Kurulu Güç Hesabı Nasıl Yapılır?

lewent17

Üye
Slm Kurulu güç hesabı nasıl yapılır? Elimde bununla ilgili hiçbir şey yok.Formülünü mümkünse bir tane de örnek verirseniz bende elimdeki tesisata göre yaparım hesabını.Şimdiden teşekkürler.

Hocam kurulu guc , tesisinizde calisacak olan veya calismasi muhtemel olan tum alicilarinizin cekebilecegi maksimum gucler toplamidir...Tam olarak sorunuzu anlayamdim...Biraz detay verirseniz?

Tesiste örneğin bir 3 kW lık motor var.Bunu nereden bileceğiz?
Bunu bize, örneğin makina mühendisi söyler.klimaların motor güçlerini
makina projesinden alırız veya yazı ile makina projesini yapan firmadan isteriz.
Projesini başka firmaların yaptığı sistemler varsa buradaki cihazların
güçlerinide onlardan yazı ile isteriz.
Aydınlatma için ise aydınlatma hesabı yapıyorsak bunu zaten kendimiz
hesaplarız.Veya seçeriz.
Projede birçok priz yapılır.elektrik iç tesisat yönetmeliğinde bu prizlerin en az nekadar
güçte olacağı yazar.
Forumda bu konu ile ilgili başka bir başlık olması lazım

sn.lewent17

planınızda mevcut güçleri söylerseniz yardımcı oluruz

Sizin dediğiniz gibiyse kolay hepsini toplarım bulurum.Ben ustama sordum da toplam güçle %60 ını çarpıp sonra toplam gücü %40 la çarpıyormuşuz bu ikisini topladığımızda kurulu güç çıkıyormuş böylemi yapacağım yoksa direkt toplayıp hepsini yazacak isem sizi boşuna uğraştırmayım yaparım onu

Örnekteki gibi toplam gücü 0,6 yani %60 ını alınca Talep Gücüne ulaşıyorum sonraki %40 la çarpıp bunları toplamaya ne gerek var onu anlamadım.

sn.lewent17

ustanızın söylediğide doğrudur 8Kw kadar olan kurulu güçler %60 la ondan sonraki kalan güç içinde %40 la çarpılır ama hesab binaya göre değişir köylerde ise bu pek yapılmaz (artık köyler içinde proje zorunluluğu var)

Tamam o zmn çok teşekkürler problem çözüldü çok basit bi konu aslında ama kaynak olmadığından dolayı takıldım.Son olarak priz linyelerindeki prizleri kaç watt alıyoruz? yanlış hatılamıyorsam 300w oluyordu

evet normal prizler 300W

çamaşır makinası 2500W
bulaşık makinası 2500W
fırın 2000W

1.Linye: Bulaşık mak./2500W (Toplam 2500W)

2.Linye: B-40W (2 tn),Ö2-13W (4 tn),Ö1-100W,J-100W (Toplam 292W)

3.Linye: Priz/300W (6 tn) (Toplam 1800W)

4.Linye: Fırın/2000W (Toplam 2000W)

5.Linye: Etanj Priz/300W,B-25W,B-60W (Toplam 385W)

6.Linye: Çamaşır mak./2500W (Toplam 2500W)

7.Linye: Priz/300W (4 tn) (Toplam 1200W)

8.Linye: Priz/300W (5 tn) (Toplam 1500W)

9.Linye: N-3x40W (2 tn),J-75W (2 tn) (Toplam 230W)

(Toplam: 12407W)

-------------------------------------------------------------------

sn.korkmaz_design

8Kw kadar olan kurulu güçler için %60 la ondan sonraki kalan güç içinde %40 la çarpılır dedik.
Benim projenin kurulu gücü 12407W burda da aynı yöntemi uygularsak talep gücü 7444,2W çıkarttım.

Yukardaki verdiğiniz tabloya göre yükleme cetvelini ve kurulu güç hesabını yapmaya çalıştım ama TN1 ve TZ ne oluyor acaba kafamı karıştırdı. ???

sn.lewent17

TN1 ve TZ her kattaki tali pano
TZ zemin kattaki TN1 de normal katdaki panodur bir de TA vardır oda binadaki ana panodur TZ,TN1 , T...... in toplamıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri