Ladder Diyagramı İle Plc Nasıl Bağlanır ?

Dragon123

Üye
Merhaba arkadaşlar ben meslek lisesi elektrik - elektronik bölümü öğrencisiyim, lise son sınıftayım ama ne yazıki beceri sınavını veremedim ve yaz sınavlarına kaldım. Plc az buçuk kavradım gibi fakat beceri sınavında karşıma ladder diyagramı geldi ve ladder diyagramındaki gibi plc yi bağlamam gerektiği söylenildi, ne yaptıysam bir türlü doğru yapamadım sınavda ladder diyagramına bakarak nasıl plc bağlanır açılayabilirmisiniz ? Elimde plc olmadığından ve okulda bittiğinden bunu nasıl öğrene biliceğimi çözemedim normal plc şeması verilerek yapabiliceğimi düşünüyorum hiç yapmadım ama az bucuk öyle anladığımı düşünüyorum ama ladder diyagramına bakarak plc nasıl bağlanır ? Çok teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ladder diyagramı PLC de program yazma yöntemlerinden biridir ; PLC nin bağlantı şekli değildir .Ladder diyagramları da otomatik kumanda şemalarına benzer; PLC nin outputlarının inputlara gelen sinyallere göre alacağı durumları belirlemek için yazılır .....

Evet ama bize ladder diyagramını çizdirdiler ve o ladder diyagramına bakarak iş yaptırtılar. Normal plc bağlantı şemasını açmadılar.

Tabiki laddere göre montaj yapılır?
Bunun aksini söyleyen "büyük bir gaflet ve delalet ve hatta hıyanet içindedir !" desem yeridir.
Ladder kısaca bir iç döngüdür (sonsuz(hade len!)) dış ortama bağlanmak için giriş çıkış uçları vardır.
(Ladder = Bir çeşit DLL eh yani üç aşağı beş yukarı)
Sen şemanı çizdin diyelim X programla ve dedinki Q1 motor ucu ama programı yazan adam tersten başladı yani motoru Qn'e bağladı(yazılımsal olarak) , peki devre çalışırmı ? Tabi ki hayır!
(Autotune yazılım yazmadıysan başka...)
Şemaya bak girişler nereyi tetikliyor ona göre bağlantı yap, çıkışlar desen aynı şekilde...

Öğretmeninize saygı ve teşekkürlerimi iletin lütfen(Sizi çok az da olsa zorladığı için.)

valla anlamadım dediğinizi şemaya bakıp girişler nereyi tetikliyor ona göre yapın demişsiniz ben hiç birşey bilmiyorum neyi nereye sokacağımı normal plc şeması olsa sınavda yaparım ama ladder diyagramına bakarak çizdirtiyor şemayı açmıyor.

Tabiki laddere göre montaj yapılır?
Bunun aksini söyleyen "büyük bir gaflet ve delalet ve hatta hıyanet içindedir !" desem yeridir.
Ladder kısaca bir iç döngüdür (sonsuz(hade len!)) dış ortama bağlanmak için giriş çıkış uçları vardır.
(Ladder = Bir çeşit DLL eh yani üç aşağı beş yukarı)
Sen şemanı çizdin diyelim X programla ve dedinki Q1 motor ucu ama programı yazan adam tersten başladı yani motoru Qn'e bağladı(yazılımsal olarak) , peki devre çalışırmı ? Tabi ki hayır!
(Autotune yazılım yazmadıysan başka...)
Şemaya bak girişler nereyi tetikliyor ona göre bağlantı yap, çıkışlar desen aynı şekilde...

Öğretmeninize saygı ve teşekkürlerimi iletin lütfen(Sizi çok az da olsa zorladığı için.)
Valla PLC ile çok proje yapdım ; hepsinin projesini de kendim yazdım ; hiç birinin PLC bağlantısını yaparken de ladder diyagramına bakmadım ; sembol tablolarına her şeyi yazarım ; yazmalıda ; yazılmalıda ; bakılacak nokta orasıdır ; hatta benim projesini çizip programını yazdığım montajını yapın diye ellerine projesini verdiğim ustalarım ladderin L sini bilmez ; bakar projeden girişe sensör mü bağlanacak anahtarmı bağlanacak ; çıkışına röle mi bağlanacak ; kontaktör mü bağlanacak ; bakar bakar bağlar ; buna ladder lazım değil....
Sizin dediğinizi ancak profosyonel kullanıcılar yapar ; lise öğrencisi LADDER i okuyup anlayıp yorumlayıp nasıl bağlantı yapacak ALLAH aşkına :)

Valla PLC ile çok proje yapdım ; hepsinin projesini de kendim yazdım ; hiç birinin PLC bağlantısını yaparken de ladder diyagramına bakmadım ; sembol tablolarına her şeyi yazarım ; yazmalıda ; yazılmalıda ; bakılacak nokta orasıdır ; hatta benim projesini çizip programını yazdığım montajını yapın diye ellerine projesini verdiğim ustalarım ladderin L sini bilmez ; bakar projeden girişe sensör mü bağlanacak anahtarmı bağlanacak ; çıkışına röle mi bağlanacak ; kontaktör mü bağlanacak ; bakar bakar bağlar ; buna ladder lazım değil....
Sizin dediğinizi ancak profosyonel kullanıcılar yapar ; lise öğrencisi LADDER i okuyup anlayıp yorumlayıp nasıl bağlantı yapacak ALLAH aşkına :)

:)
Tabiki adamlar tutup 32k lader diagramı vermiyolar bağlayın diye ! verdikleri 3-5 k programın uçlarını tespit etmek öğrencinin ufkunu açar. Bu güne yaptığım hiç bir projede giriş çıkış listesi yapmadım ve ladder diagramında kesinlikle yorum yada açıklama yazmadım buna rağmen arıza dakkasında tespit ederim. Burada maksat "eşşeği yokuşa sürmek" değildir.
Maksat ladder diagramının hızlı bir şekilde analiz edilip öngörülen hedefe ulaşmaktır.
Ladder diagramına bakıp hanginin giriş hangisinin çıkış olabileceğini ve izlenen süreçte hangi elemanın nerede kullannıldığını tespit edemeyen kişi PLC programlamayı anlamamış demektir.

Burada sorgulanan plc bağlantısı yapmak değil ladder yapısının doğru şekilde anlaşılıp anlaşılmadığını tespit etmektir.
Zaten yeteri kadar ilgi ve dikkat gösteren öğrenci için bir zorluk oluşturmaz(Bilgiler tam verilmiş ise).

İstediğiniz boyutdaki bir plc programını gönderin ve giriş çıkışlarının neler olduğunu yazın size neyin nereye bağlandığını söyleyeyim. Hatta vakit ayırabilirsem bunu yapacak program bile yazabilirim.

Dünyada neler oluyor biz burada PLC konuşuyoruz(Tamam erinmiyoruz ama artık plc out oldu...).

Lise öğrencisi diye bir terim kullandınız! Biz onlardan daha zeki değiliz sadece biraz daha tecrübeliyiz. Her insan kendini nerede görürse o olur.

Eve ekmek götürme derdi yok ! Eş çoluk çocuk dırdırı yok !
Bırakında 3-5 tane ucun nereye bağlanacağını kafa yorup bulsunlar arkadaşım!
Zaten ileride öğrenmeye de vakitleri kalmayacaktır, emin olabilirsiniz!

Saygılar....

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri