Kurutma makinası için ayrı priz?

Panoyu ilk gördüğümde abartmışlar diye düşünmüştüm ama sonradan doğrusunun bu olduğunu anladım:)
tesisat sisteminin tümü linyeden ibaret olsun paradan haber ver .
Öğrenciyken makine elemanları hocamız proje çizerken uygulamamız için bir formül öğretmişti.
Formül şu;YDİ,SDU olmalı
Açılımı Yeteri Derecede İyi,Son Derece Ucuz olmalı.
İhtiyacı düzgün tesbit edip ona göre proje yaparsan zaten ucuz olur.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Panoyu ilk gördüğümde abartmışlar diye düşünmüştüm ama sonradan doğrusunun bu olduğunu anladım:)

Öğrenciyken makine elemanları hocamız proje çizerken uygulamamız için bir formül öğretmişti.
Formül şu;YDİ,SDU olmalı
Açılımı Yeteri Derecede İyi,Son Derece Ucuz olmalı.
İhtiyacı düzgün tesbit edip ona göre proje yaparsan zaten ucuz olur.

doğru söylüyorsunuz ama eskiden elektrikli ürün lamba ve buzdolabı başka bir şey yoktu ( çok eskiyi mi söyledim , daha eski öncesi sadece lamba .
oda oda siğorta düzenlemesi
şimdi priz ve aydınlatma ayrı
ne yapsanız yapın para olmadan iyi tesisat olmaz ( sahte siğorta olur yada ucuz siğortalar )

Ucuz etin yahnisi yavan (tatsız) olur
daha ucuza alınan mal, iyi nitelikte olmaz. Ondan beklediğimiz yararı sağlayamayız.

siğorta kutusunun üstten ve alttan eğimli kabloların giriş ve çıkışı gösteren foto yayınlamanız .

faz dağılımı ?
siğortalar yüksek geldi ?
siğorta fazlaştırma yapma durumu ?
kablo kesitleri ?

Alttan ve üstten eğimli fotoları paylaşıyorum.
Sn. koçlu'nun paylaştığı sigorta panosu oldukça istisnai olabilir. Müteahhitlerin kolay kolay bu şekilde pano yapacağını düşünmüyorum. Büyük ölçüde en kolay ve ucuzuna kaçılıyor. Daha güvenli veya olması gereken şekilde tesisatı gerekli kılacak bir otorite var mı bilmiyorum. Evi satmak da bir çözüm; tabi aklıma gelmedi de değil ama kendiniz yaptırmadığınız (ve tabi ki bu konularda az çok bilginiz olması lazım, parayı saymıyorum bile) sürece düzgün bir şeyle karşılaşmak biraz şans işi olabilir. Daha önce de dediğim gibi bu tarz konularda az çok bilginiz olmazsa (karşınıza gerçekten iş bilen çıkma şansı çok düşük) zaten bu alanda çalışanlar hallederiz, bir şey olmaz, kaldırır vb. argümanlarla iş yapıyorlar maalesef.

Ekli dosyalar

• IMG_1448.JPG
    IMG_1448.JPG
    400 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG_1449.JPG
    IMG_1449.JPG
    344.7 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_1450.JPG
    IMG_1450.JPG
    367.1 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_1451.JPG
    IMG_1451.JPG
    309.1 KB · Görüntüleme: 26
Alttan ve üstten eğimli fotoları paylaşıyorum.
Sn. koçlu'nun paylaştığı sigorta panosu oldukça istisnai olabilir. Müteahhitlerin kolay kolay bu şekilde pano yapacağını düşünmüyorum. Büyük ölçüde en kolay ve ucuzuna kaçılıyor. Daha güvenli veya olması gereken şekilde tesisatı gerekli kılacak bir otorite var mı bilmiyorum. Evi satmak da bir çözüm; tabi aklıma gelmedi de değil ama kendiniz yaptırmadığınız (ve tabi ki bu konularda az çok bilginiz olması lazım, parayı saymıyorum bile) sürece düzgün bir şeyle karşılaşmak biraz şans işi olabilir. Daha önce de dediğim gibi bu tarz konularda az çok bilginiz olmazsa (karşınıza gerçekten iş bilen çıkma şansı çok düşük) zaten bu alanda çalışanlar hallederiz, bir şey olmaz, kaldırır vb. argümanlarla iş yapıyorlar maalesef.

ilk önce siğorta kutusu düzenlenmesi yapın .
bakınca soldan
tam göremedim ama herhalde böyle .
1 faz
20 amper B tipi 2 adet linye ( 2 adet kablo )
20 amper B tipi 1 adet linye ( 1 adet kablo )
1 adet siğorta fazlalaştırma .

2 faz
2 adet siğorta fazlaştırma

3 faz
16 amper B tipi 1 adet linye ( 1 adet kablo )

dikkat edilecek durum
faz düzenlenmesi paylaşım siğorta amper dağılımı ( ilk başta güncel kullanılan ürünler baz alınarak )
tüm siğortaların ürünlerin amper değerlerine göre hesap yapılarak siğortaların takılması .
genellikle siğortalar 10 amper aydınlatma 16 amper priz için kullanılır .
pensampermetre ile hesaba yardımcı olunabilir .
ve ürünleri watt veya amper değerleri .

Sigorta panosunun fotoğrafını gönderiyorum. Tekrar kontrol yaptım ve yeni farkettim ki aynı sigortadan (en soldaki) koridordaki prize de direk kablo çekilmiş. Açıktaki prizin yaklaşık 10-15 cm sağında duvarın arka tarafında banyodaki priz var. Odakladığım iki kanaldan muhtemelen soldaki koridordaki prize sağdaki de ebeveyn banyosundaki çamaşır makinesine gidiyor. Prizler ve kablolar aynı.

Açıktaki prizin yaklaşık 10-15 cm sağında duvarın arka tarafında banyodaki priz var.

- Mevcut çamaşır makineme ilişkin veriler:

Nominal akım: 10 A
Nominal güç: 1900 - 2300 W
Kapalı durumda güç tüketimi: 0,12 W
Açık durumda güç tüketimi: 0,43 W

- Almayı düşündüğüm kurutma makinasına ilişkin veriler:

Nominal güç max.: 1600 W
Kapalı durumda güç tüketimi: 0,10 W
Açık durumda güç tüketimi: 0,10 W

sol baştan birinci 20 amper B tipi siğorta
2 linye bağlı gözüküyor
siğortadan çıkan linyenin ( direk hat kablo ) biri çamaşır makinasına gidiyor diyorsunuz .
diğeri boşta sayılacak bir priz mi ? ( kurutma makinası konacak yere yakın mı ?
veya duvarın arasında kalıyor delik açılarak arka kısma alınma durumu ?
20 amper siğortanın değişimi ?
1 . linye 16 amper B tipi siğorta ( çamaşır makinası ) için
1 . linye 16 amper B tipi siğorta

diğer siğortalar nereleri kontrol ediyor tesbit edilip siğorta amper değerlerine göre takılması .

IMG_1441.JPG

Son düzenleme:
1585564576501.png

Böyle çıplak kablo ile atlama yapmak ne kadar doğru? İşçilik çok basite kaçmış.

ilk önce siğorta kutusu düzenlenmesi yapın .
bakınca soldan
tam göremedim ama herhalde böyle .
1 faz
1 adet siğorta fazlalaştırma .

2 faz
2 adet siğorta fazlaştırma

3 faz

dikkat edilecek durum
faz düzenlenmesi paylaşım siğorta amper dağılımı ( ilk başta güncel kullanılan ürünler baz alınarak )
tüm siğortaların ürünlerin amper değerlerine göre hesap yapılarak siğortaların takılması .
genellikle siğortalar 10 amper aydınlatma 16 amper priz için kullanılır .
pensampermetre ile hesaba yardımcı olunabilir .
ve ürünleri watt veya amper değerleri .

Açıktaki prizin yaklaşık 10-15 cm sağında duvarın arka tarafında banyodaki priz var.

- Mevcut çamaşır makineme ilişkin veriler:

Nominal güç: 1900 - 2300 W
Kapalı durumda güç tüketimi: 0,12 W
Açık durumda güç tüketimi: 0,43 W

- Almayı düşündüğüm kurutma makinasına ilişkin veriler:

Nominal güç max.: 1600 W
Kapalı durumda güç tüketimi: 0,10 W
Açık durumda güç tüketimi: 0,10 W

sol baştan birinci 20 amper B tipi siğorta
2 linye bağlı gözüküyor
siğortadan çıkan linyenin ( direk hat kablo ) biri çamaşır makinasına gidiyor diyorsunuz .
diğeri boşta sayılacak bir priz mi ? ( kurutma makinası konacak yere yakın mı ?
veya duvarın arasında kalıyor delik açılarak arka kısma alınma durumu ?
20 amper siğortanın değişimi ?
1 . linye 16 amper B tipi siğorta ( çamaşır makinası ) için
1 . linye 16 amper B tipi siğorta

diğer siğortalar nereleri kontrol ediyor tesbit edilip siğorta amper değerlerine göre takılması .

Ekli dosyayı görüntüle 62382

Son sigortadan çıkan bir tanesi çamaşır makinası prizine (fotoda görünen prizin 10-15cm sağında duvarın arka tarafında kalıyor) diğer de görünen prize gidiyor.

Velhasıl anladığım kadarıyla panoda bir takım düzenlemeler yapmak gerekiyor. Mevcut durumda panoya ancak bir sigorta ekstra sığabilir. O yüzden altına bir 12lik ek kutu veya duruma göre 2x12 kutu koydurmayı düşünüyorum ortalık biraz düzelince. Yaptırmayı düşündüklerim:

1- Öncelikle topraklama ve nötr kablolarının klemenslerini topraklama klemensi ile değiştirilmesi.

2- 2 linyenin çıktığı sizin de belirttiğiniz 3 sigorta var. Öncelikle yeni kutuya en soldaki sigortayı taşımak. Bu çamaşır makinasına ve sigorta kutusunun sol altında kalan prize gidiyor. Bunların yanına bir de kurutma makinesi için ayrı bir sigorta ve bunlara münferit buradaki arkadaşların önerdiği koruma rolelerinin eklenmesi.

3- Kırma dökme işlerini ek sigorta kutusu ile sınırlandırmak istiyorum. Kurutma makinası linyesi için boylu boyuna kırıp delme, duvarı tekrar kapatma, sıva, duvar kağıdı işleri biraz zahmetli olabilir. -Ancak illa ki gerekirse mecbur kırma dökmeye girişeceğiz.- Bu noktada yinelemek istediğim soru şu ki: -çamaşır makinesi prizine giden borudan (genişliği dikkate alınarak) 3x2.5 lik kablolar geçirebilir diye düşünüyorum- aynı borudan 6x2.5 kablonun geçmesi bir sıkıntı yaratır mı? İllaki yeni bir boru döşemek gerekir mi?

4- Aslında sigortaların giriş çıkış noktaları kolaya kaçılarak ters bağlanmış (alt-üst). Sigorta kutusu eklenmesi durumunda bu durumu mümkün olduğu durumda değiştirmeyi düşünüyorum. Bu durumda bazı linyelerin kablo uzunlukları sigorta altlarına yetişmeyebilir gibi duruyor. Bunlar için ek yapılması sağlıklı olur mu? Yoksa mevcut şekilde kalsa bir sıkıntı olur mu?

Bunların dışında öneriniz veya yönlendirmeniz olursa müteşekkir olurum.

Son sigortadan çıkan bir tanesi çamaşır makinası prizine (fotoda görünen prizin 10-15cm sağında duvarın arka tarafında kalıyor) diğer de görünen prize gidiyor.

Velhasıl anladığım kadarıyla panoda bir takım düzenlemeler yapmak gerekiyor. Mevcut durumda panoya ancak bir sigorta ekstra sığabilir. O yüzden altına bir 12lik ek kutu veya duruma göre 2x12 kutu koydurmayı düşünüyorum ortalık biraz düzelince. Yaptırmayı düşündüklerim:

1- Öncelikle topraklama ve nötr kablolarının klemenslerini topraklama klemensi ile değiştirilmesi.

2- 2 linyenin çıktığı sizin de belirttiğiniz 3 sigorta var. Öncelikle yeni kutuya en soldaki sigortayı taşımak. Bu çamaşır makinasına ve sigorta kutusunun sol altında kalan prize gidiyor. Bunların yanına bir de kurutma makinesi için ayrı bir sigorta ve bunlara münferit buradaki arkadaşların önerdiği koruma rolelerinin eklenmesi.

3- Kırma dökme işlerini ek sigorta kutusu ile sınırlandırmak istiyorum. Kurutma makinası linyesi için boylu boyuna kırıp delme, duvarı tekrar kapatma, sıva, duvar kağıdı işleri biraz zahmetli olabilir. -Ancak illa ki gerekirse mecbur kırma dökmeye girişeceğiz.- Bu noktada yinelemek istediğim soru şu ki: -çamaşır makinesi prizine giden borudan (genişliği dikkate alınarak) 3x2.5 lik kablolar geçirebilir diye düşünüyorum- aynı borudan 6x2.5 kablonun geçmesi bir sıkıntı yaratır mı? İllaki yeni bir boru döşemek gerekir mi?

4- Aslında sigortaların giriş çıkış noktaları kolaya kaçılarak ters bağlanmış (alt-üst). Sigorta kutusu eklenmesi durumunda bu durumu mümkün olduğu durumda değiştirmeyi düşünüyorum. Bu durumda bazı linyelerin kablo uzunlukları sigorta altlarına yetişmeyebilir gibi duruyor. Bunlar için ek yapılması sağlıklı olur mu? Yoksa mevcut şekilde kalsa bir sıkıntı olur mu?

Bunların dışında öneriniz veya yönlendirmeniz olursa müteşekkir olurum.

Kocaman mesajınızı baştan aşağı okumaya ve analiz etmeye hiç enerjim yok oruç oruç ama tertipli , güzel imlalı ve düzgün türkçeli mesajınız icin tebrik ederim . Gençlere örnek olsun .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri