LİNYELERDE NÖTR VE TOPRAK ORTAK OLURSA

merhaba arkadaşlar
linyelerde nötr ve toprak ortak olursa ne gibi sakınca getirir
iki ayrı linye geliyor fakat tek nötr ve toprak iletkeni
kullanılıyor.selamlar saygılar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bir yerde 2 faza ihtiyaç var ise, 2 nötr hattı da olmalıdır. Yani ortak nötr kullanımı yanlıştır. Toprak konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Bir yerde 2 faza ihtiyaç var ise, 2 nötr hattı da olmalıdır. Yani ortak nötr kullanımı yanlıştır. Toprak konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Size katılıyorum.Olması gerekende böyle.Ancak konuyu açan arkadaşın dediği gibi, genellikle 2 faz için tek nötr ve toprak kullanılıyor. Bir 14 lük boru içinden 4*2.5 çekiliyor,priz fazı,lamba fazı,toprak ve nötr...

Bu genel bir tembellik herhalde! gördüğüm tüm hatlar söz ettiğiniz şekilde sırf bu yüzden nötr hattı gevşekliğinden bağlı bulunduğu tüm hatlar etkileniyor

nötr ile toprak ortak yaparsak cihaza temas ettimizde o çarpılma olmaz..

Ancak daha sonralarda bağlantılarda bir kısa devre veya her hangi bir arıza sonucu cihaz bozulabilir.

En sağlıklısı Toprak hattı her zaman ayrı ve direk yere gitcek.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri