LADDER Diyagramı

mehmet1656

Üye
Bu ladder diyagramı için yardım edebilir misiniz uğraştım ama yapamadım öğrenciyim

Ekli dosyalar

• ddddd.png
    ddddd.png
    20.4 KB · Görüntüleme: 43
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlk kısımda start basıp sensör bilgisi gelince duran bir ladder istiyor buda
İ0.0 start butonu sonra setli Q0.0
İ0.1 sensör reset li Q0.0 ilk anlatılan böyle devamında getirmeye çalış takıldım yerde gene sor

Abi devamını nasıl yapacağım yardım edersen çok sevinirim

kelime sınırı var yazılmıyor
4-Bir üretim bandını döndürmekte olan motorun kumandası şöyle olmaktadır;
•Start butonuna basıldığında çalışmaya başlayan motor, 1 nolu sensörün her algılama yaptığında durmakta ve yeniden start basılarak çalışması başlatılmaktadır.
•Eğer 2 nolu sensör algılama yaparsa kırmızı bir lamba yanmakta ve motor durmaktadır. Motorun tekrar çalışması ancak ikinci bir start butonuna basılmasından sonra normal start butonu basılırsa mümkün olmaktadır. İkinci start aynı zamanda kırmızı lambayı söndürmektedir.
•Eğer 3 nolu sensör algılama yaparsa motor durmakta ve sarı lamba yanmaktadır. Motorun çalışması için starta basıldığında sarı lamba sönmekte ve motor ters yönde dönmeye başlamaktadır. Yine bu durumda da önceki çalışma şekilleri geçerli olmaya devam etmektedir.
•Çalışmakta olan motor her zaman için aşırı rölesinin aktif olması veya acil stop butonuna basılmasıyla durdurulabilmektedir.
Yukarıda verilen problemi S71200 PLC ile çözümlemek için gerekli LADDER diyağramını yazınız?

Acele ile çizdim program da test ederek teyit edilmesi gerekmektedir

Ekli dosyalar

• 16200617820756660206909657090129.jpg
    16200617820756660206909657090129.jpg
    227.6 KB · Görüntüleme: 30

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet