Kumandacılar bi bakın

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
380\220 trafolarda sekonder sagının bir ucunu toprağa veya nört ile köprüleme işleme yapımaz ise elimizde sebekenden ayrı 220V'luk bir enerji olur. bu enerji toprağı tanımadığından dolayı bir yerimiz şase ile irtibat etse dahi bu bize zarar vermez.Buda eneji atında çalışşıken meydana gelebilecek olumsuz olaylerın önüne geçer. Bu arada yukarıdaki yorumların hepside doğrudur. Bunu yapmaktaki asıl amaç iş sağlığı vede iş güvenliğidir.
Önemli Not :Çıkiş gerilimdeki her iki uca aynı anda kesinlikle temes sağlamayın ölümcül tehllike

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar bu benim ilk mesajım biz boya makinesi panoları yaparken dediğiniz gibi izolatör trafosu kullanıyoruz 380 giriz 220-24v çıkışlı giriş voltaj düşüp yada yükseldiğinde cıkış cok fazla oynamaz bu yüzden kullanıyoruz

Merhaba,

380/220 v. trafo kullanmanın amacı, öncelıkle izalasyon (kullanıcıyı elek. kazalarından koruma vede gerilim düşümünü kontrol etmek içindir.

izole amaçlı kullanılmış ve geri besleme sıkıntısını ortadan kadırma maçlıdır.

arkadaşlar burada kontaktör bobinleri 380v. ile beslenirken diğer tüm pano elemanları 220v. ile beslenmektedir çünkü aynı bağlantıya sahip bir kompresörde benim çalıştığım işyerinde var...burada trafo 220v girişli 380v. çıkışlı oluyor....

konu aşağıdaki fıkraya döndü;

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır.

Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.

Kimyacı, ""adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış"";

fizikçi, ""adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş"";

jeolog, ""burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanin taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangin olasılığını azaltmayı amaçlamış"";

matematikçi, ""sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış"";

antropolog, ""adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş"".

Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar., Adam cevap verir: - ""Boru yetmedi."""

cevap basit zaten bazı arkadaşlar cevaplamış işletmelerin çoğunda 3 faz birde toprak hattı kullanılır eğer chiller kompresör gibi kumanda devresi barındıran cihazlar kullanıyorsanız 220 voltu trafo ile elde etmek zorundasınız çünkü faz ve toprak arasından alacağınız 220 volt topraklama direnci yüzünden problem yaratacaktır nötr vazifesi görmez eğer trafo kullanmak istemiyorsanız 5x kablo kullanacaksınız

calıstıgım işletmede yaklasık 70 makinamız var,tum makinalarda 3 faz ve toprak baglantısı mevcut
ve panolarım hepsi de 380/220 trafo mevcut , bazılarının kademeside var misal 380-400-410 volt
bugune kadar seri üretilen vede ithal hicbir makinada nötr bağlantısı gormedim.

Slm arkadaşlar,bende yeni bir üye olaraktan arkadaşlara katılıyor,ayrıca birçok makinanın ana giriş beslemesi 3*380+toprak oldugundan kendi elektrik kumanda panosu içerisinde yalıtım trafosu kullanılmakta olup,kumanda beslemesi(faz nötr) burdan alınmaktadır.şayet ki yalıtım trafosu kullanılmamışsa,hem fazlardan birtanesinin eksikligine karşıkoruma maksatlı hemde trafo maliyeti olmadan kumanda yapılmıştır diye düşünüyorum.Saygılar..........

hakan arkadaşın dediklerine ek olarak izalasyon trafosu kulanılmıştır.kompresörle çalışacak arkadaşın korunması da sağlanmış oluyor.aslında güvenlik açısından önemlidir fakat maliyet söz konusu oldumu iş rafa kaldırılıyor.

arkadaslar bahsi gecen kompresör sanırım atlas copco bir kompresördü aynı olay bu marka bir kompresörde benimde dikkatimi cekti şunu belirtmekte fayda var bu pano imalatcının hazırladığı standart bi panodur (sanırım koruma amaclı)yani montajı yapan teknisyenin yaptığı bişey değil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri