L tipi Oda Aydınlatma Hesabı

Bormuf

Üye
Merhabalargenelde gördüğüm kadarıyla aydınlatma formülleri dörtgen odalar içinama hiç L şeklindeki odalar için nasıl hesap yapılır görmedim :confused:
bu konuda programlar var (Dialux veya Optiwin gibi)
ama ben bunun hesabı nasıl yapılır bilmek istiyorum
özellikle L tipi oda için
bu konuda yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim
saygılarımla

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bormuf ...

aydınlatma hesabı yapılırken ayrıca duvar rengi de gerekli, nereyi aydınlatacaksın ...

senin odan kaçmetre kare ...??

L tipi odalar da hesaplanıyor hesap degerlerini girerseniz zise kullanacağınız aydınlatma hesabını verir...

Merhabalar
ilginiz için teşekkürler
1-) 2 dikdörgen olayı bence çok gerçekci değil ama şu an bende öyle yapıyorum. en büyük dörtgeni alıp oradan yürüyorum)
2-) Dialux programı ile yapılabiliyor bu konuda zaten bir sıkıntım yok benim derdim bu hesabı excel'de yapabilmek
3-) Sayın Ortana, kullanacağım hesabı söylerseniz sevinirim
Tavan, duvar, zemin parametreleri/faktörlerini yada renklerini ve oda metrekaresini söyleyebilirim ama benim derdim zaten bunun nasıl hesaplandığı, rastgele değer verebilirim isterseniz (2 metre genişliginde L tipi koridor düşünün, kısa duvarları düşünürseniz, 3 metreye 5 metre, toplam alan 20m2. hertaraf beyaz düşünebilirsiniz. ölçülecek zemin yerden 80cm ve armatür tavandan 20cm)

saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri