kutup değiştirici kullanılması şebe ve güneş paneli için

ahmet600

Üye
Merhaba arkadaşlar aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum şimdi şebekeden gelen elektriği kutup değiştirici ile güneş panelinden gelen elektrige yöneltmek istiyorum.Kutup değiştirici aldım 1-0-2 kutupları mevcut

Kutup değiştirici iç yapısı;
KUTUP.JPG
1-3 kısa devre
1 ve 2 ise açık

ŞEBEKE VE GÜNEŞ PANELİ.JPG

buda Şebeke ve panelden gelen faz ve nötr baglantıları şimdi burdaki faz ve nötr baglantılarını pako şaltere(kutup değiştiriciye) nasıl bağlayacagım.pako şalterden 1 e aldığımda şebe elektrigi devreye girecek,güneş panelinden gelen voltaj çalışmayacak 0 a aldığımda hiçbiri çalışmayacak 2 ye aldığımda güneş panelinden gelen elektrik devreye girecek şebeke elektriği devreden çıkacak.
Yardımlarınız şekil üzerinde gösterirseniz sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
öncelikle ben sizin gösterdiğiniz tipte şema hiç görmedim. muhtemelen kendiniz çizdiniz. pako şalteri iki kontaklı kullanın ve bağlantıyı şu şekilde yapın. 1 ve 5 numaralı uçlara şebekeyi 3-7 uçlarına invertörden gelen elektriği baglayın. 2 ve 6 numaralı uçlarada yükünüzü yani lambaları bağlayın. kolay gelsin.

9X1bMO.png

öncelikle ben sizin gösterdiğiniz tipte şema hiç görmedim. muhtemelen kendiniz çizdiniz. pako şalteri iki kontaklı kullanın ve bağlantıyı şu şekilde yapın. 1 ve 5 numaralı uçlara şebekeyi 3-7 uçlarına invertörden gelen elektriği baglayın. 2 ve 6 numaralı uçlarada yükünüzü yani lambaları bağlayın. kolay gelsin.

9X1bMO.png

Merhaba öncelikle cevabınız için teşekkür ederim benim almış olduğum pako şalter;

OPAŞ Ürün Detay

linkte belirtdiğim gibi buna göre tarif edebilirmisiniz

linkteki pako şalter tek kutuplu. bu tür transfer işlerinde hem faz hem nötrü anahtarlamak daha dogrudur. size aynı markanın su modelini almanızı öneririm. OPAŞ Ürün Detay

yapılır ancak ben yapmam ve öneride bulunmam çünkü doğrusu çift kutuplu şalter kullanmaktır.

yapılır ancak ben yapmam ve öneride bulunmam çünkü doğrusu çift kutuplu şalter kullanmaktır.

Nasıl yapılır peki,pako şalterdeki bağlantı şemasına göre 2 ye şebeke fazı 4 e de invertörün fazını girsek 1ve3 e de nötrleri girsek yada tam tersi yapsak 1 e şebeke fazı3 e de invertörün fazını girsek,2 ve 4 e de nötrleri girsek.

Yukarıda sayın oonurr arkadaşımızın resmini verdiği 2 fazlı kutup değiştirici şalterin bağlantısı aşağıdaki gibidir.
1-0-2 ŞALTER BAĞLANTISI.JPG
Birinci resim hatalı oldu, doğrusu ikinci resimde olduğu gibidir. İnverterde nötr olmaz, herhangi bir çıkışı nötr yerine bağlanabilir.

Ekli dosyalar

• 1-0-2 ŞALTER BAĞLANTISI.JPG
    1-0-2 ŞALTER BAĞLANTISI.JPG
    21.2 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
pako şalter kullanacağına bir adet kontaktör alsan bunu bağlasan elektrikler gittiğ zaman kendisi otomatik devreye gire daha güzel olmazmı

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri