Kuyudaki dalgıç pompayı şamandıra olmadan çalıştırma.

Sıvı seviye için max ve min almakta prob kullanabilirsin bu sistemi kendinde basit bir şekilde yapabilirsin.
3 adet sıvı seviye probunu su içerisine
1. en altta olacak şekilde
2. min seviyesine gelecek şekilde
3. max seviyesine gelecek şekilde yerleştir.

tabi 1 numara ortak ucun olacak.Bu şekilde ister bir seviye kontrol rölesi istersen ortama uygun bir voltaj ile değer alabilirsin. Sana önderim endress hausser FTW325 olur prob olarakta FTW32 kullanabilirsin

Bu arada bir selenoid vana kullanman gerekecek. Max geldiğinde suyu kesecek min geldiğinde suyu açacak yada tek seviyeli kullanmak istersen sukun kullanımına bağlı olarak max geldiğinde durdurup bir zaman rölesi ile saydırıp tekrar akış sağlatabilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sıvı seviye rölesi kullan 20tl cıvarı 2 prop 5 tl kablo 0,50 krş yaklaşık 45tl falan.(bulunduğum yerde 15000 civarı sulama abonesi var %80 inde kullanılır.)

probları kuyuya sallama maliyetinden hiç bahsetmemişsin. artı sürücü takılınca yapılacak enerji tasarrufu sayesinde kimi uygulamalarda 2 ayda kimi uygulamalarda da en geç 5 ayda kendi bedelini tasarruf ettiğinide gözardı etmemekte büyük fayda var. sistem için faydalarından bahsetmeme gerek yok sanırım

neden israrla olmaz diyorsunuz anlamadım sürücü kullanma şansı varsa oluyor ben yaptım.

surucu devresıyle yaptım dıyorsun pekı referansı nerden aldın referans almak için suya temas veya su çekılen kuyu da su yuzeyı goruluyorsa ultrasonik mesafe ölçebılıyorsan olur ama sen dalgiç pompayı susuz kalmasını önliyecek surucu devresı bana mantıklı gelmedı hadı dıyelımkı motorun su bıttığınde boşa çıkacağı için akim çekmıyecek oradan referans aldığını farzedelım bu çok tehlıkelı motoru yakabılırsın yınede yaptıysan tebrık ederım

Prob yada şamandıra kullanmak istemiyorsanız.Tankın alt kısmına 4-20 mA bir basınç sivici koyarak.Enelsan pm-102 kullanarak tank boş iken gelen 4-20 mA değeri set1 1. röle çıkışı.Tank dolu iken gelen 4-20 mA değeri set2 2. röle çıkışı olarakta ayarlayabilirsiniz. İyi çalışmalar

surucu devresıyle yaptım dıyorsun pekı referansı nerden aldın referans almak için suya temas veya su çekılen kuyu da su yuzeyı goruluyorsa ultrasonik mesafe ölçebılıyorsan olur ama sen dalgiç pompayı susuz kalmasını önliyecek surucu devresı bana mantıklı gelmedı hadı dıyelımkı motorun su bıttığınde boşa çıkacağı için akim çekmıyecek oradan referans aldığını farzedelım bu çok tehlıkelı motoru yakabılırsın yınede yaptıysan tebrık ederım

Emotron sürücü kontek satıyor incelersen sevinirim tehlikeli birşey yok sürücüyü normal sürücülerle kıyaslamak yanlış olur sürücü tamamen yükü koruma prensibine göre çalışıyor.

Prob yada şamandıra kullanmak istemiyorsanız.Tankın alt kısmına 4-20 mA bir basınç sivici koyarak.Enelsan pm-102 kullanarak tank boş iken gelen 4-20 mA değeri set1 1. röle çıkışı.Tank dolu iken gelen 4-20 mA değeri set2 2. röle çıkışı olarakta ayarlayabilirsiniz. İyi çalışmalar

Bende bundan bahsedecektim basınç anahtarı kullanmak daha kolay olur.

Sağolun yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkürler...

Sn.Hesçi Mademki şamandırasız çalıştırmak istiyorsun arkadaşım Kumanda devreni hazırladıktan sonra kontaktör,termik vs.. 220 Volt AC yi kontaktörün bobin ucuna gir (A1) ve diğer bobin ucuna (A2) girdiğini nötür olarak sayarsak o kablo damarını kuyunun çıkmasını istediğin maximun noktasına kadar sarkıt nötürü su yükselince tamamlasın ve kontaktörün çeksin.Toprak nötür görevi görmeyebilir bazı zamanlarda.

arkadaşlar çok güzel yorumlar yapmışlar işin zahmetini çeken bilir neyin iyi olduğunu
benim bildiğim açık kuyularda şamandıra bağlanır sü seviyesi azalınça motor dursun hava yapmasın diye .
delgıc pompalarda ise elektrod ve su seviye rolesi kulanılır su motor un üst seviyesine gelince motor dursun diye çünkü dalgıç pompalar su soğutmalıdır susuz kalınca yanar.

entes ac01 kullana bilirsiniz akım sınırlaması ve süresi var dalgıç pompalarda su bitince amper düşer ack01 akım kontrol rolesi ile kontak uçlarını kullanıp amperi set edip anper düşünce durdurup on delay geçikme rolesi ile belli bir süre sonra devreye alıp sorunu çöze bilirsiniz veya emotron sürücünün alt limit amperi var fakat tirip verip duracağı için tekrar on delayla startlamanız laazım

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri