA 4 LAMBADAN 3Ü SÖNECEK!!!
diyorsunuz bu dediğiniz normalde hiçbir işlem yapmıyorken tüm lambaların yanık olması mantığına dayanır yani her şekilde lambalarda enerji var
Yani ayrı ayrı 1. butona basıldığında 1. lamba yanık kalacak!!!
demişsiniz bu şekildede devrede ilk start anında hiçbir lambanın yanık olmaması mantığını çıkartıyor ortaya
karar verin önce hiçbir işlem yapmazken lambalar sürekli yanıkmı olacak yoksa kapalı mı olacak :)
bu soruda garanti veriyorum 5 tane çelişki bulurum bu yazdığım sadece bir tanesi hatalı sorunun cevabı olmaz kusura bakmayın bu devre ne pic ne plc nede otomatik kumanda ile yapılabilir :)

Fatih bey haklısınız acemiliğime ve bu konudaki bilgisizliğime verin ve kusura bakmayın aslında aradığım devre şöyle:

3 butonlu bir devre lazım. Şimdi hiçbir butona basmadığımda yani boşta iken multimetre ile devrenin A ucu ile B ucu (girişi ile çıkışı arasında) arasında 2480 ohm, 1. Butona bastığımda 132 ohm, 2. Butona bastığımda 345 ohm, 3. Butona bastığımda ise 740 ohm’luk direnç ölçmek istiyorum.

Fatih bey haklısınız acemiliğime ve bu konudaki bilgisizliğime verin ve kusura bakmayın aslında aradığım devre şöyle:

3 butonlu bir devre lazım. Şimdi hiçbir butona basmadığımda yani boşta iken multimetre ile devrenin A ucu ile B ucu (girişi ile çıkışı arasında) arasında 2480 ohm, 1. Butona bastığımda 132 ohm, 2. Butona bastığımda 345 ohm, 3. Butona bastığımda ise 740 ohm’luk direnç ölçmek istiyorum.
ilginç gerçekten
peki birşey sorabilirmiyim bu değerler mutlaka bu rakamlardan ibaret mi olması lazım mesela 345 ohm 340 veya 355 olamazmı ??

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri