LİNYELERDE NÖTR VE TOPRAK ORTAK OLURSA

merhaba arkadaşlar
linyelerde nötr ve toprak ortak olursa ne gibi sakınca getirir
iki ayrı linye geliyor fakat tek nötr ve toprak iletkeni
kullanılıyor.selamlar saygılar

notr de sorun olmaz ama toprak hattı linyenin cekeceği akıma göre olmalı
pek kullanışlı olamz tavsiye edilmez

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
birkere sayacımız toprakla birleşeceği için o linya üzerinde bir cihaz calışadığında sayac normalın üzerinde yazacaktır...

bence soru yanlış anlaşılıyor arkadaşın dediini her elektrikçi yapar bir buata 2faz 1 nötr 1toprak çekip lamba ve priz linyesini ayırma amaçı olabilir veya 2 prizi ayrı linye yapmak gibi....zaten gelen nötr ve toprak neden birleşsin ne işe yarıcak...

123456789asi arkadaşa katılıyorum. Soru yanlış anlaşılıyor.
Aslında şöyle soruluyor. Bir boru içinden 2 ayrı linye fazı çekili. Bir faz lamba için, diğer faz priz için. Ama gelgelelim tek bir nötr kablosu var. Hem lamba, hem de priz aynı nötr kablosunu kullanıyor. Ayrıca topraklama yok ve nötr'den köprü yapılmış yani sıfırlama yapılmış. Ben soruyu böyle anladım.

Her iki linye için ayrı nötr kablosu kullanılması en iyisidir. Ama tek nötr kablosu kullanmakta pek sorun çıkarmaz. Sorun sadece toprak kablosu olmadığı ve sıfırlama yapılmış olması. Direkte yapılan bir çalışma sonucu faz-nötr kablosu yer değişirse buzdolabının gövdesine direk faz gelir ki, bu da ölüme sebebiyet verir.

Panoda K.A.K.R. varsa tutmaz, anında atar.

Bence nötr ile toprak hattının birleştirilmesinde bir sakınca daha var şöyleki nötr hattı bütün abonelerde ortaktır. Şebekede bir noktada topraka faz kaçağı oldu (çatlak izalatör,bağteli kopması,trafoya uzak noktada faz toprak birleşmesi v.s)gibi o zaman yıldız noktasının kaymasından dolayı nötürümüzde enerji olacaktır evimizin toprak hattıyla nötürü birleştirdiğimiz içinde enerji sıfırlamalı prizden geçerek fişe takılı olan cihazın gövdesine kadar ulaşacaktır ve çarpılmalara neden olacaktır

Iki linye donuşunu notorden tamamlayacağından notur hattına zarar verebilir

arkadaşlar iki linye var yani iki adet priz linyesi yani iki adet priz için faz , bir tane nötr bir tane de toprak geliyor iki ayrı priz iki ayrı faz fakat nötr ve toprak hattı ortak.selamlar saygılar

Arkadaşlar merhaba. şimdi bizim köyde bir evimiz var bunun üst katına bir kat çıktık. bu üst katın elektrigini ben çekeceğim. üst kat yapılırken panodan mutfağa 2 tane direk 14 lük boru göndermişler. birde yan odadan bir boru geliyor. Mutfakta kombi buzdolabı derindondurucu fırın bulaşık makinası çamaşır makinası prizleri ve tezgah üstü prizler ile aydınlatma tesisatı olacak. panodan 2 tane daha 14 lük boru çekseler bütün makinaların hattını ayrı yapacaktım. şimdi boru çekmemde sıkıntı oluyor her yeri yaralamam gerekiyor. hattın bu şekliyle nasıl bir yol izlemem doğru olur ???

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri