L293D devresi verimsiz çalışıyor

msenell

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Okul projesi için bluetooth kontrollü bir oyuncak araba yaptım. Araba devresinde bluetooth üzerinden alınan veriye göre pic 4 bit üreterek bunu L293D devresine gönderiyor ve bu devre de 2 motora yön vererek arabanın gideceği yönü kararlaştırıyor. Sistem çalışmakta fakat motor sürücü devresi pili çabucak bitiriyor ve gerekli gücü de sağlamıyor. Araba özellikle sola ve sağa ilerlerken (2 motora da birden güç veriliyor) belli belirsiz yön kazanmakta. Bilgisayar bölümü okumaktayım o yüzden deteylı bir elektronik bilgim yok. Devrede direnç veya kondansatör ile ilgili eksiklerim olduğunu düşünüyorum fakat bunları ne için ve nereye koyacağımı bilmiyorum. Devre şemalarını ekliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

pic kismi.jpg
Pic Kısmı
motor.jpg
L293D kısmı

iki devre birbirine 4lü konnektörler ile bağlanmakta. pic devresi ve L293D'nin 16 nolu bacağı 4.8 V batarya ile L293D'nin 8 nolu bacağı(motorlara verilen voltaj) 9V pil ile sağlanmaktadır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
2 motorun hareketi için pic devresini ayrı kontrol et led bağla birden fazla yanma var mı, 293 için de kontrol yap, soket lehiminden sonra reçineyi selülözik tinerle temizle, kullandığın pil ile motorlar ne kadar süre beslenebiliyor akımı artırman gerekir son olarak 2 yerine tek güç kaynağı kullanabilrsin akü yerine ağırlık/performansı daha iyi olan li-ion tavsiyemdir.

Merhaba arkadaşlar,
Okul projesi için bluetooth kontrollü bir oyuncak araba yaptım. Araba devresinde bluetooth üzerinden alınan veriye göre pic 4 bit üreterek bunu L293D devresine gönderiyor ve bu devre de 2 motora yön vererek arabanın gideceği yönü kararlaştırıyor. Sistem çalışmakta fakat motor sürücü devresi pili çabucak bitiriyor ve gerekli gücü de sağlamıyor. Araba özellikle sola ve sağa ilerlerken (2 motora da birden güç veriliyor) belli belirsiz yön kazanmakta. Bilgisayar bölümü okumaktayım o yüzden deteylı bir elektronik bilgim yok. Devrede direnç veya kondansatör ile ilgili eksiklerim olduğunu düşünüyorum fakat bunları ne için ve nereye koyacağımı bilmiyorum. Devre şemalarını ekliyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 17899
Pic Kısmı
Ekli dosyayı görüntüle 17900
L293D kısmı

iki devre birbirine 4lü konnektörler ile bağlanmakta. pic devresi ve L293D'nin 16 nolu bacağı 4.8 V batarya ile L293D'nin 8 nolu bacağı(motorlara verilen voltaj) 9V pil ile sağlanmaktadır.

Merhaba.Dc. motorlar mekanik zorlanmalarda normal çekecekleri akımın 2-3 katı fazlasını da çekerler.4.8 volt batarya ile 2 adet dc. motor birlikte kaç saat boşta dönüp çalışıyor,araba üzerinde öndeyse çekiş,arkadaysa itme sırasında da,bu motorlar tam olarak kaç saat dayanıyor.Boşta ve yükte arasında çok uygun bir oran çıkamsı lazım,bu oaran anormalse ağer,motorların çalışmaları arasında bir senkron (Uyum) sorunu vardır,bu pic devresi ve L293D entegresi ile dc. motora yürütme komutu ile gelen bu akım değerleri veya zamanlaması arasında.Yani dc. motorun zamanından önce çabuk bitip tükenmesi 2 motor arasındaki asenkron (uyumsuz) tarzda olan bu motor hareketi de yanlış açıda ve zamanda yapılan tahrik akımlarıyla yanlış yönelimlerindendir bence de.Bu yüzden pil çabuk da tükenebilir,yani mekanik zorlanmayla,birisi ileri doğru dönmeye çalışırken ikincisi tarafından frenlenme kuvveti ile durduurulmak istenmesi durumunda pil sarfiyatı daha fazlalaşmış olabilir.

Diğer yandan sn.by lent'in önerilerini de dikkate alıp,devreyi ters veya istenmeyen sinyallerin,(Eğer ki üretiliyorsa) iyi bir devre kartı temizliğinen sonra üretmemesi için bunu yapmanız belki bir fayda verebilir.Amfi devrelerinde bile,bu devre kartını çok kirli olarak da bıraktğınızda istenmeyen osilasyonlarla istenmeyen parazitik sinyaller hoparlör çıkışına amfi ile birlikte kuvvetlendirilip yine çıkmış da olabiliyor çok iyi biliyorsunuz.Yani her iki entegrenin de boşta kalan özellikle de boş bacaklarının dahi çok temiz olarak kalmasını sağlamaya çalışın bence.Bir de pic entegresinde yer alan pic yazılımında önemli bir değişiklik yapmadığınızı,bu devre için orijinal olan haliyle,yani ayni kalan şekliyle de kullandığınızı tam olarak varsayıyorum.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler. Şunu tekrar belirteyim. 4.8V batarya sadece devrenin çalışmasını sağlıyor yani entegrelerin 5V kısmını. Motorlara ise ayrı bir 9V pil bağladım. fakat L293D devresinde bu ikisinin gnd bağlantıları birleşmekta bu sorun teşkil ediyor olabilir mi? Eğer ediyorsa hangi bacaklara göre ayırmalıyım? Baskı devrede bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum çünkü breadboardda da aynı şekilde pil tüketimi yüksekti. Entegreler çok güç tüketmiyor çünkü batarya yeterince dayanıyor fakat motorlara bağladığım pil 1.5 dk bile dayanmıyor ve daha sıfır pil bağlamama rağmen motorları tam güçte çevirmiyor mesela ileri/geri yaparken fena değil ama ileri sola giderken sağ/sol motoru sonuna kadar dişlileri çeviremiyor ve hareket motoru da yavaşlıyor, araç belli belirsiz sola dönebiliyor ancak. Arabanın orjinal halinde sadece bu 4.8V batarya vardı ve performansı iyiydi.

batarya 4.8v
4.8V2300.jpg

9v pil
toshiba-6f22-9-volt-pil-manganez-pil-kare-pil-809627_1393570401.jpg

Son düzenleme:
Tam düşündüğüm gibi 9v pilin alkalin değil sonra akımı zayıf, 4,8v paketten 2 adet daha al 2.3A yazıyor paralel yap 9,6v ile epey zaman oynarsın, ister 9v sabitlersin ister böyle kullanırsın. Önceki mesajda belirttiğim gibi akımı yüksek tek pil/paketi ile de yapman mümkün ent ler çok harcamaz.

Tam düşündüğüm gibi 9v pilin alkalin değil sonra akımı zayıf, 4,8v paketten 2 adet daha al 2.3A yazıyor paralel yap 9,6v ile epey zaman oynarsın, ister 9v sabitlersin ister böyle kullanırsın. Önceki mesajda belirttiğim gibi akımı yüksek tek pil/paketi ile de yapman mümkün ent ler çok harcamaz.

Çok teşekkür ederim. Yani 9V pili bitirmesi normal devre çizimlernde bir eksik yok diyorsunuz, öyle mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri