lütfen yardım, pic ile ad konvertör -4 kanal

e.durgut

Üye
Pic ile 4 kanal 10 bit ad konvertör yapmak istiyorum 4 analog giriş 10 bit olarak 4 dijital çıkışa çevrilecek hızıda mümkün olduğunca yüksek olmalı, bunu proje aşamasında olduğum v-ı kompanent testor için kullanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

4 dijital çıkışa çevireceğini söylemişsin . burada çıkış olarak ifade ettiğin anladığım kadarıyla pic içerisindeki registerlardan bahsediyorsun. analog sinyal pic te dijitale çevrilince örneğin pic16f877 de BANK0 da ADRESH , BANK1 de ADRESL reg. lerine yazılır. 10 bit olan dijital bu sinyal pic 8 bitlik olduğu için bu iki reg. arasına 2+8 yada 8+2 olarak kaydedilir. bunun hangi formatta yani sağ hizadamı yoksa sol hizadamı olacağını ADCON1 reg.ın 7. biti ADFM ile ayarlayabilirsin. programlamada ihtiyacın olacak registerler (PIC16F877 için ): INTCON, PIR1 , PIE1 , ADRESH , ADRESL , ADCON0, ADCON1, TRISA , PORTA . hızın mümkün olduğunca yüksek olmasını istemişsin . gözle görülmeyecek kadar hızlı okuma sağlayacaksın. ancak çok daha hızlı olsun istiyorsan pic 'ler anolog sinyali rc şarj süresini ölçerek ölçtüğü için bu süreye bağlı kalmak zorundasın. anolog interrupt bu rc süresi ölçümü bittikten sonra gelir ve ancak datayı o zaman kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri